Įrodymais grįstos obstrukcinės miego apnėjos diagnostikos ir chirurginio gydymo rekomendacijos

Prof. habil. dr. Nora Šiupšinskienė1,2

1 LSMU MA Ausų, nosies, gerklės ligų klinika, 2 Klaipėdos universitetas

 

Šiame straipsnyje koncentruotai pateiktos įrodymais grįstos klinikinės praktikos rekomendacijos, apimančios suaugusiųjų obstrukcinės miego apnėjos diagnostiką, viršutinių kvėpavimo takų obstrukcijos sričių nustatymą ir mažai invazyvius bei invazyvių otorinolaringologinių operacijų metodikas.

 

Obstrukcinės miego apnėjos (OMA) (G47.32 pagal TLK-10-AM) diagnostika ir gydymas yra aktuali, iki galo neišspręsta šiuolaikinės medicinos problema. Vystantis technologijoms, daugėjant mokslinių šios patologijos tyrinėjimų, diagnostikos ir gydymo galimybės visame pasaulyje, palyginti su praėjusiu dešimtmečiu, išsiplėtė, pagerėjo chirurginio gydymo ankstyvieji ir vėlyvieji rezultatai. Tačiau iki šiolei daugelyje pasaulio šalių skirtingų specialybių medicinos darbuotojai ne visada atpažįsta OMA. Tai lemia ne viena priežastis: ir ligos polimorfizmas, ir medicinos darbuotojų žinių apie šią ligą stoka, ir sudėtinga klinikinė diagnostika. Su metais kaupiasi pakankamai įrodymų, kad neatpažinta ir negydoma liga ilgainiui tik sunkėja ir sukelia sunkių komplikacijų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligas, smegenų kraujotakos sutrikimus, ir gali būti viena iš staigios jaunų vyrų mirties priežasčių. Be to, neatpažinta liga gali sukelti didelių sveikatos sutrikimų, jeigu pacientui dėl kitų ligų bus taikoma bendrinė nejautra, o naujausi moksliniai tyrimai skelbia, kad negydoma liga reikšmingai sumažina pacientų, sergančių skirtingos lokalizacijos vėžiu, išgyvenamumą.

Nepaisant gausėjančių publikacijų šia tema, otorinolaringologų parengtų OMA diagnostikos ir gydymo rekomendacijų visame pasaulyje trūksta, nes dažniausiai jas rengia konservatyviosios medicinos atstovai. Iki šiolei publikuotos tik JAV, Vokietijos, Italijos, ir Škotijos otorinolaringologų rekomendacijos. Visuotinai otorinolaringologų priimtų gairių vis dar nėra, nors 2017 m. Paryžiuje vykusiame tarptautiniame otorinolaringologų draugijų federacijos (angl. International Federation of Otorhinolaryngology Societies – IFOS) suvažiavime Europos, Amerikos ir Azijos šalių atstovai sutarė, kad ateityje tokios gairės turėtų būti kuriamos. Taigi rugsėjo 28–29 dienomis Palangoje vykusioje Respublikinėje otorinolaringologų konferencijoje „Otorinolaringologijos seminarai“ buvo pristatytos Lietuvos otorinolaringologų įrodymais grįstos obstrukcinės miego apnėjos (OMA) diagnostikos ir chirurginio gydymo rekomendacijos, parengtos miego chirurgijos ekspertų, deleguotų Lietuvos otorinolaringologų draugijos – prof. Noros Šiupšinskienės, doc. Tomo Balsevičiaus (1 pav.), dr. Svajūno Balserio ir dr. Dariaus Raubos bei pulmonologės Guodos Vaitukaitienės. Šių rekomendacijų pagrindu minėti ekspertai parengė mokomąją knyga „Suaugusiųjų obstrukcinės miego apnėjos šiuolaikinė diagnostika ir gydymas: otorinolaringologiniai aspektai“, kurią sudarė prof. N. Šiupšinskienė (2 pav.). Mokomoji knyga, 136 puslapių apimties, susideda iš 19 skyrių ir yra iliustruota originaliais paveikslais, kurių absoliučią daugumą nupiešė otorinolaringologė Agnė Pašvenskaitė, taip pat originaliomis N. Šiupšinskienės ir T. Balsevičiaus pacientų nuotraukomis. Autoriai tikisi, kad šios pirmosios Lietuvos otorinolaringologų praktinės OMA diagnostikos ir chirurginio gydymo rekomendacijos bus naudingos kasdieniame otorinolaringologų darbe – pagerins ligos ir viršutinių kvėpavimo takų (VKT) obstrukcijos sričių diagnostiką, pacientų atranką chirurginiam gydymui bei chirurginio gydymo veiksmingumą.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 Nr. 2