Gyd. gastroenterologas Rolandas Gedgaudas,
LSMUL KK Gastroenterologijos klinika
Hepatinė encefalopatija (HE) – smegenų funkcijos sutrikimas dėl kepenų nepakankamumo ir/ ar portosisteminių šuntų. Šis sindromas lemia potencialiai grįžtamus sąmonės bei psichomotorinių funkcijų sutrikimus. Pagal simptomų raišką skiriama kliniškai ryški ir minimali hepatinė encefalopatija (MHE). Pagal sunkumą HE klasifikuojama remiantis Vest Heiveno (West Haven) klasifikacija. Lengviausia hepatinės encefalopatijos forma – MHE, nustatoma iki 80 proc. ciroze sergančių pacientų, o kliniškai ryški – iki 30–45 proc. pacientų. MHE nesukelia akivaizdžių klinikinių simptomų, tačiau pacientams specialiais testais nustatomi nežymūs kognityviniai ir psichomotoriniai sutrikimai, kurie reikšmingai blogina gyvenimo kokybę. Kliniškai ryški HE, pasireiškianti nuo lengvų elgesio sutrikimų iki gilios komos, yra dažniausia ciroze sergančių pacientų hospitalizacijos priežastis ir yra susijusi su prastesne ligos prognoze bei metiniu mirštamumu iki 40 procentų.
Patogenezė
Manoma, kad HE patogenezėje pagrindinį vaidmenį atlieka amoniako (NH3) apykaitos produktai. Baltyminiai produktai, veikiami bakterijų fermento ureazės (daugiausia G Enterobacteriaceae šeimos bakterijose), žarnyne metabolizuojami iki NH3 ir patenka į kraujotaką per portinę sistemą. Amoniakas metabolizuojamas kepenyse, pašalinamas per inkstus ir nedidelė jo dalis skaidoma raumenyse. Ciroze sergantiems pacientams dėl kepenų funkcijos nepakankamumo sutrinka amoniako metabolizmas, portinė hipertenzija bei susidarę portosisteminiai šuntai sudaro sąlygas toksinams patekti į sisteminę kraujotaką, o cirozės sąlygota sarkopenija dar labiau mažina NH3 detoksikacijos galimybes. NH3, perėjęs hematoencefalinį barjerą, veikia neurotoksiškai, astrocituose paverstas į glutaminą, padidina osmosinį slėgį, sukelia astrocitų edemą, taip pat veikia GABA receptorius ir lemia smegenų disfunkciją, stebimą sergant HE. Yra įrodymų, kad HE susijusi ir su kitais žarnyno mikrobiotos sintezuojamais produktais, tokiais kaip aminorūgščių metabolitai (indoliai, oksindoliai), endotoksinai, kt., taip pat dėl žarnyno disbiozės susidariusios uždegiminės aplinkos didėja žarnyno pralaidumas, kartu ir NH3 produktų kiekis kraujyje.
Žarnyno mikrobiotos svarbą HE patogenezei įrodo ir tai, kad klinikinės HE pasireiškimas dažnai susijęs su tokiomis būklėmis kaip TIPS suformavimas, spontaninis bakterinis peritonitas, ūmus viršutinio virškinimo trakto kraujavimas (dėl didėjančio baltyminio substrato, reikalingo amonio sintezei) bei vidurių užkietėjimas.
Mikrobiotos pakitimai esant kepenų cirozei bei hepatinei encefalopatijai
Naujos kartos sekoskaita padėjo nustatyti, kad ciroze sergančių asmenų išmatose reikšmingai padaugėja Enterobacteriaceae (įskaitant E. Coli, Klebsiella), Enterococcaceae (E. Fecalis, E. Faecalis), Streptococcaceae šeimų bakterijų, o naudingų Lachnospiraceae ir Ruminococcaceae – sumažėja. Pakinta ne tik bakterijų sudėtis, bet ir jų funkcijos: gaminama daugiau endotoksinų, mažiau trumposios grandinės riebalų rūgščių. Bajajo ir bendraautorių nustatytas cirozės/ disbiozės rodiklis (CDR) atspindi galimai naudingų bakterijų (Lachnospiraceae + Ruminococcaceae + Clostridium XIV klasteris + Veillonellaceae) ir, tikėtina, patogeninių bakterijų (Enterobacteriaceae + Bacteroidaceae) santykį. Remiantis šių autorių tyrimais, CDR koreliuoja su klinikine cirozės eiga, hepatine encefalopatija, infekcinėmis komplikacijomis bei leidžia prognozuoti ligos baigtis.
Lyginant ciroze sergančius pacientus, kuriems nėra HE ir kuriems yra MHE, pastebėta mikrobiotos pakitimų išmatų bei storosios žarnos gleivinės biopsijose. Zhangas ir bendraautoriai nustatė ryškesnę žarnyno disbiozę bei Veillonella ir Streptococcus prieaugį MHE mikrobiotoje [PMID: 23877352], o Bajajo ir kt. duomenimis, Veillonellaceae buvo susijusi su HE, o Alcaligeneceae ir Porphyromonadaceae koreliuoja su geresne kognityvine funkcija. Gleivinės biopsijose Enterococcus, Megasphaera ir Burkholderia buvo susieta su uždegimu bei prasta kognityvine funkcija, o Lachnospiraceae, Ruminococcaceae ir Incertae Sedis XIV – su lengvesne cirozės eiga, mažesniu uždegiminiu atsaku ir geresne kognityvine funkcija.
Svarbu suprasti, kad tyrimais nustatomi mikrobiotos pakitimai yra tik asociatyvūs, tačiau vis plačiau atliekami mikrobiotos tyrimai, analizuojantys ne tik bakterijų rūšis, bet ir jų funkcinius pokyčius bei ekspresuojamas medžiagas, leidžia manyti, kad mikrobiotos pakitimai užimą svarbų vaidmenį kepenų cirozės bei hepatinės encefalopatijos patogenezėje.
Hepatinės encefalopatijos gydymas
Plačiau skaitykite žurnale GASTROENTEROLOGIJA IR HEPATOLOGIJA 2020 m. Nr. 1.