Maždaug prieš tris dešimtmečius dermatologija buvo labai siaura medicinos sritis. Mes, dermatologai, visus pacientus gydydavome vietinio poveikio tepalais, naudojome gliukokortikoidus ir t. t. Dabar – tai viena iš lyderiaujančių medicinos sričių, kurioje dažnai taikomas sisteminis gydymas, chemoterapija, todėl pacientų išgyvenamumas, tiek sergant melanoma, tiek kitomis retomis odos ligomis, ypač sunkiomis jų formomis, vis ilgėja.
Dermatologija labai artimai susijusi su vidaus ligomis, taigi visiems vaistams, kurie dabar yra kuriami odos ligoms gydyti, bandoma ir galima rasti vietą ir vidaus ligų gydymo grandinėje. Oda yra tokių vaistų išbandymo modelis. Beje, apie 40 proc. visų į šeimos gydytojus besikreipiančių pacientų serga kokia nors odos liga. Tai – vos ne pusė visų ligonių. Ir tai reiškia, jog dermatologo nuomonė yra labai svarbi.
Ryšys tarp šeimos gydytojų ir dermatologų turi būti labai stiprus. Vokietijoje šių sričių specialistai glaudžiai bendradarbiauja. Beje, kiekvienas šeimos gydytojas turi bent tris mėnesius padirbėti Odos ligų skyriuje, kad įgautų kuo daugiau praktikos.
Nors Lietuvoje tenka svečiuotis pirmą kartą, džiugu matyti jūsų medicinos pasiekimus. Dermatologija iš tiesų tampa labai svarbi disciplina tarpdalykiniu požiūriu, todėl, siekiant pacientų gerovės, visiems Lietuvos gydytojams, visų pirma – bendrosios praktikos ir dermatovenerologams, linkėčiau glaudesnių ryšių. Taip pat linkiu sėkmingo bendradarbiavimo Lietuvos ir Vokietijos medicinos specialistams. Mes tokiems tikslams pritariame. Štai ir šiemet Vokietijoje organizuojame didžiulį kongresą, į kurį jau pakvietėme kauniečius dermatologus. Manau, kad tokie ryšiai tikrai naudingi tiek tęsiant bendradarbiavimą mokslinėje srityje, tiek ir gerinant pacientų gydymą, priežiūrą.
Prof. dr. Steffen Emmert
Vokietijos Rostoko universitetas