Vaikų virškinimo sistemos ligos

Vaikų pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas – dažni nusiskundimai, dėl kurių sunerimsta tėvai. Vaiko amžius – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių nustatyti sutrikimo priežastį. Virškinamojo trakto funkcija kinta su amžiumi, taigi kas naujagimiui ar kūdikiui yra fiziologiška, vyresniam vaikui jau gali būti patologiška.

 

Skrandžio uždegimas (ūminis gastritas)

 

Skrandžio uždegimas, medicinoje vadinamas gastritu, yra uždegimo procesas, pažeidžiantis skrandžio gleivinę. Ūminis gastritas būdingas 2–10 metų amžiaus vaikams. Po ūminio pažeidimo, kitaip nei suaugusiesiems, vaikų skrandžio ląstelės atsigauna ir atsinaujina, t. y. per 20–30 dienų gleivinė visiškai atsinaujina.

 

Priežastys:

  • maisto poveikis – vaikas valgo netinkamą, jo skrandžiui per sunkų maistą;
  • apsinuodijimas maistu;
  • įvairių vaistų vartojimas;
  • alergija tam tikriems maisto produktams – kiaušiniams, pienui, grybams ir kt.;
  • nervinė įtampa (trauma, šokas, būklė po operacijos);
  • retais atvejais skrandžio gleivinės užkrėtimas H. pylori infekcija.

 

Požymiai

  • pilvo skausmas skrandžio projekcijoje, sustiprėjantis po valgio;
  • pykinimas;
  • vėmimas;
  • svorio kritimas.

 

Gydymas

Pagrindinis gydymo metodas – dieta, kuri susideda iš trijų etapų: pradinė dieta – pradeda gerti ir valgyti, vėliau trijų dienų dieta ir likusias 30 dienų ribojamoji dieta.

Pradinė dieta yra būtina – jos nesilaikantis arba netaisyklingai laikantis, vėmimas gali kartotis. Skysčiai skiriami ne vėliau kaip po trijų valandų nuo simptomų pradžios. Patartina gerti arbatžolių arbatos, vengti – vaistažolių arbatų, skiestų sulčių, pieno ir sultinio. Arbata pradedama gerti dozuotai, t. y. pirmieji 50 ml nesaldyti, o ją sugirdžius stebima 15–30 min., ar pykinimas ir vėmimas nesikartoja. Vėliau galima gerti vidutiniškai pasaldintos arbatos tiek, kiek vaikas nori.

Valgyti galima pradėti ne vėliau kaip po 3 valandų, vaikui pradėjus nuolatos gerti skysčius. Iš pradžių duodama džiūvėsių. Pradedama trijų dienų dieta – galima duoti ryžių košės, pagardintos pienu, bet be sviesto. Kiek vėliau galima duoti omleto. Antrąją dieną papildomai galima pridėti košes, miltinius gaminius, pieniškas sriubas. Trečiąją dieną jau galima duoti sultinio ir mėsos, bet be aštrių prieskonių. Pirmas tris dienas nepatartina duoti vaisių ir daržovių bei saldumynų, limonadų, gazuoto mineralinio vandens.

Po trijų dienų dietos iki 20–30 dienų patariama ribojamoji dieta, t. y. vengiama aštrių, keptų, riebių bei saldžių maisto produktų.

Greta dietos galimas medikamentinis gydymas, kuris aptariamas su gydytoju ar vaistininku. Simptomams mažinti galima vartoti vaistų nuo pykinimo, padidėjusio rūgštingumo, skausmo ir kt.

 

Celiakija

 

Celiakija – tai nuolatinis jautrumas kviečiuose esančiam glitimui ir giminingiems baltymams, esantiems miežiuose ir rugiuose. Celiakija dažniausiai prasideda pirmaisiais gyvenimo metais, tačiau ji ne tik vaikų liga ir pasireiškia įvairaus amžiaus žmonėms. Tai įgimta liga. Trumpas maitinimas motinos pienu, ypač jei trunka mažiau nei 6 mėnesius, gausus ir ankstyvas glitimo turinčių produktų, ypač kviečių, vartojimas lemia ankstyvą celiakijos simptomų atsiradimą.

 

Simptomai

Celiakijos simptomai yra gausios išmatos (1–3 kartus per parą), išsipūtęs pilvas, sulėtėjęs svorio augimas, geležies stokos mažakraujystė, žemaūgiškumas, vėmimas, nuovargis ir laktozės netoleravimas.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 2