Ramutė Pečeliūnienė
Šlapimo nelaikymas (kai dėl normalaus šlapinimosi mechanizmo sutrikimo ar kitų priežasčių nevalingai nuteka šlapimas) sukelia tam tikrų medicininių, socialinių ir higienos problemų, kurios gali sugniuždyti net ir labai išdidžią moterį… Regis, tai nėra labai rimtas sutrikimas, bet jis labai skausmingai veikia moters gyvenimą. Nors tikslios šlapimo nelaikymo statistikos Lietuvoje nėra, anot gydytojo ginekologo, Vilniaus m. klinikinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjo dr. Gedimino Mečėjaus, kai kuriose studijose ar straipsniuose pateikti duomenys byloja, jog apie 50-uosius gyvenimo metus maždaug 50 proc. moterų vienaip ar kitaip prateka šlapimas fizinio krūvio metu. Iš jų penktadalis jaučia pakankamai ryškius simptomus. Beje, šis klausimas aktualus ir jaunoms moterims, nes kartais šlapimo nelaikymas vargina net dvidešimtmetes.
Šlapimo nelaikymo tipai
Yra daug šlapimo nelaikymo priežasčių. Dažniausiai tai yra liga, kartais – kitų ligų simptomas. Jį gali sukelti šlapimo takų infekcijos ar šlapimo pūslės uždegimas, kartais šlapimo nelaikymas gali pasireikšti sergančiosioms artritu, sąnarių uždegimu, moterims, patyrusioms insultą. Nors pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) klasifikaciją išskiriami net 9 ar 10 šlapimo nelaikymo tipų, pagrindiniai yra trys.
Anot dr. G. Mečėjaus, dažniausiai pasitaikantis yra įtampos šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu ir dirgliosios (arba hiperaktyvios) šlapimo pūslės sindromo sukelta patologija. Natūraliai šių abiejų tipų derinys yra mišrus šlapimo nelaikymas. Gerokai mažiau moterų kenčia nuo šio sutrikimo dėl neurologinių problemų, vystymosi ydų, traumų, po spindulinio šlapimo pūslės gydymo, senatvinių organizmo pakitimų ir pan.
Kai bandoma pabrėžti, jog šlapimo nelaikymas lygia greta siejamas su amžiumi, dr. G. Mečėjus tikina, jog šlapimas gali pratekėti visais moters gyvenimo tarpsniais. Pavyzdžiui, šlapimo pūslės hiperaktyvumas vargina bet kurio amžiaus moteris – tiek jaunas, tiek vyresnes, tiek sulaukusias garbaus amžiaus. Na, o įtampos šlapimo nelaikymas galbūt dažniau išsivysto vyresniame amžiuje, menopauzės laikotarpiu. Vis dėlto daktaras pripažįsta, kad šlapimo pratekėjimas jaunoms, 20–25 metų moterims yra gerokai opesnė problema ir daug didesnė tragedija, nei, pavyzdžiui, 80-metei močiutei. Ir pirmiausia dėl jos socialinio statuso ir padėties visuomenėje.
Moteris – socialinė būtybė
„Jei kalbėsime apie moterį kaip apie šeimos, visuomenės narę, kuri yra aktyvi ne tik fizine prasme – daug dirba, nuolat skuba, bėga, sportuoja, bet ir užima tam tikrą padėtį visuomenėje, pirmiausia ji turi būti vertinama kaip socialinė būtybė, – sako dr. G. Mečėjus. – Be to, tokia ypač aktyvi moteris (tokių iš tiesų yra daug) nemažai laiko praleidžia ne namuose, ne uždaroje patalpoje, tarp žmonių, todėl ši problema, kaip šlapimo nelaikymas, jai sukelia diskomfortą.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6