Regina Giliasevičienė,
Vilniaus Antakalnio poliklinikos Moterų konsultacijos vedėja
Ilgalaikės kontraceptinio poveikio priemonės – LARG (angl. long-acting reversible contraceptives) – tai veiksmingas gimdymų kontrolės metodas. Tai efektyviausias grįžtamojo poveikio kontracepcijos būdas, kadangi jo efektyvumas nepriklauso nuo vartojimo klaidų.
Poodinis implantas
Tai progestino dezogestrelio biologiškai aktyvus metabolitas, užtikrinantis nuo vartotojos nepriklausančią apsaugą nuo nėštumo 3 metus. Poodinio progestino implantas užtikrina didesnį nei 99,5 proc. veiksmingumą trejiems metams. Implanto veiksmingumas gali sumažėti, jeigu kartu vartojami kepenų fermentus aktyvinantys vaistai. Tokiu atveju patariama rinktis kitą kontracepcijos metodą arba naudoti nehormoninę kontraceptinę priemonę vaistų vartojimo metu ir dar 28 dienas po jų vartojimo nutraukimo.
Pagrindinis veikimo mechanizmas – išsiskiriantis progestinas slopina ovuliaciją. Taip pat implantas tirština gimdos kaklelio gleives ir, plonindamas gimdos gleivinę, galimai sutrikdo implantaciją. Pašalinus implantą, jau po savaitės kraujyje progestino nerandama. Daugiau nei 90 proc. moterų ovuliacija įvyksta po 3 savaičių, ir 79–96 proc. moterų, nesant kitų nevaisingumo priežasčių, pavyksta pastoti per metus. Poodinį implantą galima vartoti ir žindymo laikotarpiu. Į motinos pieną patenka apie 0,2 proc. kraujyje cirkuliuojančios dezogestrelio aktyvaus metabolito koncentracijos. Tyrimais įrodyta, kad tai pieno kokybei, žindymo trukmei bei kūdikio augimui ir vystymuisi įtakos neturi. Nėra duomenų, jog progestino implantas žalingai veikia gimdoje besivystantį vaisių, bet nėščiajai implantą rekomenduojama pašalinti.
Absoliučios kontraindikacijos:
- esamas ar persirgtas krūties vėžys;
- nenustatytos kilmės kraujavimas iš makšties;
- esamas ar buvęs miokardo infarktas ar insultas (jeigu jis įvyko naudojant implantą);
- ūmus giliųjų venų tromboflebitas, plaučių tromboembolija;
- dekompensuota kepenų cirozė, gerybinis ar piktybinis kepenų navikas;
- sisteminė raudonoji vilkligė;
- migrena (jeigu ji atsiranda naudojant implantą).
Progestino implantą įterpti ar pašalinti gali tik specialiai tinkamai apmokyti specialistai.
Papildoma nauda: implantas gali palengvinti mėnesinių skausmus, veiksmingas gydant endometriozę. Progestino saugumas:
- progestino implantas nedidina venų tromboembolijos, miokardo infarkto ar insulto rizikos arba ji yra minimali;
- nėra įrodymų, jog progestino implantai turėtų neigiamą poveikį kaulų tankiui;
- nenustatyta gimdos gleivinės vėžio rizika (gleivinės histologiniame tyrime – endometriumo atrofija);
- išvadai apie krūties vėžio riziką progestino implanto vartotojoms trūksta mokslinių įrodymų.
Gimdos spiralės (IUS)
Gimdos spiralė su variu gali būti įvairių formų (T formos, apskritos, pailgos, gimdos formos) ir dydžių. IUS-Cu keičiama kas 5–7 metus. Kai kurių spiralių varinės vielos šerdyje yra sidabro arba aukso. Tai saugo vario vielą nuo sutrūkinėjimo ir tolesnių šalutinių su spiralės buvimu susijusių komplikacijų. Metodo patikimumas – 5,8–2,2 proc.
Gimdos sistema, išskirianti progestiną levonorgestrelį. Tai T formos spiralė vertikalioje ašyje turinti unikalų hormono rezervuarą. Lietuvoje registruotos dvi gimdinės sistemos (52 mg ir 13,5 mg), išskiriančios skirtingą levonorgestrelio kiekį. Metodo patikimumas – 0,2 proc.
IUS veiksmingumas prilyginamas sterilizacijai, todėl šis metodas priskiriamas labai efektyviai kontracepcijai. Lyginant įvairių IUS veiksmingumą tarpusavyje, nustatyta, jog veiksmingiausios yra IUS-LNG ir bent 380 mm2 vario turinčios T formos IUS-Cu.
Pašalinus IUS, pastoti galima per pirmąjį menstruacinį ciklą. 79–96 proc. moterų po LNG-IUS pastojo per 12 mėnesių.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6