Riešutai stiprina vyrų aistrą

Reguliarus riešutų vartojimas gali reikšmingai padidinti jaunų sveikų vyrų lytinį geismą ir sustiprinti orgazmą – tokią išvadą pateikia naujausias randomizuotas placebu kontroliuojamas mokslinis tyrimas FERTINUTS. Jame dalyvavusių vaisingo amžiaus vyrų, kurie kartu su įprastiniu maistu papildomai vartojo riešutų, orgazmo funkcija ir lytinis geismas reikšmingai padidėjo, palyginus nei kitų kontrolinės grupės vyrų. Kitais seksualinės veiklos parametrais (erekcijos funkcija, pasitenkinimu lytiškai santykiaujant, bendru lytinio gyvenimo pasitenkinimu) abiejų grupių tiriamieji statistiškai nesiskyrė.

Vienas FERTINUTS vadovų, Rovira i Virgili universiteto profesorius Albert Salas – Huetos (Reus, Ispanija) sako, kad tyrimo duomenimis, reguliarus riešutų vartojimas neturėjo įtakos erekcijos disfunkcijos ar lytinio potraukio pokyčiams ir biocheminiams parametrams. Anot jo, orgazmo sustiprėjimas vartojant riešutus, negali būti paaiškintas jokiais žinomais mechanizmais (tokiais, kaip endotelio veiklos surogatiniai žymenys, azoto oksidas, E-selektinas). Tyrimas neatsakė į klausimą, koks svarbiausias su riešutų vartojimu susijusio orgazmo stiprėjimo mechanizmas, tačiau poveikio įrodymų stoka nereiškia, kad nėra jokio poveikio.

Komentuodamas tyrimo rezultatus Njukastlo ant Tyno ligoninių fondo konsultantas urologas Kevinas McEleny teigė, kad FERTINUTS yra įdomus tyrimas, tačiau patikimų išvadų jis nepateikia. Viena vertus, tyrimas turi metodologinių spragų. Pavyzdžiui, duomenys apie riešutų vartojimą paremti tuščių riešutų pakuočių skaičiavimu, o tai nepatikima. Duomenys apie tyrimo dalyvių mitybos ypatumus taip pat per daug subjektyvūs.

Be to, dalyvių skaičius mažas, todėl neįmanoma patikimai atskirti, kokie buvo abiejų tiriamųjų grupių orgazmo stiprumo ir lytinio potraukio pokyčiai. Neįvertinti ir kiti labai svarbūs, psichoseksualiniai ir hormoniniai parametrai.

Problemos aktualumas

Erekcijos sutrikimai yra retas jauno amžiaus vyrų negalavimas, pasitaikantis vos 2 proc. jaunesnių negu 40 metų vyrams. Senstant erekcijos sutrikimų daugėja, tarp 40–70-mečių pasiekia 52 proc., tai yra, pasireiškia kas antram vyrui. Ankstesni tyrimai parodė, kad riešutai palankiai veikia endotelio (įskaitant varpos kraujagyslių endotelį) veiklą, nuo kurios priklauso erekcija.

Riešutų sudėtyje yra palyginus daug ne esencinės amino rūgšties arginino, iš kurio sintetinamas neurotransmiteris azoto oksidas, veikiantis erekcijos fiziologijos mechanizmą.

Norėdami geriau suprasti galimą riešutų įtaką pirminei erekcijos sutrikimų profilaktikai ir endotelio veiklai, FERTINUTS tyrimo autoriai įvertino periferinio kraujo endotelio disfunkcijos biologinių žymenų azoto oksido ir E-selektino kiekį. Šiame 14 savaičių trukmės tyrime dalyvavo sveiki 18–35 m. vyrai, atsitiktinės atrankos būdu suskirstyti į dvi grupes. Abiejų grupių vyrams buvo skiriama įprastinė vakarietiška mityba, tik tiriamosios grupės dalyviai papildomai gavo įvairių riešutų (migdolų, lazdynų, graikiškų), o kontrolinės grupės vyrai riešutų nevartojo. Tyrimas parodė, kad po 14 savaičių pagerėjo „riešutų grupės“ vyrų spermos sudėtis, kokybė, padidėjo spermatozoidų skaičius ir kt. 

Erekcijos funkcijai įvertinti Salaas – Huetos ir bendr. naudojo standartizuotą 15 klausimų anketą IIEF (International Index of Erectile Function), kurią pildė patys tyrimo dalyviai. Tyrimo metu buvo nustatomas periferinio kraujo endotelio biologinių žymenų (azoto oksido ir E-selektino) kiekis.

Iš 98 vyrų, sėkmingai praėjusių visą tyrimo periodą, 83 (43 „riešutų grupės“ ir 40 kontrolinės grupės) išsamiai atsakė į anketos klausimus ir buvo pakviesti į antrąjį analizės etapą. Jie buvo suskirstyti pagal amžių, o kitomis charakteristikomis statistiškai nesiskyrė.

Riešutų poveikis kitų tyrimų duomenimis

FERTINUTS autoriai nurodo, kad šio tyrimo rezultatai iš esmės panašūs į gautus ankstesnių tyrimų metu. Pavyzdžiui, vienas tyrimų parodė, kad kasdien suvartojant 100 g pistacijų po 3 savaičių erekcijos funkcija pagerėjo pagal visus 5 anketos punktus, tiesa, šiame tyrime dalyvavo ne sveiki, o erekcijos sutrikimų turintys vyrai. FERTINUTS tyrimas rodo, kad riešutai (arba riešutų mišiniai) gali būti naudingi ir erekcijos disfunkcijos neturintiems vyrams.

Kol kas neįrodyta, kad riešutai kaip nors veiktų kito neurotransmiterio, E-selektino kiekį kraujyje. Tai galbūt galima paaiškinti tuo, kad E-selektinas svarbesnis diabeto pažeistam endoteliui ir uždegimo patofiziologijai. Pasak autorių, tyrimas parodė, kad riešutai gali sumažinti uždegimą, tačiau neįrodyta, kad riešutų vartojimas darytų įtaką E-selektino koncentracijai. Galbūt tai susiję su tuo, kad šiame tyrime dalyvavo sveiki, 2 tipo cukriniu diabetu nesergantys vyrai.

McEleny teigimu, FERTINUTS tyrimo dizainas buvo specialiai sumodeliuotas siekiant „patikrinti“ teoriją, esą riešutai gali pagerinti endotelio veiklą, tačiau to nepavyko įrodyti, nes pagal analizuotus parametrus, abi tiriamųjų grupės reikšmingai nesiskyrė.

Riešutų vartojimas turėjo įtakos tik tokioms IIEF charakteristikoms, kaip orgazmo stiprumas ir lytinis potraukis, bet ar tai turi realios įtakos seksualinei veiklai, neaišku. Pasak McEleny, jei vyras mėgsta riešutus, tegul juos valgo į sveikatą, tačiau nėra pagrindo tikėtis, kad riešutai pagerins jo lytinį gyvenimą. Akivaizdu, jog reikalingi platesnio masto tyrimai, kurie pagrįstų FERTINUTS rezultatus ir galbūt paaiškintų riešutų poveikio seksualinei funkcijai mechanizmus.


Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“, 2019 m. Nr. 6