Šiuo siūlymu siekiama sukurti ir įdiegti sveikatos technologijų vertinimo sistemą Lietuvoje, kuri kuriama įvertinus iki šiol galiojančią tvarką, ekspertų siūlymus bei užsienio šalių patirtį.
Naujas vertinimas skirsis nuo dabar atliekamo tuo, kad bus įvertinama ne tik, ar vaistas veiksmingas medicininiu požiūriu, bet ir finansinė nauda, kurią atneš siūlomas kompensuoti vaistas. Bus vertinama, kiek kainuoja gydymo tokiu vaistu sukuriami kokybiški gyvenimo metai, pavyzdžiui, kaip mažėja hospitalizacijų, negalios ir slaugos poreikio skaičiai. O tai labai svarbu, norint užtikrinti, kad į kompensavimą būtų įtraukiami patys efektyviausi ir pacientams reikalingiausi vaistai.
Siūloma nustatyti, kad paraiškos įrašyti vaistą ar medicinos pagalbos priemonę į kompensavimo sąrašus bus teikiamos sveikatos apsaugos ministro įgaliotai institucijai, kuri atliks išsamų klinikinį ir ekonominį vertinimą.
Taip pat siekiant efektyvinti Komisijos, kuri atsakinga už naujų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įtraukimą į kompensavimo sąrašus, veiklą ir užtikrinti visapusę vaistų įvertinimo sistemą, Seimas pritarė siūlymui į Komisijos sudėtį įtraukti universiteto ligoninių gydytojus, turinčius ne mažesnę kaip 5 metų medicinos praktiką, taip pat nevyriausybinių organizacijų narius, atstovaujančius šeimos gydytojus.
Šios naujovės leis užtikrinti kokybišką naujų vaistų vertinimą, atsižvelgiant į jo klinikinį efektyvumą, kaštus bei pacientų poreikius. Neabejotinai, tai leis racionaliau naudoti ir PSDF lėšas bei darys įtaką sveikatos rodiklių gerėjimui ir mažins išlaidas kompensuojamiesiems vaistams.
Svarbu ir tai, kad naujasis modelis sudarytas remiantis daugumos Europos Sąjungos (ES) šalių gerąja praktika, tad esant tokiam pat vaisto vertinimui kaip ir kitose ES šalyse, bus daugiau galimybių pasinaudoti kitų šalių atliktais siūlomų kompensuoti vaistų vertinimais, taip pat vykdyti bendras derybas dėl vaistų kainų su kitomis šalimis.
SAM nuotrauka