Naujos 2023 metų EHD arterinės hipertenzijos gydymo gairės – nefrologo požiūris

Prof. dr. Inga Skarupskienė, 

LSMUL Kauno klinikų Nefrologijos klinika

Šiuo metu klinikinėje praktikoje naudojamės 2018 metų Europos hipertenzijos draugijos (ESH) arterinės hipertenzijos (AH) gydymo gairėmis. Tai labai plačios ir išsamios klinikinės ir praktinės rekomendacijos, kuriose detaliai aprašytas AH sergančio paciento pradinis ištyrimo planas, AH priežasčių diferencinė diagnostika, organų taikinių pažeidimo nustatymo kriterijai, gydymo taktika. Nekoreguota AH ilgainiui gali lemti inkstų pažaidą. Be to, inkstų patologija (parenchiminės inkstų ligos ar kamieninių inkstų arterijų stenozė (-ės)) gali būti AH priežastimi. Norėčiau pabrėžti inkstų būklės įvertinimo svarbą kiekvienam pacientui, kuriam randamas padidėjęs arterinis kraujospūdis (AKS). 

Hipertenzija sergančio paciento ištyrimas ir inkstų pažaidos įvertinimas

Kaip ir 2018 m., taip ir 2023 m. ESH gairėse nurodoma, kad serumo kreatininas ir apskaičiuotasis glomerulų filtracijos greitis (aGFG), albuminurijos įvertinimas (ištiriant vienkartinai šlapime albumino ir kreatinino santykį – ŠAKS) turėtų būti rutininiai kiekvieno AH sergančio paciento tyrimai, nepamirštant jų periodinio kartojimo svarbos. Juk AH dažniausiai yra liga visam gyvenimuiǃ Svarbu žinoti, kad neigiama šlapimo juostelinė (dipstick) analizė nepaneigia galimos patologinės albuminurijos. Patologinė albuminurija (ŠAKS ≥ 3 mg/mmol) ir sumažėjęs aGFG (< 60 ml/min./1,73m2) yra nepriklausomi širdies ir kraujagyslių ligų bei lėtinės inkstų ligos (LIL) progresavimo rizikos veiksniai. Bendras šlapimo tyrimas, inkstų ultragarsas (inkstų dydžio, struktūros įvertinimas) – nesudėtingi, pigūs ir plačiai prieinami tyrimai, kuriuos taip pat rekomenduojama atlikti, jie leidžia patikslinti AH kilmę, įtariant antrinę (inkstinę) AH priežastį. Taigi, anksčiau ir naujose rekomendacijose pabrėžiama, kad serumo kreatininas, aGFG ir ŠAKS turi būti ištirti ir dokumentuoti visiems arterine hipertenzija sergantiems pacientams, paskui reguliariai kartojami, jei yra diagnozuota LIL.

Spektrinis Doplerio ultragarsinis inkstų tyrimas – dar viena neinvazinė inkstų pažeidimo diagnostikos galimybė. Šio tyrimo metu yra įvertinamas inkstų rezistentiškumo indeksas (RI). Esant RI mažiau nei 0,7, inkstų kraujotakos rezistentiškumas yra normalus. Jei AH sergančio paciento inkstų funkcija yra normali, padidėjęs RI ne tik yra slapto (ikiklinikinio) inkstų pažeidimo požymis, bet ir turi prognozinę reikšmę, vertinant sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis, mirštamumo, nepalankių inkstų išeičių riziką.

Naujose 2023 metų ESH gairėse kalbama ir apie naujus inkstų pažeidimo žymenis – serumo cistatiną C, kanalėlių pažeidimo biožymenis. Serumo cistatinas C tiksliau nei serumo kreatininas įvertina inkstų funkciją, nes jo koncentracija nepriklauso nuo paciento lyties, amžiaus, kūno sudėties, mitybos. Pagal cistatino C pokyčius kraujyje ir aGFG, apskaičiuotą pagal formules su cistatinu, inkstų nepakankamumą galima diagnozuoti tiksliau ir ankstyvose stadijose, be to, pagal šio žymens pokyčius tiksliau įvertinama ir LIL progresavimo rizika. Daugėja įrodymų, kad neinvaziniai inkstų kanalėlių pažaidos biožymenys (inkstų pažeidimo molekulė 1, alfa 1 mikroglobulinas, uromodulinas ir kiti), taip pat gali būti naudingi klinikinėje praktikoje, vertinant LIL progresavimo riziką bei tolimąsias pacientų išeitis. Minimų biožymenų tyrimai – tai nauja galimybė vertinti atsaką į skiriamą gydymą pacientams, sergantiems LIL, diferencijuoti hipertenzijos sukeltą struktūrinę inkstų pažaidą nuo hemodinaminių aGFG sumažėjimo priežasčių. Deja, šie nauji tyrimai kol kas nėra plačiai prieinami įprastinėje medicinos praktikoje.

Antrinės hipertenzijos įtarimo kriterijai ir renovaskulinė hipertenzija

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 7