Mokslininkų vertinimu, aknė yra plauko folikulo ir riebalinės liaukos liga, kuri pasireiškia bėrimais ant veido, neretai ir krūtinės, nugaros ar pečių. Negydant aknės gali atsirasti randai, oda tampa nelygi, negraži ir jokios maskuojančios priemonės jau tampa nenaudingos. Kad tai sunki ir sudėtinga lėtinė odos liga, teigia ir vienas garsiausių Europoje aknės žinovų ir tyrinėtojų, Magdeburgo Otto-von-Guericke universiteto Dermatologijos, venerologijos ir alergologijos klinikos profesorius, habil. dr. Harald P. M. Gollnick. Profesorius mielai sutiko pasidalyti savo mintimis aknės aktualijų tema.
Gerbiamas profesoriau, kaip Jūs vertinate vienos labiausiai paplitusios odos ligos – aknės problemiškumą kitų odos ligų kontekste?
Be jokios abejonės, aknė yra viena aktualiausių dermatologinių ligų. Apie 70 proc. visų konsultacijų, teikiamų sergantiesiems odos ligomis, vyksta būtent dėl aknės. Šia liga serga daug paauglių: maždaug 60 proc. iš jų nustatoma fiziologinė aknė, 40 proc. – klinikinė aknė, kada jau būtina tolesnė speciali konsultacija. Fiziologinė aknė – tai komedonai (inkštirai), kurių atsiranda paaugliams dėl androgenų hiperprodukcijos, riebalų liaukų veiklos aktyvacijos androgenais (jų receptoriai randasi riebalų liaukoje) ir paspartėjusio epidermio ląstelių dauginimosi (pastarąjį skatina riebalų sekreto pakitusi sudėtis). Šiai ligos formai suvaldyti tikslinga paaugliui rekomenduoti naudoti riebiai, į spuogus linkusiai odai dermokosmetiką su keratolitikais (salicilo ar azelaino rūgšties preparatais), kuri įgyjama vaistinėje. Klinikinė aknė – tai tokia aknės forma, kai greta komedonų formuojasi uždegiminiai bėrimai (papulės, pūliniai, mazgeliai, mazgai, cistos, randai), reikia dermatologo konsultacijos ir ilgalaikio uždegimo gydymo. Nereikia pamiršti, kad šią ligą patiria beveik visi, kai kuriais atvejais ji atsikartoja suaugusiesiems, dažniau moterims nei vyrams, 40-45 m. Skiriasi aknės sunkumo laipsnis, kai stiprus odos uždegimas, nukenčia psichologinė paciento būsena ir gyvenimo kokybė.
Aknės daroma psichologinė-socialinė įtaka labai didelė – nuo stiprių nuotaikos svyravimų, depresijos iki padidėjusios savižudybės rizikos.
Aknė gali tęstis nuo 10 iki 30 metų, visą šį laiką svarbu dermatologui numatyti ir pacientui paaiškinti ilgalaikį ligos gydymo planą, kurį sudaro pradinis ir palaikomasis gydymas, siekiant išvengti ligos atkryčio. Panašiai kaip ir sergant atopiniu dermatitu. Nuolatinės dermatologo konsultacijos ir tinkamas gydymas pacientams padeda išvengti psichosocialinės būklės pablogėjimo, tolesnio streso, ligos paliekamų pažeidimų – randų. Aknės randus reikia gydyti kaip įmanoma anksčiau, nes jie išlieka visą gyvenimą. Labai svarbu, kad gydytojas būtų kompetentingas, kuo anksčiau diagnozuotų aknę ir pradėtų gydymą. Dėl to įmanoma išvengti tolesnių neigiamų pasekmių. Dauguma kitų specialistų ar gydytojų mano, jog aknė yra labai paprasta liga, kurios išraiška – vos keletas spuogelių, bet iš tiesų taip galima manyti tik apie fiziologinę, bet ne klinikinę aknę. Tikrai negalima teigti, kad psoriazė ar atopinis dermatitas yra aktualesnės nei aknė – visos šios odos ligos yra lėtinės eigos odos uždegimas, vienodai sudėtingos ir nelengvai valdomos…
Jūs esate Europos aknės gairių rengimo ekspertas. Ar dažnai atnaujinamos šios ligos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos Europoje? Kas jose naujo ir svarbaus?
Per paskutiniuosius penkerius metus yra parengta keletas tokių gairių. 2016 m. Aknės diagnostikos ir gydymo rekomendacijos [1, 2] – tai įrodymais pagrįstų klinikinių tyrimų gairės. Šios mano kartu su kitais ekspertais parengtos gairės pagrįstos klinikinio darbo patirtimi ir labiau adaptuotos klinikiniam darbui. Pačios naujausios – 2018 m. Aknės rekomendacijų gairės [3]. Naujausiose gairėse nėra daug pasikeitimų lyginant su senesnėmis. 2018 metų gairės labiau pritaikytos visoms pasaulio šalims. Man taip pat teko rašyti gaires arabų valstybėms. Šių šalių gyventojų kultūra, klimatas, oro tarša skiriasi nuo gyvenančių Europoje, todėl į tai visada reikia atsižvelgti.
Bendrai įvardyti svarbiausias aknės diagnostikos bei gydymo rekomendacijas nėra paprasta. Pirmiausia viskas priklauso nuo šios ligos eigos sunkumo laipsnio: lengvo (komedoninė, tik komedonai), vidutinio (papulo-pustulinė aknė) ar sunkaus (mazginė ar konglobatinė aknė). Labai svarbu diagnozavus ligą kuo anksčiau pradėti tinkamą sisteminį gydymą. Taip pat visada būtina atsižvelgti į daugelį individualių aknės rizikos veiksnių (paveldimumas, stresas, rūkymas, angliavandeniais papildyta dieta), netinkama kosmetika ir neteisingai sudarytas gydymo planas. Todėl aknės gydymas turi būti pritaikytas konkrečiam atvejui… Gydymas yra labai individualus.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 8