Tiek moterys, tiek savo išvaizdai neabejingi vyrai, pajutę, kad bėgant metams plaukų galvoje pradeda retėti, skuba aiškintis, kaip plaukų slinkimą sustabdyti. Ši nemaloni problema vienais atvejais gali varginti ir visiškai sveikus žmones, kitais – būti vienu iš tam tikrų ligų simptomų. Tačiau šiandien jau sukurta veiksmingų priemonių, efektyviai gydančių plaukų slinkimą, didinančių plauko svogūnėlio metabolizmą bei stimuliuojančių naujų plaukų augimą. Plačiau apie plaukų slinkimo priežastis ir šio proceso stabdymo bei gydymo galimybes kalbamės su Kaune įsikūrusios Dermatologijos klinikos „SkinLAnd“‘ gydytoja dermatologe trichologe Gitana Šabūniene.
Kaip apibūdintumėte plaukų slinkimo procesą?
Labai svarbios yra plaukų augimo fazės – ratu vykstantis procesas. Būtent galvos plaukas turi pačią ilgiausią augimo (anageno) fazę. Ši fazė yra nulemta genetiškai, trunka nuo 2 iki 5 ar net 6 metų. O jei turėsime omenyje ilgaplaukius su gražiais vešliais plaukais, tai tokių asmenų plaukų augimo fazė gali tęstis ir dešimt metų. Tai yra paveldima.
Augimo fazėje fiziologiškai turi būti apie 90 proc. plaukų. Na, o kai plaukas dėl kokių nors priežasčių „gyvenimą baigia“ anksčiau arba natūraliai užbaigiamas augimo ciklas, tokia jo fazė vadinama katageno faze, arba tarpine stadija.
Šioje stadijoje plauko šaknis pradeda plokštėti, pamažu atsiskirti nuo apatinės dalies (plauko spenelio). Mikroskopiškai tokį vaizdą galima stebėti labai retai, nes tarpinėje fazėje būna labai nedaug – vos iki 2 proc. plaukų.
Po šios fazės plaukas pereina į ramybės (telogeno) fazę, kurioje išbūna apie 3 mėnesius. Todėl, kai staiga plaukai pradeda smarkiai slinkti, visada reikėtų įvertinti ne tai, kas plaukus galėjo paveikti prieš porą savaičių (tarkime, dažėme naujais dažais ar plovėme anksčiau neišbandytu šampūnu), o kas jiems galėjo nutikti prieš kelis mėnesius, kad privertė didelį kiekį plaukų pereiti į telogeno fazę.
Pacientai dažnai skundžiasi, kad plaukai krenta su „visu svogūnėliu-balta šaknimi“. Tai ir reiškia, kad plaukai krenta pasiekę telogeno fazę. Taip ir turi būti. Tiesa, telogeno fazės plaukų kiekis neturėtų viršyti 10 proc., tačiau tankiais plaukais negalintiems pasigirti žmonėms ir tie 10 proc. iškritusių plaukų gali labai suneraminti.
Kodėl pradeda slinkti plaukai
Nustačius plaukų slinkimo priežastį ir ją pašalinus, savaime suprantama, problema išsprendžiama. Tačiau didelė bėda ta, kad tokio plaukų slinkimo priežasčių gali būti labai daug ir įvairių.
Plaukų slinkimą sukelia įvairios priežastys: dažniau jaunoms moterims geležies stokos sukelta mažakraujystė (geležies, folio rūgšties, vitamino B12 trūkumas), vitamino D stoka, ypač pasireiškianti šiaurinių platumų gyventojams, kuriems priklausome ir mes, nesubalansuota mityba (kai per dieną suvartojama iki 1200 kalorijų) ar vegetarizmas (kai atsisakoma mėsos, bet ji nekompensuojama kitais produktais, kuriuose yra nepakeičiamųjų aminorūgščių), o ypač, jei reikalingų maisto produktų atsisakoma staiga, be pereinamojo laikotarpio, tiek sumažėjusi, tiek suaktyvėjusi skydliaukės funkcija. Taip pat tai dažnas simptomas po gimdymo ar kontraceptinių tablečių vartojimo nutraukimo. Smarkiai slinkti plaukai gali pradėti praėjus 3–4 mėnesiams po ligų, lydimų karščiavimo, operacijų. Suintensyvėjęs plaukų slinkimas buvo pastebėtas praėjus keletui mėnesių po virusinės ar bakterinės infekcijos, lydimos aukštos kūno temperatūros (tiesa, ilgainiui plaukų būklė atsigauna). Neigiamą įtaką plaukų augimo ciklui daro nemažai kardiologijoje, gastroenterologijoje, endokrinologijoje, onkologijoje, psichiatrijoje vartojamų vaistų. Netgi ilgą laiką didelėmis dozėmis vartojamas vitaminas A sukelia plaukų slinkimą – kartais net labai drastišką. Stiprūs psichologiniai išgyvenimai ar ilgalaikis stresas taip pat gali būti plaukų slinkimo priežastis.
Nėštumas plaukų slinkimui įtakos neturi, atvirkščiai, pradedant antruoju trimestru plaukų būklė netgi pagerėja dėl organizme daugiau pasigaminančių estrogenų. Tačiau po gimdymo praėjus maždaug trims mėnesiams plaukai gali pradėti labai slinkti. Jei iki pusės metų problema neišnyksta, reikėtų nedelsti, kreiptis į gydytoją.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 5