Ką svarbu žinoti apie sąnarių keitimo operacijas?

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems pacientams kompensuoja klubo, kelio, čiurnos, peties, alkūnės, riešinio nykščio sąnario endoprotezus. Juos VLK perka centralizuotai, o vėliau paskirsto toms gydymo įstaigoms, kuriose atliekamos sąnarių keitimo operacijos. Ką pacientams reikia žinoti apie endoprotezavimo operacijas?

Norintys gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamą endoprotezą pacientai turi kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje gydytojas ortopedas traumatologas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, užpildys ir užregistruos prašymą skirti kompensuojamąjį sąnario endoprotezą VLK informacinėje sistemoje. Vėliau VLK tinklalapyje žmogus galės pasitikrinti savo vietą sąnarių endoprotezų eilėje.

 

Svarbu žinoti, kad pacientas gali pats pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje jam bus atlikta sąnario keitimo operacija ir paskirtas sąnarys. „Kenčiantiems sąnarių skausmus patariame pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje laukimo trukmė mažesnė. Tuomet ir endoprotezo skyrimo neteks ilgai laukti, ir operacija bus atlikta neatidėliojant. Be to, net ir užregistravus prašymą skirti sąnarį, iki jo paskyrimo pacientas gali pateikti VLK laisvos formos prašymą dėl gydymo įstaigos pakeitimo", – sako VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė. Informacija apie laukimo trukmes sąnarių keitimo operacijai skelbiama VLK interneto svetainės skyrelyje „Sąnarių endoprotezavimas".

 

VLK duomenimis, pernai klubo sąnario keitimo operacijų žmonėms vidutiniškai tekdavo laukti ne ilgiau nei 1 mėnesį, o kelio – apie 4. Pasak N. Bernotienės, tai yra išties džiuginantys rodikliai, nes, pavyzdžiui, kaimyninėje Estijoje klubo sąnario endoprotezo pacientai laukia daugiau nei 9 mėnesius, o Lenkijoje kelio sąnario keitimo operacijų laukimo trukmė siekia 1 metus ar net ilgiau. Tuo tarpu Lietuvoje, jei tendencijos nesikeis, netolimoje ateityje kelio sąnario keitimo operacijų eilės dar labiau trumpės, o klubo sąnario endoprotezavimo eilių gali visai nebelikti.

 

Prie eilių mažinimo gali prisidėti ir patys pacientai, jei prieš įsirašydami į eiles, rimtai apsispręstų dėl operacijos ir jos neatidėliotų. „Net 30 proc. žmonių atsisako operacijos, kai jos sulaukia. Pacientai, kuriems jau paskirta endoprotezavimo operacijos data, turi žinoti, kad jie operaciją gali atidėti tik vieną kartą ir ne ilgiau kaip metams. Tokiu atveju į šią eilę sugrįžtama savo pirminio prašymo registracijos data, o nepasinaudojusiems šia teise – į eilę tenka registruotis iš naujo", – atkreipia dėmesį VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

 

Specialistė taip pat primena, kad po sąnario implantavimo operacijos pacientui gali būti skiriama medicininė reabilitacija, kurios metu taikomas gydymas, gerinantis sąnario funkcijas. Pacientas gali pasirinkti, kurioje gydymo įstaigoje bus teikiamos reabilitacijos paslaugos, naudodamasis VLK interneto svetainėje skelbiama informacija apie laisvas reabilitacijos vietas.

 

 

Infografiką galite atsisiųsti iš čia.

 

Rimantas Zagrebajev

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas

vlk.lt nuotr.