Ikozapento etilas trigliceridemijos ir aterosklerozės gydymui: palankūs RESPECT tyrimo duomenys skatina skirti dažniau

Hipertrigliceridemija yra svarbus sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis hipertrigliceridemija išlieka svarbiu prognoziniu rizikos veiksniu. Sukurta daugybė vaistinių preparatų, skirtų mažinti hipertrigliceridemiją, siekiant švelninti jos neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Tai trigliceridų koncentraciją mažinantys vaistai: omega-3 riebalų rūgštys didelėmis dozėmis, fibratai ir niacinas, taip pat mažo tankio lipoproteinų cholesterolio kiekį mažinantys vaistai, įskaitant statinus ir proproteino konvertazės subtilizino / keksino 9 inhibitorius. Klinikinėje praktikoje ypatingas dėmesys skiriamas omega-3 riebalų rūgštims su labai kruopščiai išgryninta eikozapentaeno rūgštimi (EPA), arba ikozapento etilu (IPE), nes jos gali reikšmingai pagerinti ankstyvąsias ir vėlyvąsias kardiovaskulines išeitis. 

Klinikinė EPA ir IPE nauda įrodyta klinikiniais tyrimais

Iki šiol buvo atlikti trys klinikiniai tyrimai – JELIS, REDUCE-IT ir naujausias RESPECT-EPA, kuriuose buvo tiriamas IPE poveikis ir vertinami širdies ir kraujagyslių sistemos vėlyvieji rezultatai pacientams, sergantiems įvairaus laipsnio hipertrigliceridemija ir gaunantiems papildomą gydymą statinais. Vis dėlto, nors šie daugiacentriai tyrimai pateikė daug informacijos, jų rezultatais dar nepakankamai pasinaudojama. 

Vienas iš veiksnių, galėjusių riboti IPE vartojimą, buvo prielaida, kad aukštos farmacinės kokybės mineralinis aliejus gali trukdyti statinų absorbcijai. Taip pat buvo susirūpinta, kad, palyginti su placebu, IPE vartojusiųjų grupės tiriamieji buvo dažniau stacionarizuoti dėl prieširdžių virpėjimo ar plazdėjimo (3,1 ir 2,1 proc., p = 0,004) ir kraujavimo atvejų (2,7 ir 2,1 proc., p = 0,06). Be to, kiti veiksniai, ribojantys IPE vartojimą, gali būti jo prieinamumas ir tai, kad pacientams tenka išgerti gan didelį kiekį stambių tablečių. Šiame straipsnyje pateikiame daugiau įrodymų, kurie paneigia šiuos kritiškus teiginius ir patvirtina IPE naudą gydant hipertrigliceridemija sergančius pacientus, kuriems padidėjusi aterosklerozinės širdies ir kraujagyslių ligos išsivystymo rizika.

Klinikinė EPA ir IPE nauda įrodyta trimis atsitiktinių imčių klinikiniais tyrimais, taip pat bent keturiais perspektyviaisiais poveikio tyrimais. Pavyzdžiui, tyrime JELIS, pirmame iš trijų klinikinių EPA ar IPE tyrimų, atliktame Japonijoje, 18 645 atsitiktinės atrankos būdu įtrauktiems pacientams buvo skirtas gydymas 1,8 g per dieną IPE su statinu arba gydymas vien statinu. Dalyvauti tyrime buvo pakviesti pacientai, kurių bendrojo cholesterolio koncentracija ≥ 6,5 mmol/l, ir neįtraukti pacientai, kuriems per pastaruosius 6 mėnesius buvo nustatytas ūminis miokardo infarktas. Tyrimo metu įvertinta, kad pacientų vidutinė trigliceridų koncentracija buvo ∼1,73 mmol/l, taigi bemaž pusės pacientų hipertrigliceridemijos koncentracija buvo mažesnė nei 150 mg/dl. 

Visiems pacientams, gydytiems EPA ir statino deriniu, palyginti su pacientais, gydytais tik statinu, reikšmingai 19 proc. sumažėjo didžiųjų širdies ir kraujagyslių įvykių.

Pirminės prevencijos pogrupyje gydymas EPA buvo susijęs su 18 proc. mažesniu didžiųjų širdies ir kraujagyslių įvykių skaičiumi, o antrinės prevencijos pogrupyje gydymas EPA buvo susijęs su reikšmingai 19 proc. mažesniu didžiųjų širdies ir kraujagyslių įvykių skaičiumi. Tarp visų pacientų buvo mažesnis įvairių vertintų vėlyvųjų blogų išeičių, taip pat reikšmingai 24 proc. mažesnis krūtinės anginos bei nežymiai mažesnis mirtino ir nemirtino miokardo infarkto atvejų skaičius.

Omega-3 riebalų rūgščių poveikis pirminei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2024 m. Nr. 2