Europos Komisija pateikė pasiūlymą sudaryti beveik 530 mln. EUR papildomos finansinės paramos iš ES solidarumo fondo (ESSF) paketą. Ši priemonė skirta padėti 17 valstybių narių ir 3 narystės siekiančioms šalims (Airijai, Austrijai, Belgijai, Čekijai, Estijai, Graikijai, Ispanijai, Italijai, Kroatijai, Latvijai, Lietuvai, Liuksemburgui, Portugalijai, Prancūzijai, Rumunijai, Vengrijai, Vokietijai ir Albanijai, Juodkalnijai bei Serbijai) geriau apsaugoti visuomenės sveikatą kovojant su koronavirusu. Iš šio paketo lėšų bus padengiama dalis šių šalių viešųjų išlaidų, skirtų medicininėms ir asmeninėms apsaugos priemonėms, skubiai paramai gyventojams ir ligų plitimo prevencijos, stebėsenos bei kontrolės priemonėms.
Lietuvai iš šio paketo numatyta skirti 2 828 291 EUR.
Į siūlomą pagalbos paketą taip pat įtraukta 132,7 mln. EUR išankstinių mokėjimų, kuriuos jau gavo Airija, Graikija, Ispanija, Kroatija, Portugalija Vengrija ir Vokietija. Galutinės išmokos iš ESSF septyniolikai valstybių narių bus grindžiamos išsamiu pateiktų paraiškų vertinimu, užtikrinant, kad visiems būtų taikomas nuoseklus požiūris ir vienodos sąlygos.
Lėšos paraiškas pateikusioms šalims bus išmokėtos, kai Europos Komisijos pasiūlytą finansinį įnašą patvirtins Europos Parlamentas ir ES Taryba.
Bendra informacija
Europos Sąjungos solidarumo fondas buvo sukurtas po didelių potvynių Vidurio Europoje 2002 m. vasarą, visų pirma siekiant padėti reikalavimus atitinkančioms šalims vykdyti gelbėjimo ir atkūrimo operacijas po gaivalinių nelaimių. ESSF yra speciali solidarumo priemonė, jos lėšos sutelkiamos pagal valstybių narių paraiškas, pirmiau įvertinus jų tinkamumą.
2002–2020 m. ESSF iš viso buvo sutelkta daugiau kaip 6,5 mlrd. EUR. Lėšos buvo išmokėtos iš viso per 96 gaivalines nelaimes nukentėjusioms 23 valstybėms narėms ir vienai narystės siekiančiai šaliai.
Kitu 2021–2027 m. programavimo laikotarpiu ESSF bus naujai sukurto Solidarumo ir neatidėliotinos pagalbos rezervo (SEAR) dalis.
Kilus koronaviruso pandemijai, nuo 2020 m. balandžio ESSF taikymo sritis buvo išplėsta, kad apimtų didelio masto ekstremaliąsias visuomenės sveikatos situacijas.
Daugiau informacijos:
ESSF paramos siūlomos sumos pagal šalis (anglų kb.)
ES solidarumo fondo parama didelio masto ekstremalioms sveikatai situacijoms (COVID-19 protrūkis) (anglų kb.)
ES solidarumo fondas. Parama atkūrimui po nelaimių 2002–2020 m. (duomenų istorija) (anglų kb.)
Ryšių su žiniasklaida grupė