Doc. Justinas Stučinskas, gyd. Linas Zeniauskas, prof. Alfredas Smailys
LSMU MA Ortopedijos traumatologijos klinika
Klubo ir kelio sąnarių endoprotezavimo indikacijos
Sąnario pažeidimas gali būti nulemtas įvairių priežasčių. Dažniausiai sąnariniai paviršiai pakenkiami dėl su amžiumi susijusių pokyčių – kremzlė pamažu netenka savo elastingumo ir atstatymo galimybių. Pagrindinė klubo ir kelio sąnarių endoprotezavimo indikacija – sąnarių skausmas, funkcijos sutrikimas ir neefektyvus osteoartrito konservatyvus gydymas. Sąnario endoprotezavimo operacija – šiuolaikiškas, saugus ir veiksmingas degeneracinės sąnario ligos gydymo metodas. Taip pacientai išvaduojami nuo intensyvaus skausmo, pagerinama funkcija, grąžinamas darbingumas ir gyvenimo kokybė. Pagrindinis endoprotezavimo tikslas yra pakeisti nusidėvėjusius sąnarinius paviršius dirbtinais. Ryškūs sąnarių pokyčiai rentgeno nuotraukose retais atvejais nėra susiję su intensyviais skausmais, ir atvirkščiai. Todėl sprendimą, kada tikslinga atlikti sąnario endoprotezavimo operaciją, atlieka pats pacientas kartu su gydytoju ortopedu traumatologu.
Per endoprotezavimo operaciją siekiama kuo tiksliau atstatyti natūralią sąnario anatominę geometriją, išgauti biomechaninį stabilumą, implantų fiksacijos tvirtumą. Šie principai leidžia pasiekti gerų ilgalaikių endoprotezavimo rezultatų. Yra daugybė endoprotezų rūšių, skirstomų pagal tvirtinimosi tipą, sąnarinius paviršius, dizainą, geometriją, medžiagą, implanto paviršiaus šiurkštumą ir kt. Todėl, atsižvelgiant į individualias ir įvairias pacientų anatomines situacijas, sprendimą, kokį implantą naudoti, gali priimti tik operuosiantis gydytojas ortopedas traumatologas.
Ką reikia pacientui žinoti prieš operaciją?
Kraują skystinantys vaistai. Jei pacientas vartoja kraują skystinančius preparatus, jis turi apie tai pasakyti operuojančiam gydytojui, planuojant operaciją, per konsultaciją. Kai kurie medikamentai yra būtini dėl gretutinių susirgimų, tačiau negali būti vartojami prieš operaciją. Nutraukus jų vartojimą, juos reikia pakeisti kitais medikamentais (pagal tarptautines antikoaguliantų ir antitrombocitinių preparatų skyrimo gaires), kurie nedaro įtakos operacijai.
Gretutinės ligos. Pacientai turi informuoti savo gydytoją apie visus gretutinius susirgimus ir vartojamus vaistus. Galima patarti pacientui aiškiai susirašyti, kokios ligos yra nustatytos ir koks gydymas yra paskirtas dėl kitų gretutinių susirgimų.
Dantys. Taip pat prieš operaciją yra svarbu pacientui apsilankyti pas odontologą, kad atliktų dantų būklės patikrą ir, esant reikalui, gydymą. Vieną dvi savaites prieš operaciją nereikėtų taisyti dantų ar/ir šalinti akmenų. Nustatyta, kad sugedę dantys gali turėti įtakos infekcinės komplikacijos išsivystymui po endoprotezavimo.
Plaukai. Pacientams būtina žinoti, kad negalima skusti, naudoti kitas depiliavimo priemones tai sričiai/galūnei, kuri bus operuojama. Tai gali pažeisti odą, o esant odos pažeidimų, operacija gali būti atidėta.
Nagai. Prieš operaciją pacientai turi nelakuoti nagų. Per operaciją, uždėjus specialų daviklį ant rankos piršto, yra sekamas kraujo įsotinimas deguonimi. Nagų lakas ar kitos priklijuotos nagų dekoracijos gali iškreipti duomenis. Dar viena, kartais pasitaikanti problema, susijusi su nagais, yra kojų nagų įaugimas. Esant įaugusiems kojų nagams su uždegimo/infekcijos požymiais, endoprotezavimo operacija negali būti atliekama.
Pratimai. Prieš operaciją (bent keli mėn.) yra tikslinga atlikti fizinius pratimus, mankštą, raumenų stiprinimo pratimus. Tai gali sustiprinti pacientų fizinę būklę, pagerinti sveikatą, kvėpavimą ir turėti teigiamą įtaką pooperaciniam gijimui. Pratimai turi būti skirti ne tik kojoms, bet ir viršutinei kūno daliai – tai padės lengviau prisitaikyti vaikštant su ramentais.
Rūkymas. Nustatytas ryšys tarp rūkymo ir prastesnių endoprotezavimo rezultatų. Tikslinga mesti rūkyti bent 6 sav. (2 sav. prieš ir 4 sav. po operacijos).
Antsvoris. Nustatytas ryšys tarp antsvorio ir prastesnių endoprotezavimo rezultatų, trumpesnio protezo tarnavimo laiko. Dažnai ir klaidingai svorio korekcija suprantama, kaip badavimas: nors tai ir sumažina svorį, tačiau gali turėti priešingą efektą vėliau. Rekomenduojama svorio korekciją taikyti tik pasikonsultavus su šios srities specialistu – gydytoju dietologu.
Pasiruošimas. Atsižvelgiant į paciento būklę, amžių, ligos išreikštumą, funkcinę būklę, atsistatymo periodas gali užtrukti. Todėl rekomenduotina paruošti saugią ir patogią namų aplinką: lovos, klozeto, kėdžių paaukštinimai; pašalinti kilimus, laidus, slenksčius ar kitas vaikščiojimo kliūtis; įrengti tualeto/vonios sienines rankenas; apsirūpinti ir perdėlioti dažniausiai naudojamus/reikalingus buičiai daiktus, kad būtų lengva pasiekti.
Gripas. Jei pacientas persišaldė ar susirgo gripu prieš pat operaciją, ši bus atidėta iki kol bus galima saugiai ją atlikti.
Rekomendacijos po sąnario endoprotezavimo
Klubo sąnario endoprotezavimo pooperacinės rekomendacijos. Po klubo sąnario endoprotezavimo, gyvenimo būdas tikriausiai greitai nepasikeis, tačiau stipriai sumažės arba visiškai išnyks anksčiau varginęs klubo skausmas. Pagerėjimą pacientas pajus jau per pirmą pooperacinį mėnesį, tačiau maksimalus funkcinis rezultatas bus pasiektas po 0,5–1 metų. Todėl labai svarbu, kad pacientas pats būtų aktyvus savo gydymo dalyvis: pakankamas fizinis aktyvumas, pratimai, mankšta.
Svarbu suprasti, kad operacija gali pagerinti daugelį paciento kasdienio gyvenimo veiklų, tačiau klubo sąnario implantas turi tam tikrų sąlygų, ypač kol tęsiasi ankstyvasis pooperacinis laikotarpis. Pacientai privalo išmokti tam tikrus įprastus judesius atlikti kitaip, išmokti saugiai atsisėsti ir atsistoti, lenktis tik sulenkus kelio sąnarį ir t. t. Šie veiksmai išmokstami reabilitacijos ligoninėje. Paprastai ribojamas klubo sąnario lenkimas, kojų kryžiavimas, pėdų sukimas:
- Nesilenkti ištiestomis kojomis, stengiantis ką nors pakelti nuo žemės;
- Nekelti daiktų nuo žemės, kol guli lovoje;
- Nelenkti klubo daugiau nei 90 laipsnių, nekelti kelio aukščiau klubo;
- Nesilenkti sėdantis ar stojantis;
- Nekryžiuoti kojų per kelius;
- Vengti maksimalių pėdos pasukimų į išorę ar vidų.
Kelio sąnario endoprotezavimo pooperacinės rekomendacijos
Siekdami kuo geresnių kelio sąnario endoprotezavimo rezultatų, pacientai turi aktyviai dalyvauti, jei nori pasveikti. Labai svarbu reabilitacijos ir vėlesniu laikotarpiu aktyviai mankštintis, daryti pratimus, didinančius judesių amplitudę ir raumenų jėgą, lavinančius pusiausvyrą. Išorinėje kelio sąnario pjūvio pusėje visi pacientai jaučia odos aptirpimą, kuris su laiku sumažėja, tačiau išlieka tam tikrame plote – tai normalus pooperacinis reiškinys. Taip pat dažnas pacientas nurodo, kad lenkdamas koją jaučia krebždėjimą/gurgždesį kelio priekyje – tai normalus pooperacinis reiškinys, kuris irgi per 1 m. sumažėja, tačiau visiškai neišnyksta, palyginti su sveiku sąnariu. Šis pojūtis atsiranda dėl to, kad girnelė judesio metu liečiasi su metaliniu implantu. Dėl šios priežasties nerekomenduojama klauptis ant operuoto kelio.
Bendros pooperacinės rekomendacijos
Nepaisant taikomų pažangiausių gydymo metodų, labai retais atvejais gali pasireikšti infekcinės ar tromboembolinės komplikacijos. Todėl svarbu jas mokėti pažinti ir, esant įtarimams, kreiptis į medikus.
Tinimas. Po operacijos blauzdos ar visos kojos tinimas gali būti nuo švelnaus iki vidutinio išreikštumo. Tai normalus pooperacinis reiškinys. Kad sumažintų patinimą, rekomenduojama laikyti koją pakeltą, taikyti šalčio (sauso – ledas maišelyje, per rankšluostį) aplikacijas, naudoti specialias elastines kojines.
Plačiau apie tai s kaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“. 2019 Nr. 3