Pasaulio sveikatos asamblėjoje Ženevoje – ir Lietuvos atstovas, sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys gegužės 21-24 d. dalyvavo 76-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje, kuri vyko Ženevoje (Šveicarija). Asamblėja – tai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) organizuojamas aukščiausio lygmens valstybių narių susitikimas. Šiemet ji vyksta gegužės 21-30 dienomis. 

Asamblėjos metu aptariami tokie klausimai kaip pasaulinė moterų, vaikų ir paauglių sveikatos strategija 2016-2030 m., pasirengimas ir atsakas į ekstremalias sveikatai situacijas, visuotinė sveikatos priežiūros aprėptis, pirminė sveikatos priežiūra, lėtinės neinfekcinės ligos, reabilitacijos stiprinimas sveikatos sistemoje ir kiti svarbūs visuomenės ir asmens sveikatos klausimai.

Asamblėjoje Sveikatos apsaugos ministras pasisakydamas tema „PSO 75-eri: gelbstint gyvybes, išsaugant sveikatą visiems“ akcentavo Rusijos agresijos prieš Ukrainą sukeltą sveikatos krizę. Ministras atkreipė visų delegatų dėmesį, kad karą pradėjusi Rusija ne tik sukrėtė pasaulio saugumo, bet ir sveikatos sistemą, grubiai pažeisdama PSO siekiamą sveikatos užtikrinimo visiems ir gyvybių gelbėjimo misiją. Ministro A. Dulkio teigimu, „neatleistina, kad šį žiaurų karą prieš taikią Ukrainą sukėlusi Rusija, išprovokavusi didžiulę sveikatos krizę bei atsakinga už daugybę aukų, vis dar yra PSO narė.“ 

Asamblėjos metu Lietuvos delegacija dalyvavo ir Ukrainos surengtame susitikime dėl atsako į ekstremalią sveikatai situaciją Ukrainoje.

Ministras taip pat akcentavo, kad „nors PSO paskelbė, kad COVID-19 pandemija pasibaigė kaip pasaulinė ekstremalioji situacija sveikatai, mes toliau kovojame su kylančiomis grėsmėmis sveikatai ir planuojame pasirengimą ir atsaką į būsimus pasaulinius sveikatos iššūkius.“ Savo pasisakyme ministras taip pat paragino PSO pakviesti Taivaną stebėtojo teisėmis dalyvauti Pasaulio sveikatos asamblėjoje. 

Asamblėjos metu numatomas ir Lietuvos delegacijos dvišalis susitikimas su Taivano delegacija.

Jau įvykusiame dvišaliame susitikime su Japonijos delegacija aptartas tolimesnis bendradarbiavimas tarp šalių ministerijų. Sutarta parengti veiksmų planą bendradarbiavimo memorandumo įgyvendinimui. Taip pat aptartas glaudesnis bendradarbiavimas globalios sveikatos, pasirengimo ir atsako į ekstremalias sveikatai situacijas srityse bei pasidalinta patirtimi pasirengimui ir atsakui į chemines, biologines, radiologines grėsmes.

Vizito metu planuojama dalyvauti daugiašaliame susitikime dėl rengiamos PSO pandemijų sutarties.

SAM Komunikacijos skyrius