Lapkričio 22 d. prasidėjo Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė, kuri kviečia įvairių sričių specialistus ir bendruomenes įsitraukti į bendras veiklas didinant visuomenės informuotumą apie ŽIV ir hepatitus.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina organizacijas prisijunti prie šios iniciatyvos organizuojant įvairiapuses veiklas. Septintus metus Europoje vykstanti Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė – švietėjiška iniciatyva – išaugo į plačiai pripažintą Europos renginį, kuris vyksta du kartus per metus. Rudens kampanija įprastai vyksta likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos (gruodžio pirmosios). Šiemet Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė truks iki lapkričio 29 d.
Tiek ŽIV infekcija, tiek hepatitų B ir C infekcijos kelis metus ar net dešimtmečius turi besimptomę ligos eigą, todėl žmonės nejaučia jokių simptomų ir nežino, kad yra užsikrėtę, tačiau liga progresuoja. Be to, tokie žmonės gali užkrėsti kitus patys to net nežinodami. Todėl, siekiant padidinti hepatitų ir ŽIV infekcijų išaiškinamumą, Pasaulio sveikatos organizacija ragina gyventojus aktyviau rūpintis savo sveikata, įvertinti savo rizikos veiksnius bei, esant bent menkiausiai infekcijos perdavimo rizikai, kreiptis į medikus arba savarankiškai pasitikrinti dėl ŽIV ar hepatitų atliekant savikontrolės testus, kuriuos galima įsigyti vaistinėse.
Pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatitų pirmiausia rekomenduojama:
Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl ŽIV? | Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl virusinių hepatitų B ir C? |
|
|
Virusinis hepatitas C yra pirma virusinė liga, kuri yra išgydoma, ir kurios gydymas Lietuvoje yra nemokamas, t.y. kompensuojamas iš PSDF.
ŽIV liga – neišgydoma, tačiau medikamentais efektyviai valdoma liga. Jos gydymas taip pat yra nemokamas, t.y. kompensuojamas iš PSDF biudžeto.
Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, PSO Europos regiono šalyse 82 proc. užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, jog užsikrėtę, tačiau Rytų Europos regione šis rodiklis yra žemesnis ir siekia 74 proc. Lietuvoje, šis rodiklis siekia 85 procentus. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų, Lietuvoje dar gali būti apie tris šimtus asmenų, kurie užsikrėtę ŽIV, bet jiems infekcija dar nediagnozuota.
Daugiau informacijos apie ŽIV tyrimus, hepatitų perdavimo riziką, kur pasitikrinti ir kitą informaciją galima rasti ULAC interneto svetainėje
Testavimo savaitei skirtame informaciniame langelyje ČIA
Zigmas Nagys,
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Švietimo ir komunikacijos skyrius