Kūčių ir Kalėdų stalui – gardūs šventiniai patiekalai
Didžiosios metų šventės neatsiejamos nuo svečių priėmimo ir viešnagių pas giminaičius, draugus, pažįstamus… Tokius susitikimus visada lydi puiki šventinė nuotaika ir, be abejo, gausiai valgiais nukrauti stalai. Nors persivalgyti, kaip sakoma, nuodėminga, vieną kartą metuose galima ir „nusikalsti“…
Kuo šiemet planuojate nustebinti artimuosius, draugus ir pažįstamus? Jei dar sukate galvą, ką įdomaus ir skanaus paruošti šventiniam stalui, siūlome keletą nesudėtingų, bet puikaus skonio ir šventinės išvaizdos kalėdinių valgių receptų.
Be abejo, svarbiausi ant Kūčių stalo ilgametes tradicijas išlaikantys kūčiukai. Be jų neįsivaizduojama Kūčių vakarienė. Nors jau prieš mėnesį prekybos centruose galima nusipirkti įvairiausių skonių ir sudėties kūčiukų, naminių skanėstų skonio neatstos jokie „pramoniniai“ šedevrai! Be to, vos užmaišius ir palikus pakilti kūčiukų tešlą, namuose pasklinda jaukūs, nepakartojami Kalėdų laukimą primenantys kvapai…
Be kūčiukų, dar siūlome pasiruošti gardų šventinį veršienos kepsnį, išsikepti kalėdinių kopūstų kotletukų, kalėdinį vyniotinį su aguonomis, išsivirti imbierinių migdolinių irisų, o desertui – pasigaminti skanėstą su baltuoju šokoladu. Oi, nieku gyvu negalime pamiršti ir naminio spanguolių kisieliaus!
Visi receptai mūsų redakcijos šeimininkių yra ne kartą išbandyti, visi patiekalai puikiai pavyko, valgėme neatsivalgėme, o iš svečių susilaukėme daug pagyrimų!
Taigi, mielos šeimininkės, ieškome prijuostės, raitojamės rankoves ir – pirmyn!
Kūčiukai
Tešlai:
0,5 kg miltų,
nepilna stiklinė pieno,
50 ml aliejaus arba 50 g sviesto,
žiupsnelis druskos,
20 g mielių,
ketvirtis stiklinės aguonų,
100 g cukraus.
Aguonų pienui:
1 stiklinė aguonų,
2 litrai vandens,
cukraus pagal skonį.
Iš miltų, su trupučiu šilto pieno išmaišytų mielių, likusio pieno, cukraus, nuplikytų aguonų, riebalų ir druskos užminkykite tešlą. Uždenkite ir laikykite šiltoje vietoje, kol pakils. Jei pakilusi tešla atrodo per minkšta, įberkite dar miltų, gerai išminkykite ir leiskite dar kartą pakilti. Iš pakilusios tešlos padarykite maždaug 1 cm skersmens volelius (jei norite, kad kūčiukai būtų itin maži, voleliai turėtų būti dar plonesnis), supjaustykite 1 cm dydžio gabalėliais ir dėkite į miltais vos pabarstytą skardą. Kepkite vidutinio karštumo orkaitėje, kol pagels. Iškepusius kūčiukus išimkite, atvėsinkite, tada vėl suberkite į skardą storesniu sluoksniu ir dar truputį padžiovinkite šiltoje orkaitėje.
Aguonas pienui nuplikykite verdančiu vandeniu ir išbrinkinkite. Nupylę vandenį, du kartus sumalkite mėsmale, užpilkite virintu atšaldytu ir pasaldintu vandeniu. Kad aguonų pienas būtų baltesnis, pusę vandens, skirto aguonų pienui, galima pakeisti į pieną.
Prieš valgį valandai, o jei mėgstate minkštesnius – dviem valandoms, kūčiukus pamerkite į aguonų pieną.
Veršiena su baltojo vyno padažu
1 kg veršienos,
druskos,
pipirų,
2 valgomieji šaukštai aliejaus,
20 g sviesto,
0,5 l mėsos sultinio (tinka iš kubelio),
250 g baltojo sauso vyno,
150 g svogūnų,
4 skiltelės česnako,
2 morkos,
šakelė rozmarinų, čiobrelių, raudonėlių, saliero kotas, apelsino žievelė
Mėsą įtrinkite druska, pipirais, apkepkite keptuvėje su aliejumi ir sviestu. Įkaitinkite orkaitę iki 120 laipsnių.
Sultinį sumaišykite su vynu ir žolelėmis, apliekite juo veršieną, įdėkite į kepimo rankovę, užriškite galus ir kepkite orkaitėje apie 2 valandas.
Nulupkite svogūnus, česnakus, nuskuskite morkas. Morkas ir salierus supjaustykite pailgais gabalėliais, svogūnus – mažesniais gabalėliais, o česnakus – kuo smulkiau.
Iškepusią mėsą suvyniokite į aliuminio foliją ir palaikykite apie 15 minučių.
Pagaminkite padažą: nuo mėsos likusį sultinį perkoškite, sudėkite daržoves, apelsino žievelę ir pavirkite apie 15 minučių.
Kepsnį išvyniokite iš folijos. Patiekite supjaustytą griežinėliais, aplietą padažu su daržovėmis.
Kalėdiniai kopūstų kotletukai
400 g kopūstų,
2 kiaušiniai,
du nedideli šaukšteliai druskos,
šaukštelis maltų juodųjų pipirų,
200 ml grietinės,
200 ml kvietinių miltų,
aliejaus.
Padažui:
grietinės,
svogūnų laiškų,
druskos.
Kopūstlapius stambiai supjaustykite ir pavirkite sūdytame vandenyje. Nuvarvinkite ir dar pasmulkinkite. Įmuškite kiaušinius, sudėkite prieskonius, miltus, grietinę, viską gerai išmaišykite.
Suformuokite kotletukus ir apkepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, po to patroškinkite orkaitėje.
Patiekite kotletukus su grietinės ir svogūnų laiškų padažu. Į padažą tinka įdėti kepintų grybų.
Kalėdinis vyniotinis su aguonomis
2 vienetai
Tešlai:
1 kg miltų,
1,5 stiklinės pieno,
25–50 g mielių,
4 kiaušinių tryniai,
1 citrinos žievelė,
5 g druskos,
1 kiaušinis vyniotiniams aptepti.
Aguonų įdarui:
300 g aguonų,
150 g cukraus,
1 kiaušinis,
50 g lazdynų riešutų,
vanilinio cukraus,
50 g apelsinų cukatų.
Iš nurodytų produktų užmaišykite tešlą ir palikite pakilti.
Aguonas gerai nuplaukite ir išbrinkinkite karštame vandenyje. Nusunktas aguonas sumalkite mėsmale arba sutrinkite moliniame inde. Riešutus nuplikykite ir, nulupę luobelę, smulkiai sukapokite. Apelsinų cukatas supjaustykite pailgais gabalėliais. Kiaušinį ištrinkite su cukrumi, sudėkite paruoštas aguonas, riešutus, cukatas ir vanilę.
Pakilusią tešlą padalykite į dvi dalis. Iš pirmosios ant miltais pabarstytos drobės iškočiokite 1 cm storio lakštą, aptepkite puse aguonų masės, palikdami laisvus 1 cm kraštus. Atsargiai suformuokite vyniotinį ir dėkite į skardą sujungimu į apačią. Taip pat padarykite antrą vyniotinį. Palikite abu vyniotinius šiltoje vietoje, kad bent kiek pakiltų. Prieš pašaudami į orkaitę aptepkite kiaušinio plakiniu. Kepkite 40–50 minučių.
Kad paviršius būtų minkštas, iškepusius vyniotinius tuojau pat apdenkite sudrėkinta drobele. Iš skardos išimkite tik atvėsusius.
Imbieriniai migdoliniai irisai
200 ml 35 proc. riebumo grietinėlės,
200 ml sirupo,
200 g cukraus,
2 šaukštai aukščiausios kokybės sviesto,
šaukštas malto imbiero,
50 g migdolų drožlių,
žiupsnelis plokščiųjų druskos kristalų.
Grietinėlę sumaišykite su cukrumi ir sirupu. Kaitinkite puode apie 20 min. nuolat maišydami. Kai susiformuos irisų masė, puodą nukelkite nuo ugnies, sudėkite imbierą, sviestą, migdolų drožles ir išdėliokite masę į nedidelius popierinius krepšelius. Atvėsinkite šaldytuve. Prieš patiekdami papuoškite plokščiaisiais druskos kristalais.
Varškės desertas su baltuoju šokoladu
250 g varškės,
200 ml 35 proc. plakamosios grietinėlės,
100 g baltojo šokolado,
50 g miltelinio cukraus,
šiek tiek uogų, vaisių.
Šokoladą ištirpinkite ir kiek atvėsinkite. Grietinėlę išplakite ir atsargiai įmaišykite į varškę. Supilkite skystą šokoladą ir miltelinį cukrų. Viską gerai išmaišykite ir kelias valandas palaikykite vėsioje vietoje. Papuoškite uogomis, nedideliais vaisių gabalėliais ir patiekite.
Spanguolių kisielius
1 stiklinė spanguolių,
1 litras vandens,
150 g cukraus,
pusė stiklinės krakmolo,
cinamono, gvazdikėlių (nebūtinai).
Iš perrinktų, nuplautų ir sumaigytų spanguolių išspauskite sultis. Išspaudas užpilkite vandeniu ir pavirinkite su cukrumi ir prieskoniais. Nuovirą užvirinkite, supilkite praskiestą krakmolą, palaukite, kol vėl užvirs, tada supilkite išspaustas sultis.
Spanguolių kisielius patiekiamas kaip atskiras patiekalas arba juo gali būti užplikomi kepti (nulupti) obuoliai, virtos kriaušės. Įdėję daugiau krakmolo, išvirsite tirštą kisielių. Jį galima valgyti vieną arba užkandant nemirkytais kūčiukais.
Patarimai šeimininkėms
Neabejojame, kad esate puikios ir išradingos kulinarės ir konditerės, kad nestokojate talentų patiekalus ne tik paruošti, bet ir patraukliai pateikti, bet patarimų, sakoma, niekada nebus per daug.
- Svarbiausias patarimas – susiplanuokite laiką taip, kad jo pakaktų gardiems šventiniams patiekalams paruošti, bet nepervargtumėte! Patikėkite – kelias dienas plūkiantis prie puodų, apkars ir pačios šventės… Nusiteikite nepersistengti, nes juk ne gausus stalas svarbiausia prie jo prisėdusiesiems, o malonūs, nuoširdūs pokalbiai, bendravimo džiaugsmas. O dar geriau, jei prie šventinės ruošos prisidės ir kiti šeimos nariai. Neabejojame, kad vaikai mielai imsis gaminti dekoracijas, o paskui be priekaištų padės susitvarkyti namus, išmaišyti tešlą kvapniems imbieriniams sausainiukams (kokios Kalėdos be šių skanėstų!), supjaustyti daržoves mišrainėms…
- Kad šventinį vakarą nereikėtų verstis per galvą, stenkitės kuo daugiau darbų atlikti iki švenčių likus bent kelioms dienoms.
- Kalėdinius sausainius ar šventinį pyragą galima išsikepti kur kas anksčiau, nes jie ilgai nesuges, bus galima vartoti net kelis mėnesius!
- Mėsos kepsnį ar kalėdinę antį išsimarinuokite irgi anksčiau, iki švenčių likus bent porai dienų, nes kuo geriau mėsa išsimarinuos, tuo ji bus gardesnė, minkštesnė.
- Mėsos kepsnys bus minkštesnis, o jo plutelė – gražiai apskrudusi, jei valandą prieš kepant mėsą įtrinsite garstyčiomis. Nedidelius mėsos gabalėlius reikia sūdyti tik baigiant kepti arba jau iškepusius, kad druska iš mėsos neištrauktų sulčių. Išimto iš orkaitės kepsnio iš karto nereikia pjaustyti – keliolika minučių pastovėjusią mėsą supjaustysite daug lengviau.
- Švenčių proga galima pasmaguriauti ir ne itin sveiku, bet daugelio labai mėgstamu pagardu – majonezu. Jis tinka kone prie visų patiekalų – mėsos, žuvies, daržovių. Pagardinę įprastą majonezą skirtingomis žolelėmis, turėsite bent kelių rūšių skirtingų poskonių padažo.
- Česnaku, krapais ir sūriu pagardintas majonezas ypač tiks prie mėsos, kiaušinių, žuvies patiekalų. Į majonezą įspaudę kelis citrinos sulčių lašelius ir įtarkavę džiovintos citrinos žievelės, turėsite puikų padažą žuviai ar jūrų gėrybėms. O jei į majonezą įtarkuosite alyvuogių, toks pagardas idealiai tiks daržovių salotoms, suteiks joms ypatingo, nepakartojamo skonio!
- Kokios šventės be žuvų patiekalų! Vis dėlto ne viena šeimininkė išgyvena dėl specifinio žuvies kvapo, kuris užtvindo namus… Namai jo neprisigers, jei į keptuvėje įkaitintą aliejų kartu su žuvies gabalėliais įdėsite ir kelis bulvių griežinėlius. Norėdami pašalinti silkės kvapą, šaltu vandeniu perlietus indus ir įrankius patrinkite citrinos griežinėliu ir dar kartą nuplaukite šiltu vandeniu.
- Kalėdinius meduolius kepkite iš anksto – sakoma, kad meduolis kuo ilgiau pastovėjęs, tuo gardesnis. Meduoliai ypatingą skonį ir aromatą įgauna nuo prieskonių ir medaus. Jei norite, kad meduolis būtų puresnis, būtinai persijokite miltus. Meduoliai bus aromatingesni ir ilgiau išliks švieži, jei į tešlą įpilsite šlakelį degtinės arba romo.
- Šventiniam tortui greičiausiai naudosite plakamąją grietinėlę. Atminkite, kad grietinėlę reikėtų pirkti kuo riebesnę, ne mažesnio kaip 35 proc. riebumo, o plakti tik labai gerai atšaldytą (rekomenduojama prieš plakant indelį bent pusę valandos palaikyti šaldiklyje).
Skanaus!