Prof. dr. Dalius Jatužis,
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, VU MF Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vadovas
Pastarojo meto medicinos laimėjimai ir proveržis susiję su naujos kartos vaistų, daugiausia – biologinės terapijos įdiegimu į įvairias medicinos sritis. Ne išimtis ir neurologija. Nemaža dalis vaistų, biologinės terapijos preparatų skiriami neurologinėms ligoms gydyti.
Išsėtinė sklerozė
Ženkliai efektyvesnis tampa modifikuojantis išsėtinės sklerozės gydymas, kuris gali stabdyti smegenų pažeidimą, ligos progresavimą, negalios laipsnio didėjimą.
Atsiranda ne tik naujų preparatų – ilgėja ir vaistų vartojimo patirtis. Šiais metais mes jau galime taikyti tam tikrus preparatus, kurie naudojami Europos šalyse ir pasaulyje ilgiau nei ketverius metus. Lietuvos patirtis dar nedidelė, kyla daug klausimų – kiek laiko reikia tęsti gydymą, ar galima jį nutraukti, ar verta keisti preparatą kitu vaistu ir pan.
Migrena
Migrenos gydymo srityje atsiranda vis daugiau su kalcitonino genu susijusio peptido (CGRP) veiklą blokuojančių vaistų. Šie vaistai, slopindami CGRP arba blokuodami jo receptorius, taip pat iš esmės keičia ligos eigą – retina migrenos priepuolius. Todėl atsiveria visiškai naujos galimybės sumažinti neigiamą migrenos poveikį pacientų gyvenimo kokybei, darbingumui, didina galimybes išvengti kitų ligų suaktyvėjimo, migrenos komplikacijų, sumažina tikimybę, kad atsiras ilgo analgetikų vartojimo sukeliamas galvos skausmas.
Šios grupės vaistai Lietuvoje vartojami jau keletą metų. Džiugu, kad geros šių vaistų kompensavimo sąlygos. Mūsų patirtis yra viena didžiausių ne tik Baltijos šalyse, bet ir Rytų, o galbūt ir visoje Centrinėje Europoje. Šiais metais Kaune vyko Lietuvos galvos skausmų specialistų asociacijos konferencija, kurios metu su kolegomis galvos skausmo ekspertais diskutavome bei stengėmės perduoti mūsų patirtį bei tarptautines žinias klausytojams – ne tik neurologams, bet ir šeimos gydytojams, vaikų neurologams, psichiatrams ir kitiems konferencijos dalyviams.
Insultas
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 4