Aknė (acne vulgaris – paprastieji spuogai) yra viena tų ligų, dėl kurios į gydytojus dermatologus kreipiamasi dažniausiai. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, stiprios ekonomikos šalių paauglių populiacijoje, nepriklausomai nuo rasės, tautybės bei lyties, aknės paplitimas siekia 80–95 proc. (priklauso nuo odos pažeidimų vertinimo metodikos), o vidutinio sunkumo ar sunki aknė nustatoma 20–30 proc. jų. Aknė daliai žmonių, pirmiausia moterims, gali susiformuoti bet kuriuo gyvenimo tarpsniu – tai vadinamoji suaugusiųjų aknė, arba dar taikliau – suaugusiųjų moterų aknė. Kadangi aknė lėtinė, atsikartojanti liga, kaip ir bet kuriai organizmo lėtinei ligai – aknei rekomenduojamas kompleksinis ilgalaikis gydymas. Apie tai, koks Lietuvos specialistų požiūris į šią ligą, jos patogenezę, naujus gydymo metodus kalbamės su Vilniaus universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikų docente, Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinika CLINIC IN gydytoja dermatovenerologe Rūta Gancevičiene.
„Paprastieji spuogai (acne vulgaris) – tikrai ne paprasta liga“ – taip taikliai esate apibūdinusi šią ligą. Kodėl ši patologija nėra paprasta?
Aknė yra lėtinė odos uždegimo liga, pažeidžianti plauko folikulo bei riebalų liaukos, vadinamąjį pilosebacinį kompleksą, ir pasireiškianti išbėrimais, dažniausiai veido, rečiau – krūtinės, nugaros srityse. Ligai būdingi paūmėjimo ir remisijos periodai. Neretai klaidingai manoma, jog tai jaunų žmonių patologija ar dar paprasčiau – jaunystę lydinti odos būklė. Iš tiesų nemaža atvejų, kai ji pažeidžia ir suaugusiųjų asmenų odą, ypač moterų. Vartojamas netgi terminas – suaugusių moterų spuogai, o tai reiškia, jog moterų aknė pradėta išskirti kaip atskiras aknės variantas. Aknė gali pasireikšti net kūdikiams ir vaikams, paliesti tam tikrų profesijų žmonių odą, lydėti kai kurių kitų organizmo būklių atvejais, ir gali būti dar daug kitų variantų…
Aknė turi daugybę „veidų“ ir formų. Jos taikinys – riebalų liaukos ir plauko folikulo kompleksas giliau odoje. Tai, ką mes matome odos paviršiuje, yra tik aknės „ledkalnio viršūnė“.
Kokios pagrindinės aknės išsivystymo priežastys ir simptomai, kurie, kokio amžiaus asmenys labiausiai nuo jos kenčia?
Skiriami keturi svarbiausi aknės patofiziologijos veiksniai: androgenų sąlygojamas odos riebalų liaukų išvešėjimas ir aktyvumas; plauko folikulo keratinocitų diferenciacijos pokyčiai bei hiperkeratinizacija; kolonizacija plauko folikule ir uždegimo mediatorių išsiskyrimas bei odos imuninio atsako pokyčiai. Įrodyta, kad svarbią reikšmę ligos atsiradimui ir eigai turi paveldimumas, mitybos įpročiai, klimatas, odos priežiūros klaidos ir kt.
Pastarojo meto tyrimai formuoja naują suvokimą apie šią ligą. Jį papildo faktai apie odos riebalų kokybės, odos hormonų reguliavimo, androgenų aktyvumo ir įtakos, riebalų liaukų uždegimą skatinančių ir slopinančių savybių pokyčius, sąveiką su neuropeptidais, rūkymo įtaką ir kt.
Aknės patogenezei įtakos turi įgimti ir adaptaciniai imuniniai bei uždegimo mechanizmai. Kuo toliau, tuo įtikinamiau aknė apibūdinama kaip pirminė uždegimo liga. Uždegimo mediatoriai aptinkami netgi neuždegiminiuose aknės išbėrimo elementuose – inkštiruose ar dėl sunkių aknės formų atsiradusiuose įvairaus pobūdžio randuose. Pastaraisiais metais ypatingas dėmesys skiriamas įvairiapusės P. acnes „veiklos“ tyrinėjimams. Ši bakterija – tai kiekvieno mūsų riebalų liaukoje „gyvenantis“ komensalas. Tačiau aknės atveju ji pasižymi įvairialypiu poveikiu – inicijuoja uždegimą, keratinizacijos procesus ir imuninį odos atsaką.
Kokias dažniausiai išskirtumėte aknės pažeistos odos priežiūros klaidas? Kaip reikėtų odą tinkamai prižiūrėti?
Pirmiausia, kai pernelyg uoliai, įvairiais būdais bandoma odą „kuo švariau nuvalyti“: vienu metu naudojamas specializuotas aknės odai skirtas micelinis vanduo, po to prausiklis, tonikas ir dar, kad būtų užtikrinčiau, atliekamos papildomos kosmetinės procedūros – valymas ar šveitimas. Tai tarsi bandymas nuvalyti visa, kas yra odos paviršiuje. Dėl to odos paviršius visiškai nuvarginamas, praranda savo apsaugines funkcijas, negeba atkurti drėgmės, kuri odoje sukuriama būtent paviršiniame raginiame odos sluoksnyje, o spuogai kaip buvo, taip ir išlieka. Spuogų taikinys – riebalų liauka, esanti giliau tikrojoje odoje. Todėl odos paviršiaus mikrofloros išbalansavimas ir išsausinimas tikrai spuogų nenaikina. Pernelyg valydami odą, pamirštame, kad odą pirmiausia reikia saugoti, nenuvalyti visų taip reikalingų odos paviršiuje susiformuojančių riebalų ir nepamiršti drėkinti.
Naudojant specializuotą kremą, skirtą aknės problemai koreguoti, neretai oda dar labiau išsausėja. Tam, kad nenuvertintume konkrečios odos priežiūros priemonės, jas rinktis ir naudoti reikėtų protingai. Visada galioja taisyklė – „geriau mažiau, bet tinkamų“. Odos priežiūrai, ypač sergančiai – daug priemonių nereikia – kad ji būtų švari, pakanka vieną kartą per dieną vakare ją nuprausti švelniu odą tausojančiu prausikliu. Žinoma, pirmiausia derėtų įvertinti, ar jis nedirgina, nejautrina odos. Jei naudojamas specializuotas aknės odos priežiūrai skirtas prausiklis – galbūt jį reikia naudoti ne kasdien, o kartą–du per savaitę ar visai jį pakeisti kitu, ypač, jei paskirtas gydymas vaistais. Daugelis specializuotų kosmetinių priemonių ir juo labiau vaistų, skirtų spuogams gydyti, neretai sausina odos paviršių, gali šiek tiek įjautrinti odą. Jos turi būti tepamos ant švarios odos.
Kita klaida – kai, valant miceliniu vandeniu, valiklio likučiai nuo odos paviršiaus nuvalomi nepakankamai ar ne itin kruopščiai: tai gali dirginti odą.
Aknės pažeistai odai paprastai užtektų 1–2 specializuotų kosmetinių priemonių ar vaisto. Ryte veidą pakanka prausti tiesiog drungnu vandeniu. Ir nepamiršti palepinti drėkinamuoju aknės odai skirtu kremu, vasarą – galbūt su nedideliu filtru pagal odos tipą. Riebalų liaukos išskiriami riebalai – odai labai naudingi, ją patikimai apsaugo, turi antioksidacinių savybių, būtent todėl odos tiesiog negalima visiškai „nuriebalinti“, patariama ją tausoti. Jeigu oda labai riebi, galima pritaikyti modifikuojamą kremą, jei dirgli, jautri – panaudoti atitinkamą priemonę. Nemažai farmacijos kompanijų siūlo ir specializuotus aknės odai skirtus drėkinamuosius kremus, kuriuos pataria naudoti gydymo išvargintai, išsausėjusiai odai, tinkamus naudoti kartu su vaistais. Taip paruošus odą jau galima taikyti ir makiažo priemonę – ji tikrai nedraudžiama…
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 5