Kaip įveikti skausmą? Efektyviausios ir saugiausios skausmo gydymo metodikos

Skausmas yra labai aktuali sveikatos problema. Jis gali būti ūmus bei stiprus, gali būti lėtinis, itin varginantis ir tęstis labai ilgai. Lėtinio skausmo gydymas yra ilgas ir sudėtingas. Nepaisant įvairių aplinkybių, gydytojų tikslas yra vienas – įvertinti skausmą, pritaikyti tikslingiausias gydymo metodikas siekiant, kad žmogus greičiau išsivaduotų iš skausmo gniaužtų ir grįžtų į visavertį gyvenimą. 

Apie skausmo problematiką, jo gydymo galimybes daug kalbama ir rašoma, rengiamos ir atnaujinamos rekomendacijos, tačiau žinių ir patirties niekada nebūna per daug. Bendrai diskusijai šia aktualia tema susibūrę įvairių sričių specialistai: šeimos gydytojas doc. dr. Gediminas Urbonas (LSMU MA Šeimos medicinos klinika), gydytoja reumatologė profesorė Asta Baranauskaitė (LSMUL KK Reumatologijos klinika), gydytojas neurologas Saulius Andruškevičius, (VUL SK Neurologijos centras), gydytojas anesteziologas-reanimatologas, skausmo gydymo specialistas Vidas Jankus („Northway“ medicinos centras, Klaipėda) ir gydytoja anesteziologė-reanimatologė, skausmo gydymo specialistė med. m. dr. Aida Kinderytė (LSMUL KK Anesteziologijos klinika) dalijasi savo įžvalgomis bei patirtimi taikant efektyviausius ir saugiausius skausmo gydymo metodus. 

Pacientų skausmas – kasdienė šeimos gydytojo duona. Kaip parinkti tinkamą gydymą?

Doc. G. Urbonas skausmo problematikai neatsitiktinai skiria daug dėmesio – pirmiausia dėl to, kad šis sindromas yra gana dažna pacientų lankymosi pas šeimos gydytojus priežastis. Pradedant gydymą svarbu atskirti, kokios srities skausmas – kaulų, raumenų, neuropatinis ar mišrus – kamuoja pacientą. Tikslingai apklausiant ligonį pavyksta išsiaiškinti, kas skausmą sukelia, o tada pritaikoma tokia gydymo metodika, kuri tinkamiausia konkrečiu atveju. Klinikinėje praktikoje visuomet pravartu pasinaudoti įvairiomis skausmo gydymo rekomendacijomis. Tarp minėtinų galėtų būti ir LSMU MA bendruomenės (kartu su klinikiniais farmakologais bei skausmo gydymo specialistais doc. A. Ščiupoku, prof. E. Kaduševičiumi ir kt.) išleistos Skausmo gydymo gairės.

Doc. G. Urbonas primena, jog kaulų bei raumenų lėtinis uždegiminis skausmas gali būti sėkmingai malšinamas paracetamoliu (pirmo pasirinkimo vaistas) ir nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU) – ibuprofenu, naproksenu. Vėliau galima rinktis ir kitus preparatus – tramadolį, reaktyviuosius antidepresantus – amitriptiliną ir kt. Neuropatiniam skausmui gydyti labai tinkami nebrangūs ir visiems prieinami vaistai – gabapentinas ir pregabalinas. Šis duetas jau tapo skausmo gydymo auksiniu standartu. Neretai aptariant skausmo gydymo metodiką trūksta įsigilinimo, šeimos gydytojams vis dar kyla nemažai klausimų, kuriuos derėtų aptarti su neurologais, anesteziologais, reumatologais. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 3

emedicina.lt archyvo iliustracija