Kalio nauda širdies ir kraujagyslių sistemai

Norvilė Jotautaitė,

LSMUL KK Vaikų ligų klinika

Kalis – cheminis elementas, svarbiausias tarpląstelinis katijonas, esantis kiekviename gyvame organizme. Jis ne tik veikia kaip elektrolitas, palaiko organizmo skysčių pusiausvyrą, bet ir reguliuoja kraujo spaudimą, yra reikalingas širdies raumenų veiklai ir normaliam nervų sistemos funkcionavimui. Kalis tiesiogiai veikia širdies raumens ir nervinio impulso ląstelių funkcijas. Keičiantis kalio kiekiui, keičiasi ir širdies raumens susitraukimai. Yra nustatyta, kad suvartojant daugiau kalio mažėja hipertenzijos ir su ja susijusių ligų – insulto, infarkto, inkstų nepakankamumo rizika. Lengvo ir vidutinio sunkumo kalio trūkumo organizme gydymui ir profilaktikai puikiai tinka šnypščiųjų tablečių formos vaistinis preparatas Kalinor, kurio sudėtyje yra kalio citrato, kalio vandenilio karbonato ir citrinų rūgšties. Paruoštame geriamajame tirpale yra 40 mmol kalio jonų, kurie atitinka 1,56 gramo kalio. Kiek tablečių reikėtų suvartoti per dieną, priklauso nuo kalio stokos, todėl reikiamą vaisto dozę paskirs gydytojas. Dažniausiai skiriamos 1–2 šnypščiosios tabletės per dieną.  

Trumpai apie kalį

Kalis – šarminis elementas, žymimas raide K. Jo atominis skaičius – 19. Kambario temperatūroje kalis minkštas balkšvas metalas, ore iš lėto oksiduojasi, sudarydamas kalio oksidą, pakaitintas – užsidega. Reaguoja su vandeniu sudarydamas kalio šarmą (kalio hidroksidą), išskirdamas iš vandens vandenilį. 

Gyvuose organizmuose kalis yra ląstelių protoplazmos sudedamoji dalis. Jis ne tik trukdo baltymams prisijungti vandenį, bet ir gerina ląstelių sienelių laidumą. Kalis labai svarbus nervinių ir raumeninių ląstelių veiklai. Trūkstant kalio, sutrinka nervų ir raumenų dirglumas, apetitas, virškinimo trakto darbas, susilpnėja kraujagyslių tonusas, raumenys, sutrinka širdies darbas, gali atsirasti mieguistumas. Kalis yra natrio antagonistas, todėl suvartojamuose maisto produktuose kalio ir natrio turi būti atitinkamu santykiu. Kalis reikalingas ląstelių osmosiniam slėgiui ir vandens balansui, homeostazei palaikyti. Augaluose pagerina sėklų daigumą, derlingumą, gyvūnų organizmuose – skatina druskų išsiskyrimą, turi įtakos nervinių impulsų perdavimui, raumenų susitraukimui, širdies ritmui. 

Kalis ir magnis yra druskos – natrio chlorido antagonistai. Druska kaupia vandenį organizme, taip skatindama veido pabrinkimus, kojų tinimą, kraujospūdžio didėjimą. Kalis su magniu neleidžia kauptis natriui, todėl padidėja natrio pašalinimas iš organizmo. Kartu su natriu pasišalina ir vanduo, todėl mažėja tinimai ir kraujospūdis, palengvėja širdies darbas. Pasisavinti kalį trukdo druskos perteklius, alkoholis, cukrus, šlapimą varantys, vidurius laisvinantys vaistai bei stresas. Daugiausia kalio iš organizmo yra pašalinama su šlapimu. 

Kalio yra daugelyje maisto produktų: sojose, pupelėse, džiovintose datulėse, slyvose, vynuogėse ir abrikosuose, avokaduose, bananuose, piene, varškėje, pomidorų sultyse, keptose bulvėse, brokoliuose, žuvyje, jūros dumbliuose. 

Hipokalemija

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2022 m. Nr. 1

emedicina.lt archyvo iliustracija