EVA Žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) rekomendavo pritarti vaistinio preparato „Evusheld“ registracijai. Vaistas skirtas SARS-CoV-2 viruso prevencijai suaugusiesiems ir vyresniems nei 12 metų amžiaus asmenims, sveriantiems ne mažiau nei 40 kilogramų. Vaisto registruotojas – farmacinė kompanija „AstraZeneca AB“.
Šio vaisto sudėtyje yra du monokloniniai antikūnai – tiksagevimabas ir cilgavimabas. Monokloninis antikūnas yra toks antikūnas (baltymo rūšis), kuris atpažįsta ir prisijungia prie specifinės struktūros (vadinamos antigenu). Tiksagevimabas ir cilgavimabas buvo sukurti taip, kad prisijungtų prie SARS-CoV-2 (viruso, sukeliančio COVID-19 ligą) spyglio baltymo dviejose skirtingos vietose. Prisijungus veikliajai medžiagai, virusas nebegali patekti į organizmo ląsteles ir sukelti COVID-19 ligos.
Prieš padarydamas išvadą, CHMP įvertino tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei 5000 žmonių, duomenis, rodančius, kad gydymas vaistiniu preparatu „Evusheld“, suleistas dviem 150 mg tiksagevimabo ir 150 mg cilgavimabo injekcijomis, 77 proc. sumažino COVID-19 ligos riziką mažiausiai šešiems mėnesiams. Tyrimo metu suaugusiesiems, kurie niekada nesirgo COVID-19 liga ir nebuvo vakcinuoti ar kitaip gydomi profilaktiškai, buvo suleista vaisto „Evusheld“ arba placebo (gydomojo poveikio neturinčios injekcijos). Tik 0,2 % (8 iš 3441) žmonių, vartojusių vaistą „Evusheld“, per pirmus 6 mėnesius po gydymo buvo patvirtinta COVID-19 liga, palyginti su 1,0 % (17 iš 1 731) žmonių, vartojusių placebą.
Šalutiniai vaistinio preparato „Evusheld“ poveikiai paprastai buvo lengvi, nedaug žmonių pranešė apie reakcijas injekcijos vietoje arba padidėjusį jautrumą. CHMP padarė išvadą, kad vaisto nauda yra didesnė už jo keliamą riziką.
Tyrimo duomenys buvo surinkti prieš atsirandant „Omicron“ atmainai, kuri šiuo metu sukelia COVID-19 ligą visame pasaulyje. Laboratoriniai tyrimai rodo, kad Omicron BA.1 atmaina gali būti mažiau jautri 150 mg tiksagevimabo ir cilgavimabo dozėms nei Omicron BA.2 atmaina. EVA artimiausiomis savaitėmis įvertins duomenis, kad nuspręstų, ar alternatyvus dozavimo režimas galėtų būti tinkamas naujų viruso atmainų sukeliamos COVID-19 ligos prevencijai.
Daugiau informacijos rasite paspaudę čia.