Krūtinės skausmai vaikystėje

Migla Žėbienė

LSMU MA Vaikų ligų klinika

 

Vaikų ir paauglių krūtinės skausmai yra dažni, keliantys nerimą pacientams, jų tėvams ir gydytojams. Šie vaikai dažnai kreipiasi į gydytoją ar yra siunčiami į vaikų skubiosios pagalbos centrus ar vaikų kardiologo konsultacijos. Tai antroji priežastis, po išklausytų ūžesių auskultuojant širdį, kodėl vaikai yra atsiunčiami vaikų kardiologo konsultacijos [1] Vaikų širdinės krūtinės skausmo priežastys yra labai retos ir išaiškinamos tik 2 proc. krūtinės skausmais besiskundžiančių pacientų.[5, 2] Dėl to dažnai diskutuojama, ar visi šie pacientai turi būti pakonsultuoti vaikų kardiologo, ar jiems turi būti atlikti brangūs , sudėtingi diagnostiniai tyrimai.

 

Neorganinis krūtinės skausmas ankstyvoje vaikystėje yra neįprastas ir, vaikui augant, dažnėja. Vaikų ir paauglių krūtinės skausmus organinės širdies ligos sąlygoja retai, tačiau, nepaisant skausmą sukeliančios priežasties, kenčiantis vaikas yra nelaimingas. Kiekvieno paciento pojūtis yra subjektyvus ir unikalus. Gydytojui jis yra sudėtinga diagnostinė užduotis. Norint išsiaiškinti krūtinės skausmo pobūdį, trukmę, jį sukeliančius veiksnius, aplinkos poveikį ir ieškant pagalbos būdų, tenka daug bendrauti su pacientu ir jo artimaisiais, nes klinikinių radinių ir laboratorinių duomenų yra nedaug.

LSMUL KK Vaikų ligų klinikoje buvo atlikta retrospektyvinė 123 vaikų, kurie kreipėsi dėl juos kamuojančių krūtinės skausmų, ligų istorijų analizė, apimanti dešimties metų laikotarpį. Šie vaikai sudarė 0,8 proc. nuo visų tuo laikotarpiu stacionarizuotų ligonių. Tik 3,25 proc. šių pacientų buvo rasta kardiologinė patologija. 80,1proc. krūtinės skausmai buvo psichogeninės kilmės. Dažniausiai krūtinės skausmai vargindavo 11–14 metų amžiaus mergaites – 60,9proc. [10].

Vaikų krūtinės skausmų etiologija yra daugiaveiksnė, priklauso nuo lyties, rasės, amžiaus ir daugelio kitų aplinkybių.[4, 6].

Dažniausiai vaikų krūtinės skausmus galima sugrupuoti į dalis: širdinius ir neširdinius krūtinės skausmus.

 

Vaikų krūtinės skausmo priežastys

I. Širdiniai skausmai – literatūros duomenimis, jie randami 4–6 proc. atvejų. Skausmas lokalizuotas centrinėje krūtinės ląstos dalyje, apibūdinamas kaip aštrus, deginančio, spaudžiančio pobūdžio, plintantis į ranką, apatinį žandikaulį, kaklą, lydimas prakaitavimo, pykinimo, blyškumo, mirties baimės pojūčio, alpimo, plakimo pojūčio.

1. Vainikinių kraujagyslių pokyčiai, kurie sąlygoja išemiją/infarktą:

 – vainikinių kraujagyslių anomalijos;

 – koronaritai (Kawasaki liga );

– cukrinis diabetas (senai besitęsiantis).

2. Struktūrinės širdies ligos:

 – hipertrofinė kardiomiopatija;

 – mitralinio vožtuvo prolapsas;

 – aortos vožtuvų ar MV stenozė;

 – aortos aneurizma ar disekacija.

3. Uždegiminės ligos (gali būti sukeltos infekcijos – virusinės ar bakterinės, arba būti neinfekcinės kilmės – sisteminė raudonoji vilkligė, Krono liga, poperikardotominis sindromas):

 – miokarditai;

 – perikarditai;

 – endokarditas.

4. Aritmijos :

 – supraventrikulinė tachikardija (būdingesnė antidrominei tachikardijai ar prieširdžių plazdėjimui/virpėjimui, esant papildomiems širdies laidumo takams);

 – skilvelinė tachikardija (esant organinei patologijai ar paveldimai kanalopatijai).

5. Įvairios:

– aortos disekcija;

– širdies aparato/stento disfunkcija;

– plautinė hipertenzija;

– prieširdžio miksoma;

– narkotinių medžiagų vartojimas.

II. Nekardialiniai krūtinės  skausmai, kurie sudaro iki 96 proc. atvejų.

1. Idiopatiniai skausmai 12–85 proc. Tai ūmus, aštrus skausmas, trunkantis iki kelių minučių, lokalizuotas ties krūtinkaulio viduriu, paūmėjantis giliai kvėpuojant ar palpuojant krūtinės ląstą. Uždegimo pokyčių nerandama.

2. Griaučių-raumenų ligos (patempimas, tiesioginė trauma/sumušimas, lūžiai, kostochondritas, Tietzo sindromas odos infekcija) 15–31 proc. Kostochondrito sukeliamas skausmas yra vienpusis, paūmėjantis įkvėpimo metu, aštrus, trunkantis kelias sekundes ar minutes, apžiūros metu galima palpuojant aptikti nežymų skausmingumą pažeistoje srityje. Tietzo sindromo metu randamas nepūlingas vieno sąnario uždegimas, dažniausiai pažeidžiamoji sritis yra II–III šonkaulio jungtis su krūtinkauliu, lydimas vietinio uždegimo simptomų (šilumos, paraudimo, skausmingumo). Traumos sąlygoti skausmai paprastai yra lokalizuoti sumušimo vietoje, čia randamas ir paraudimas, vietinis skausmingumas.

3. Psichogeninės priežastys (tai panikos, nerimo, somatoforminė autosominė disfunkcijos, depresijos sąlygojami skausmai) 5–17 proc. Skausmas linkęs kartotis tam tikrose stresinėse situacijose, dažnai lydimas hiperventiliacijos požymių. Renkant anamnezę išsiaiškinami stresiniai veiksniai asmeninėje ar šeiminėje aplinkoje, žalingi pacientų įpročiai.

4. Virškinamojo trakto ligų sąlygotas skausmas (refliuksinis ezofagitas, stemplės spazmas, gastritas, svetimkūnis stemplėje, diafragmos išvarža). 4–7 proc. virškinamojo trakto ligų sukeltas skausmas apibūdinamas kaip deginantis, yra lokalizuotas už krūtinkaulio, epigastriumo srityje, siejamas su valgymu, padėties pokyčiais, gali būti lydimas rijimo sutrikimų.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“. 2019 Nr. 1