Aknės pažeista oda: sėkminga kontrolė ir efektyvus gydymo papildymas

Aknė (lot. Acne vulgaris – paprastieji spuogai) yra viena dažniausių odos ligų. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, stiprios ekonomikos šalių paauglių populiacijoje, nepriklausomai nuo rasės, tautybės bei lyties, aknės paplitimas siekia 50–90 proc., o vidutinio sunkumo ar sunki aknė nustatoma 20–30 procentų paauglių. 

Visgi ši lėtinė uždegiminė odos liga – ne vien paauglių problema. Net 40 proc. vyresnių nei 25 metų suaugusiųjų turi pastebimų aknės požymių. Aknė daliai žmonių, dažniau moterims, gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo tarpsniu – tai vadinamoji suaugusiųjų aknė. Daugiau nei 40 proc. atvejų liga būna sunkios formos ir dėl to gali būti reikalingas ilgas gydymas. Plačiau apie aknę, jos patogenezę bei gydymo papildymo galimybes kalbamės su gydytoja dermatologe Valentina Rimkiene.

Kuo pasireiškia aknė ir kokie svarbiausi jos veiksniai? 

Sergant akne, oda yra riebi, ant veido ir kitų sričių (dažnai – kaklo, pečių, krūtinės, nugaros) susidaro atviri ir uždari komedonai (inkštirai) ir spuogai. Kartais jų būna tik keletas ir jie išnyksta savaime. Deja, neretais atvejais spuogai būna ryškiai matomi ir išlieka ilgai. Sergant vidutinio sunkumo arba sunkia akne, oda parausta, susidaro uždegiminės papulės ir pustulės. Aknę įveikti sunku, todėl ji gali kelti ir emocinį stresą, taip pat gali pasireikšti použdegiminė hiperpigmentacija (PIH) ir (arba) susiformuoti ilgai išliekantys randai.

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 7

freepik.com nuotrauka