Pirminė hipercholesterolemijos profilaktika: natūralieji statinai

Koreliacija tarp kraujo cholesterolio kiekio ir rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (ŠKL) yra gerai žinoma: didėjant cholesterolio kiekiui rizika didėja. Ir priešingai, mažėjant ir išliekant mažam cholesterolio kiekiui rizika mažėja („J“ formos žemėjančios eksponentinės kreivės atveju). Rizikos kreivės forma, kartu su cholesterolio kiekį mažinančių vaistų tyrimo rezultatais, rodo, kad bet kokia cholesterolio kiekį mažinanti intervencija, atlikta tinkamu metu, sumažina ŠKL, tokių kaip miokardo infarktas, riziką.

 

Ši teorija taikoma ir pacientams, turintiems nedidelę ŠKL riziką ar kurių cholesterolio kiekis kraujyje nėra žymiai padidėjęs. Tai yra bendrosios rekomendacijos pirminei hipercholesterolemijos profilaktikai bendroje populiacijoje, siekiant sumažinti ŠKL riziką.

Kai pirmine profilaktika rūpinasi pats pacientas, o ne valstybinė sveikatos sistema, preparatų efektyvumo ir galimų šalutinių poveikių santykiui skiriamas ypatingas dėmesys. Fermentuotų raudonųjų ryžių pagrindu pagaminti preparatai yra populiariausi tarp įvairių maisto papildų. Šiuo metu užregistruota maždaug 200 skirtingų gamintojų fermentuotų raudonųjų ryžių papildų, kurių pardavimai siekia daugiau nei 100 milijonų eurų.

                      Rytų šalyse raudonieji ryžiai daugelį šimtmečių buvo populiari žarnyno valymo priemonė ir tik visai neseniai buvo atrastas ir pradėtas tyrinėti jų poveikis kraujo cholesterolio kiekiui. Fermentuotų raudonųjų ryžių poveikis lipidų profiliui yra gerai žinomas. Vyraujantis poveikis yra mažo tankio lipoproteinų (MTL) kiekiui – vartojant papildą MTL sumažėja 15–25 %. Ilgos trukmės studijos parodė, kad ilgalaikis raudonųjų ryžių preparatų vartojimas ne tik sumažina MTL kiekį kraujyje, bet ir palaiko jį, kad neviršytų normos ribų. Poveikis didelio tankio lipoproteinų (DTL) kiekiui yra nereikšmingas.

                      Fermentuotų raudonųjų ryžių papildų sudėtinė medžiaga monakolinas K chemine sudėtimi identiška lovastatinui. Kaip ir kiti statinai, monakolinas K pagerina kraujagyslių endotelio funkciją ir turi uždegimą slopinantį poveikį, kurį parodo C reaktyviojo baltymo kiekis kraujyje. Monakolino K farmakokinetinį aktyvumą apibūdina reliatyviai trumpas veikimo pusperiodis, nevisiška absorbcija žarnyne (absorbciją pagerina skrandžio turinys) ir metabolizacija citochromu 450.

                      Fermentuoti raudonieji ryžiai yra vienintelis maisto papildas, kurio saugumui ir efektyvumui išsiaiškinti buvo atliktas kontroliuojamas klinikinis tyrimas. Tyrimo rezultatai parodė preparatą vartojusių pacientų 20 % MTL-C koncentracijos kraujyje sumažėjimą bei 37 % širdies ir kraujagyslių šalutinių reiškinių ir 31 % su širdies ligomis susijusių mirčių skaičiaus sumažėjimą. Bendras mirtingumas taip pat buvo mažesnis ir lovastatinu gydytų pacientų grupėje (32 %). Įdomu tai, kad monakolinas K kraujo lipidų profilį veikia geriau, nei toks pat kiekis lovastatino, galimai dėl geresnio monakolino K biologinio prieinamumo, nei chemiškai paruošto junginio, kurio sudėtyje yra įvairių rišančiųjų medžiagų. Apskritai, fermentuotų ryžių papildų, turinčių 3 mg monakolino K poveikis yra lygus 10 mg lovastatino poveikiui.

                      Reikėtų nepamiršti, kad Europos maisto saugos tarnyba išleido raudonųjų ryžių papildų vartojimo reikalavimus palaikyti normalų kraujo MTL kiekį: rekomenduojamas monakolino K kiekis preparate turėtų būti ne mažesnis nei 10 mg. Maisto papilduose šios medžiagos yra tik 3 mg, tačiau tokios dozės cholesterolio kiekį kraujyje mažinantis poveikis yra neabejotinai įrodytas.

                      Žinoma, kaip ir kiekvienas vaistinis preparatas, šis maisto papildas gali sukelti šalutinius reiškinius. 2010 metais atliktoje studijoje buvo tiriami internetu įsigyti fermentuotų raudonųjų ryžių papildai, kurių sudėtyje buvo nurodomas 10 mg monakolino K kiekis. Rezultatai parodė, kad aktyvaus junginio kiekis minėtuose preparatuose svyravo nuo 0,1 iki 10,5 mg, taip pat kai kuriuose papilduose buvo rasta nefrotoksinio alkaloido citrinino. Monakolinas K, kaip ir lovastatinas, yra metabolizuojamas izofermento 3A4 citochromo P450 (atsakingo už beveik 50 % vaistų metabolizmą žmogaus organizme), taigi yra nedidelė teorinė vartojamų vaistų sąveikos tikimybė, nepaisant nedidelio monakolino K kiekio. Naudos ir žalos santykis priklauso nuo bendros paciento širdies ir kraujagyslių būklės, kurią įvertinti turėtų medicinos profesionalas. Gydymas turėtų būti ilgalaikis, todėl gydytojo vaidmuo, supažindinant pacientą su taisyklingo vartojimo principais, yra ypatingai svarbus.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“. 2019 Nr. 4