Dr. Kotryna Linauskienė,
VU MF Klinikinės medicinos instituto Krūtinės ligų, imunologijos ir alergologijos klinika;
VUL Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centras
Alerginį rinitą (AR) sukelia įvairių specifinių alergenų pakartotinis kontaktas su viršutinių kvėpavimo takų gleivine. Simptomų atsiranda dėl pernelyg didelio kvėpavimo takus dengiančios gleivinės jautrumo specifiniam alergenui. Simptomus lemia nuo imunoglobulino E priklausoma, t. y. pirmojo tipo padidėjusio jautrumo reakcija. Sergamumas AR daugelyje išsivysčiusių šalių per pastarąjį dešimtmetį padidėjo šimtu procentų ir dabar sudaro 30–40 proc. tarp suaugusiųjų ir apie 40 proc. tarp vaikų. Alerginiu rinitu 80 proc. atvejų susergama iki 20 m. amžiaus [1].
Dažniausia AR priežastis yra įsijautrinimas namų dulkių erkių, žiedadulkių ir gyvūnų alergenams. Taigi AR gali būti nuolatinis ir sezoninis, t. y. galimi sezoniniai paūmėjimai pavasarį, vasarą ir / ar rudens pradžioje. Kartu su AR gali būti diagnozuojama ir alerginė bronchų astma, šios ligos ilgai tęsiasi, riboja kasdienę veiklą, todėl labai sumažėja žmogaus darbingumas [2, 3].
Dažniausiai alerginis rinitas diagnozuojamas praėjus keleriems metams nuo simptomų pradžios. Pagrindiniai pacientus varginantys AR simptomai yra nosies užsikimšimas, čiaudulys, rinorėja, ašarojimas, nosies ir akių niežulys bei su visais šiais simptomais susijęs nuovargis. Negydant ligos, padidėja komplikacijų (rinosinusito) rizika, mažėja darbingumas, o moksleiviai praleidžia pamokas.
Sergantys AR pacientai skundžiasi varginančiais simptomais, prasta gyvenimo kokybe. Neretai jiems išsivysto miego sutrikimų, pavyzdžiui, mieguistumas dieną, bendras nuovargis, sumažėja mokymosi efektyvumas, sunku susikaupti, sumažėja produktyvumas [3]. Sergantys AR pacientai yra linkę vertinti savo sveikatą prasčiau (puikiai – 11 proc., labai gerai – 29 proc., gerai – 34 proc.), palyginti su AR nesergančia populiacija (23 proc. žmonių savo sveikatą vertina kaip puikią, t. y. 2 kartus daugiau). Pagrindiniai simptomai yra susiję su miego sutrikimais – dažni pabudimai naktį, prastai miegama, sunku susikaupti [4].
Klasifikacija ir klinikiniai požymiai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 5