NVSC primena: sifilis yra išgydomas, tačiau svarbiausia – prevencija

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad pastarąjį dešimtmetį sergamumas sifiliu – lytiškai plintančia infekcija (LPI), mažėja, tačiau ši liga nėra pamiršta ir yra viena iš dažniausiai registruojamų LPI Lietuvoje. NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad ši liga yra išgydoma antibiotikais ir primena infekcijos plitimo būdus bei apsisaugojimo priemones.

Situacija Lietuvoje ir Europoje

NVSC duomenimis, 2021 m. Lietuvoje užregistruota 117 sifilio atvejų, sergamumo rodiklis buvo toks pat kaip ir priešpandeminiu laikotarpiu (2019 m.) – 4,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Per pastaruosius penkerius metus (2018–2022 m.) įgimto sifilio atvejų nebuvo užregistruota. Preliminariais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje užfiksuoti 86 sifilio atvejai, sergamumo rodiklis siekė 3 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

2021 m. buvo užregistruota apie 24 000 patvirtintų sifilio atvejų  ES / EEE valstybėse narėse, o apytikslis sergamumo rodiklis buvo 7 atvejai 100 tūkst. gyventojų.

Kaip plinta sifilis?

Bakterijos Treponema pallidum į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar smulkius odos pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu, kai užsikrėtusio asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra bėrimų.

„Ši infekcija labai pavojinga ir naujagimiams, kadangi nėštumo metu užsikrėtusi sifiliu motina gali perduoti ją savo naujagimiui“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gabriela Wiktoria Hartwig.

Sifiliu taip pat galima užsikrėsti vartojant švirkščiamuosius narkotikus, dalijantis užkrėstais švirkštais ir adatomis, perpilant užkrėsto kraujo arba jo komponentų. Tačiau šia liga neužsikrečiama liečiant durų rankenas, tualeto sėdynes, dalijantis drabužiais ar valgymo indais.

Simptomų gali nepastebėti

Pirminio sifilio simptomai atsiranda praėjus 10–90 d. (vidutiniškai trims savaitėms) po užsikrėtimo. Infekcijos patekimo vietoje, dažniausiai makštyje, varpoje, išangėje, tiesiojoje žarnoje, burnoje arba ant liežuvio, atsiranda neskausminga opa (šankeris). Po 3–10 savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija (sifilis) progresuoja į antrinę stadiją. Šioje stadijoje galima pastebėti neniežtintį odos bėrimą, dažnai atsirandantį delnuose ir paduose. Gali atsirasti tokie simptomai kaip karščiavimas, padidėję limfmazgiai, lopinėliais išslinkę plaukai, svorio netekimas ir stiprus nuovargis. Šie požymiai gali išnykti ir savaime, tačiau negydant prasideda latentinis (slaptasis) sifilis, kuris neturi simptomų ar požymių. Jei sifilis negydomas, praėjus 10–30 metų nuo užsikrėtimo, gali išsivystyti tretinis sifilis, kuris pažeidžia vidaus organus, tokius kaip širdį, kraujagysles ir nervų sistemą.

Nėštumo metu nenustačius ar laiku nepradėjus gydyti sifilio, gali įvykti savaiminis persileidimas, priešlaikinis gimdymas, gali gimti negyvagimis. Įgimtas sifilis gimusiam naujagimiui gali pasireikšti be simptomų arba gali lemti kelių organų patologiją (kepenų, blužnies, akių, ausų). Siekiant apsaugoti naujagimius, Lietuvoje nuo 2007 m. visoms nėščiosioms sudarytos sąlygos nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Nėščiosios tiriamos du kartus: iki 13 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę.

Kaip apsisaugoti?

„Saugus lytinis elgesys yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių išvengti LPI. Todėl rekomenduojama turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neserga LPI. Sumažinti riziką užsikrėsti šia liga gali ir apsaugos priemonės – prezervatyvai“, – primena NVSC specialistė.

2021 m. kas ketvirtas sifiliu užsikrėtęs asmuo nurodė, kad per pastaruosius 12 mėnesių turėjo du ir daugiau lytinių partnerių. Du ir daugiau lytinių partnerių per pastaruosius 12 mėnesių nurodė turėję šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis (27,0 proc.) užsikrėtusių vyrų ir 17,6 proc. užsikrėtusių moterų.

NVSC turimais duomenimis, nemaža dalis užsikrėtusiųjų nesinaudoja apsaugos priemonėmis – prezervatyvais, galinčiais sumažinti riziką užsikrėsti sifiliu ir kitomis LPI. 2021 m. susirgusiųjų pateiktos informacijos apie užsikrėtimo aplinkybes analizė atskleidė, kad šia apsaugos priemone nesinaudojo arba naudojosi retai 42,8 proc. asmenų. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad prezervatyvai nuo sifilio apsaugo užkirsdami kelią sąlyčiui su infekcijos sritimi, t. y. išberta kūno vieta.  Kartais prezervatyvai negali uždengti visų išbertų vietų, todėl liečiantis su jomis vis tiek galima užsikrėsti.

Specialistai pataria įtarus sifilį, nedelsiant kreiptis į gydytoją ir kruopščiai laikytis paskirto gydymo. Tik taip išvengsite nepageidaujamų sveikatos pasekmių ir užkirsite kelią tolesniam infekcijos perdavimui.

NVSC informacija

freepik.com iliustracija