Paprastas, saugus ir efektyvus lėtinio hepatito C gydymas

Doc. dr. Vitalija Petrenkienė,

LSMU MA Gastroenterologijos klinika

 

Lėtinis hepatitas C (LHC) traktuojamas kaip visuomenės sveikatos problema pasauliniu mastu. Dėl besimptomės eigos LHC vadinamas tyliąja epidemija. Europos regione daugiau nei 15 mln. žmonių serga LHC. Imlumas hepatito C virusui (HCV) yra visuotinis, tai reiškia, kad visi gali užsikrėsti šiuo virusu. Skiepų nuo HCV nėra. Tik gydymas gali sustabdyti šios ligos plitimą. 

 

LHC gydymo tikslas – ilgalaikis hepatito C viruso išnaikinimas. Gretutiniai tikslai – atitolinti kepenų cirozę ir sumažinti pirminio kepenų vėžio išsivystymo tikimybę.

LHC pradėtas gydyti 1986 metais. Iki 2014 metų, siekiant kuo geresnių rezultatų, LHC gydymas vis buvo tobulinamas. Tačiau gydymo rezultatai netenkino nei pacientų, nei gydytojų.

Revoliucija hepatologijoje įvyko 2014 metais, kada LHC pradėta gydyti tiesiogiai HCV veikiantys vaistai, slopinantys ne tik NS3/4A proteazes, bet ir NS5A/5B baltymus. Naujųjų antivirusinių vaistų poveikis – HCV infekcijos išgydymas priartėjo prie 100 proc. ribos.

Pagal 2020 m. birželio mėn. LR SAM ministro patvirtintą įsakymą „Dėl lėtinio virusinio hepatito C diagnostikos ir ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo pakeitimo“,

šiuo metu Lietuvoje pacientai, kuriems nustatyti šie morfologiniai kepenų uždegimo arba fibrozės požymiai: histologinis aktyvumo indeksas ≥3 pagal ISHAK klasifikaciją, arba fibrozė ≥2 pagal METAVIR klasifikaciją, arba atlikus kepenų elastografijos tyrimą nustatoma, kad kepenų audinio elastingumas yra lygus 7,2 kPa arba didesnis (tai atitinka F2 ir didesnę fibrozę), gali būti gydomi (100 proc. kompensuojamaisiais) naujausios kartos antivirusiniais vaistais: glekapreviru/ pibrentasviru, grazopreviru/ elbasviru.

Prieš pradedant gydyti LHC labai svarbu išsiaiškinti ne tik ligos sunkumo, kepenų funkcijos nepakankamumo laipsnį, bet ir įvertinti galimas sąveikas su kitais vartojamais medikamentais.

 

Glekapreviras/ pibrentasviras. Glekapreviras yra visų genotipų HCV NS3-4A proteazės, kurios reikia HCV koduojamų poliproteinų proteoliziniam suardymui ir kuri būtina viruso replikacijai, inhibitorius. Pibrentasviras yra visų genotipų HCV NS5A, kuri yra būtina viruso RNR replikacijai ir virionui surinkti, inhibitorius.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Gastroenterologija ir hepatologija“ 2020 m. Nr. 1.