Receptiniai vaistai internetu? Misija įmanoma, tik dar reikės įdirbio

Virginija Grigaliūnienė

Jau ne vienus metus šalyje sklando farmacijos verslo inicijuotos idėjos sudaryti galimybę gyventojams receptinių vaistų įsigyti nuotoliniu būdu ir šiuos vaistus užsakovams (tai yra gavėjams) pristatyti tiesiai į namus. Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė dar sausio pabaigoje pranešė, esą vaistinių atstovai tam jau pasiruošę. Tik kyla klausimas, ar pasiruošusi Sveikatos apsaugos ministerija, mat tokios idėjos įgyvendinimas neišvengiamai pareikalautų valstybės resursų. Tiesa, farmacijos verslo atstovai tvirtina žinantys, kaip receptinių vaistų pirkimo internetu sistemą sukurti nepanaudojant papildomų valstybės išteklių.

Lietuvos vaistinių asociacija: nuotolinių vaistinių sistemos diegimui pasiruošta

Sausio pabaigoje Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė žiniasklaidai pranešė, kad šalies vaistinių atstovai jau yra pasiruošę dar vienai naujovei – nuotolinių vaistinių sistemos e. sveikatoje veiklos pradžiai. Jos teigimu, tai padidins receptinių vaistų prieinamumą ir prisidės prie pandemijos valdymo.  

„Lietuvos vaistinių asociacijos nariai labai džiaugiasi, kad pradėti realūs darbai, ir yra pasirengę bendradarbiauti, siekiant sėkmingai startuoti su nuotolinių vaistinių sistema dar šį pavasarį“, – tada kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė, pabrėždama, kad šalies vaistinių laukia nemažai pasiruošimo darbų diegiant naujas technologijas, turėsiančias atitikti Registrų centro ir Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus. 

Pasak K. Nemaniūtės-Gagės, ši sistema užtikrins farmacinės paslaugos prieinamumą visiems pacientams – net ir tiems, kurie negalėdavo atvykti į vaistinę dėl tam tikrų ligų, judėjimo apribojimo ar neturėjo artimųjų, todėl sergantieji lėtinėmis ligomis bei rizikos grupių pacientai galės išvengti prekybos vietų ir bereikalingų kontaktų jose.

„Vaistų išdavimo žingsniai turėtų būti tokie pat kaip ir fizinėje vaistinėje – tik juos reikės atlikti prisijungus prie e. sveikatos sistemos, – pabrėžė Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė. – Išsirinkęs vaistus iš sistemos pateiktų skirtingų vaistinių pasiūlymų, pacientas bus nukreipiamas į pasirinktos vaistinės internetinę platformą. Jam taip pat turėtų būti suteikiama informacija apie vaistus, jų vartojimą. Reikalingus vaistus pacientams pristatytų kurjeriai, kurie papildomai užtikrintų pirkėjo identifikavimą atiduodant vaistus, paprašydami pateikti asmens dokumentą.“ 

Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė pabrėžė, kad pacientai ryšio priemonėmis į namus negalės užsisakyti narkotinių, psichotropinių, taip pat specialaus temperatūrinio režimo vaistinių preparatų. Internetu vaistų taip pat negalės įsigyti vaikai iki 16 metų. 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2022 m. nr. 2

emedicina.lt archyvo nuotrauka