Tebesitęsianti opioidų krizė, ilgalaikio nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimo netinkamumas, ribotas esamų analgetikų veiksmingumas bei toleravimas, ir tai, kad per pastaruosius du dešimtmečius nebuvo sukurta jokių naujų analgetikų (išskyrus vaistus nuo migrenos), gerokai išeikvojo lėtinio skausmo farmakoterapijos arsenalą. Todėl nenuostabu, kad į skausmo lauką naujai išsiveržė senas „žaidėjas“ – medicininės kanapės. Iš tiesų, medicininių kanapių preparatai, kuriuos sudaro džiovinti kanapių žiedynai arba aliejaus ekstraktai ir kanapių pagrindu pagaminti vaistai, vis dažniau naudojami lėtiniam skausmui malšinti. Dėl visuomenės spaudimo, kurį daro žiniasklaida, pacientų advokatai ir politiniai lobistai, medicininės kanapės daugelyje šalių apeidavo nustatytus reguliavimo patvirtinimo kelius. Be to, kai kuriose šalyse yra lengvai prieinama daug nereglamentuojamų kanapių pagrindu pagamintų produktų, kurių veiksmingumas ir saugumas nėra patikimi, ypač preparatų, kurių sudėtyje yra kanabidiolio (CBD).
Prieštaringi tyrimų duomenys
Fundamentiniai tyrimai paskatino gerai suprasti pagrindinius medicininių kanapių mechanizmus ir veikimo vietas nocicepcinėse sistemose. Panašiai svarūs ikiklinikinių tyrimų su gyvūnų skausmo modeliais (nocicepcija) įrodymai patvirtina mintį, kad medicininės kanapės būtų veiksmingas analgetikas lėtiniam skausmui gydyti (Hauser ir bendraautorių duomenimis, 2018 m.). Tačiau paversti šiuos stebėjimus tvirtais klinikiniais įrodymais dėl medicininių kanapių veiksmingumo sergant lėtiniu skausmu, remiantis aukštos kokybės atsitiktinių imčių kontroliuojamais tyrimais, tebėra sunku.
Iš viso iki šiol buvo paskelbta apie 60 atsitiktinių imčių kontroliuojamųjų tyrimų, kurie labai skyrėsi populiacijos dydžiu ir savybėmis (pvz., lėtinis ir neuropatinis ar vėžio sukeltas skausmas), skiriamomis medicininėmis kanapėmis (nuo džiovintų kanapių iki sintetinio tetrahidrokanabinolio), pagrindinių komponentų dozėmis ir santykiais, vartojimu būdu, gydymo trukme (nuo valandų iki mėnesių) ir pirminiais rezultatų rodikliais – dėl to gauti dviprasmiški rezultatai. Bandant apibendrinti rezultatus, ėmė rastis sistemingų apžvalgų ir metaanalizių. Nuo 2010-ųjų iki 2019-ųjų metų vasaros buvo paskelbti 57 tokie straipsniai, tačiau painūs, pateikiantys platų išvadų spektrą – nuo aiškių veiksmingumo įrodymų iki visiškai priešingų.
Neseniai atliktoje aukštos kokybės sisteminėje apžvalgoje ir metaanalizėje tik 36 atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai atitiko įtraukimo kriterijus dėl didelių metodologinių trūkumų, o ir tiems 36 tyrimams buvo didelė ir (arba) neaiški šališkumo rizika (Fisher ir bendraautorių duomenimis, 2021 m.). Todėl Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija (angl. Association for Study Of Pain, IASP) 2021-ųjų metų kovą paskelbė pozicinį pareiškimą, kuriame teigiama, kad dėl aukštos kokybės tyrimų įrodymų trūkumo ji nepritaria bendram kanabinoidų naudojimui skausmui gydyti. Tačiau IASP taip pat pareiškė, kad nenori paneigti skausmą kenčiančių žmonių, kuriems jį sumažinti padėjo medicininės kanapės, patirties. Priešingai, remiantis tik šiek tiek skirtingais atmetimo ir įtraukimo kriterijais, kita neseniai atlikta aukštos kokybės sisteminė apžvalga ir metaanalizė iš 32 atliktų tyrimų padarė išvadą, jog yra vidutinio ar didelio patikimumo įrodymų, kad neįkvėptos medicininės kanapės sumažino skausmą nuo mažo iki labai mažo, pagerino fizinį funkcionavimą ir miego kokybę pacientams, sergantiems lėtiniu skausmu (Wang ir bendraautorių duomenimis, 2021 m.). Taigi, net ir tinkamai atliktų, daugiau ar mažiau tokių pačių tyrimų kokybę galima įvertinti ir įvertinti įvairiais būdais.
Medicininių kanapių skyrimo lėtiniu skausmu sergantiems pacientams klausimas yra reikšmingas ir slaugytojams, ir pacientams. Gydytojai visame pasaulyje dažnai pastebi, kad lėtiniu su vėžiu nesusijusiu skausmu sergantiems pacientams nusistovėję medikamentiniai ir nemedikamentiniai gydymo būdai neturėjo poveikio skausmui ir lydintiems simptomams (pvz., depresijai, nerimui, miego sutrikimams), o nuo medicininių kanapių šiems pacientams palengvėjo. Kai kurie atsitiktinių imčių perspektyvieji kohortiniai tyrimai dokumentavo tokį poveikį (Aviram ir bendraautorių duomenimis, 2021 m.). Medicininės kanapės taip pat buvo naudingos pacientams, sergantiems retomis skausmingomis ligomis, dėl kurių niekada nebus įmanoma atlikti jokių atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų.
Tarptautinės skausmo tyrimų asociacijos pozicija
Plačiau skaitykite žurnale SKAUSMO MEDICINA, 2023 m. Nr. 1 (50)