Profesorius S. Čaplinskas – apie pavojingos infekcijos protrūkį ligoninėse

ULAC direktorius prof. S. Čaplinskas socialiniame tinkle pasidalino informacija apie ECDC (Europos ligų kontrolės centras) greito reagavimo sistemos pranešimą – 𝘗𝘴𝘦𝘶𝘥𝘰𝘮𝘰𝘯𝘢𝘴 𝘢𝘦𝘳𝘶𝘨𝘪𝘯𝘰sa infekcijos protrūkį ligoninėse.

Jis rašo, kad 2021 m. lapkričio 19 d. Šiaurės Norvegijos universitetinė Tromsės ligoninė pranešė, kad nuo neaiškios kilmės kraujo infekcijos mirė trys intensyviosios terapijos skyriuje dėl sunkios COVID-19 ligos hospitalizuoti pacientai. Tolimesni genomo sekoskaitos ir epidemiologiniai tyrimai leido nustatyti 𝘗𝘴𝘦𝘶𝘥𝘰𝘮𝘰𝘯𝘢𝘴 𝘢𝘦𝘳𝘶𝘨𝘪𝘯𝘰sa infekcijos protrūkį: iki 2022 m. balandžio 25 d. 38 ligoninėse visoje Norvegijoje nustatyti 339 atvejai. Pirminiai pranešimai rodo, kad Pseudomonas infekcija yra pagrindinė septynių mirčių priežastis Protrūkis kilo nuo nesterilių iš anksto sudrėkintų vienkartinių servetėlių, skirtų pacientų valymui. Šios vienkartinės sevetėlės buvo parduotos ir naudojamos daugelyje šalių, t. y. šis protrūkis gali tęstis nepastebėtas. [https://bit.ly/3PeOX3K]❇

Pseudomonas yra gramneigiama lazdelės formos bakterija, galinti išlikti gyvybinga mažai deguonies turinčioje aplinkoje, gerai adaptuojasi įvairiose aplinkose, nes gebėjimas pasisavinti įvairius organinius junginius leidžia joms išgyventi kitiems organizmams nepalankioje aplinkoje, o atsparumo antibakterinėms medžiagoms mechanizmas leidžia išvengti antibakterinių medžiagų poveikio. Šios bakterijos randamas dirvožemyje, vandenyje, ant odos ir kt. Pseudomonos gali būti natūralios mikrofloros dalimi. Kaip saprofitinis organizmas, sutinkamas ant sveikų asmenų ar gyvūnų odos, gleivinių, kvėpavimo takuose ar virškinamajame trakte. Nusilpus imunitetui, Pseudomonos gali tapti pneumonijų, mastitų, abortų, septicemijos, otitų priežastimi. Dažniausiai pažeidžia asmenis su nusilpusiu imunitetu. Vystosi generalizuota infekcija ir sepsis. Jei tokios kolonizacijos įvyksta svarbiuose kūno organuose, tokiuose kaip plaučiai, šlapimo takai ir inkstai, pasekmės gali būti mirtinos. Kadangi ši bakterija klesti ant drėgnų paviršių, ji taip pat randama ant medicininės įrangos ir yra vienas dažniausiai hospitalines infekcijas imunosupresinės būklės pacientams sukeliančių patogenų, susijusių su dideliu mirštamumu (nuo 18 iki 61 proc.). P. aeruginosa sukeltų infekcijų gydymas antibiotikais yra sudėtingas dėl šio mikroorganizmo didelio pirminio atsparumo antibiotikams, taip pat gebėjimo įgijus atsparumą vienam antibiotikui, perduoti atsparumo genus ir kitoms antibiotikų klasėms.

emedicina.lt informacija

emedicina.lt archyvo nuotraukoje – prof. S. Čaplinskas