Lėtinė krūtinės angina (KA) yra viena tų ligų, kurios reikšmingai neigiamai paveikia paciento gyvenimo kokybę. Amerikos kardiologų draugija ir Amerikos širdies asociacija pabrėžia, kad svarbiausi KA gydymo tikslai – atkurti ir palaikyti reikiamo lygio paciento kasdienį aktyvumą, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, siekti maksimalaus išgyvenamumo ir visiškai (arba beveik visiškai) eliminuoti KA simptomus, sugrąžinti pacientui normalų aktyvumą.
Krūtinės angina ir gyvenimo kokybė
Tyrimai rodo, kad dažniau nei kartą per savaitę pasikartojantys KA epizodai yra susiję su paciento gyvenimo kokybės pablogėjimu ir didesniais fizinio aktyvumo apribojimais. Gydant KA ir siekiama ne tik eliminuoti angininius simptomus, bet ir sugrąžinti pacientui normalų aktyvumą.
Joseph B. Muhlestein ir bendr. tyrė, kokią įtaką KA simptomų sunkumui, pasikartojimo dažnumui ir pacientų gyvenimo kokybei turėjo gydymas ranolazinu. Tyrime dalyvavo KA sergantys asmenys, kuriems nebuvo atlikta revaskulizacija. Tyrimo dalyviai atsakė į standartizuotos anketos klausimus, pagal kuriuos įvertino juntamus KA simptomus ir gyvenimo kokybę iki gydymo ir gydant ranolazinu. Dauguma (64 proc.) atsakiusiųjų į anketos klausimus buvo moterys, vidutinis tyrimo dalyvių amžius buvo 64 metai.
Ligos kaina
Išeminė širdies liga (IŠL) yra dažniausia širdies patologija Jungtinėse Amerikos Valstijose, ji diagnozuota ~ 15,4 mln. suaugusių amerikiečių, vyresnių nei 20 metų (6,4 proc. šalies gyventojų). 2009 metais JAV nuo IŠL mirė beveik 400 tūkst. žmonių. Kiekvienais metais pirmąjį savo gyvenime KA priepuolį patiria apie 635 tūkst. amerikiečių.
Statistikos duomenimis, KA simptomų turi 7,8 mln. JAV gyventojų, vyresnių nei 20 metų (3,2 proc.). Esminis IŠL simptomas – pasikartojantis varginantis krūtinės skausmas. Lėtinė stabili KA kasmet JAV diagnozuojama apie 0,5 mln. vyresnių nei 45 metų amžiaus žmonių. KA atspindi blogesnę gyvenimo kokybę sergant IŠL. KA yra reikšminga socialinė ir ekonominė problema. Vien JAV tiesioginiai sveikatos priežiūros kaštai, susiję su KA, siekia iki 75 mlrd. dolerių (dydis priklauso nuo skaičiavimams taikomo KA apibrėžimo).
Gydymas
Tradiciškai lėtinė KA gydoma beta adrenoblokatoriais, kalcio kanalų blokatoriais ir ilgo veikimo nitratais. Vis dėlto kai kurie KA sergantys pacientai negali vartoti šių vaistų arba jų vartojimas ribotas dėl nepageidaujamų šalutinių poveikių:
- beta adrenoblokatorių: dėl bradikardijos, širdies blokados, hipotenzijos, bronchospazmo;
- kalcio kanalų blokatorių: dėl kulkšnių edemos, galvos skausmo, karščio pylimų, hipotenzijos;
- nitratų: dėl atsiradusios tolerancijos ir silpnėjančio efekto.
Pastaraisiais metai KA gydymo arsenalas pasipildė galingu naujos klasės antiangininiu vaistu, vėlyvųjų natrio srautų inhibitoriumi, ranolazinu. Gydant lėtinę KA ranolazino galima skirti kartu su beta adrenoblokatoriais, kalcio kanalų blokatoriais ir nitratais.
Tyrimai rodo, kad vartojamas kartu su standartinėmis beta adrenoblokatorių arba kalcio kanalų blokatorių dozėmis ranolazinas esant sunkiai lėtinei KA:
- didina toleruojamo fizinio krūvio trukmę;
- pailgina laiką iki išemijos epizodo;
- mažina KA priepuolių dažnumą ir
- nitroglicerino poreikį.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5