Kauno klinikų ir gydymo įstaigos „Balta klinika“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas prof. dr. Rytis Rimdeika išsakė savo nuomonę apie pastaraisiais metais ypač populiarias „grožio procedūras“ – tatuiruotes, ir pasidalino informacija, kokie pavojai už to slypi.
Profesoriui sutikus, publikuojame jo mintis.
Pavojingas grožis. Tatuiruotės – think before you ink! (pagalvok prieš tatuiruodamasis!)

Šiek tiek trumpai apie vieną „saugią” grožio procedūrą – tatuiruotes. Tatuiruotų žmonių sutinkame vis daugiau, odos piešinių plotai vis didėja. Tačiau ar viską žinome apie tatuiruotes? Įdomu, kas odoje vyksta po tatuiravimo procedūros. Tatuiravimo metu į odą 1-2 mm gylyje įšvirkščiami dažai, kurie odoje lieka ilgam laikui. Dalis dažų pamažu patenka į limfinę sistemą. Dažų gamybos, kaip ir tatuiravimo proceso, niekas nekontroliuoja. Jungtinėse Amerikos Valstijose tatuiruočių dažų gamybos ir sudėties FDA institucija nereguliuoja, nustatomi tik tatuiruočių salonų higienos standartai.
Europos Sąjungoje tatuiruotėms naudojamos medžiagos pradėtos reglamentuoti tik 2022 metais.
Operuojant pacientus vis dažniau tenka matyti dažais nuspalvintus limfmazgius. Vadinasi, pigmentai patenka ne tik į odą, bet ir į gilesnius audinius. Kokius duomenis apie tatuiruotes turi kitų šalių medikai ir mokslininkai?
Organizmas į tatuiruotę gali sureaguoti įvairiai. Tyrimais nustatyta, kad per 60 procentų žmonių po tatuiruotės padarymo turėjo odos reakcijų. Apie 6 procentai iš jų – turi nuolatinių odos problemų.
· Nesilaikant tinkamos higienos tatuiravimo metu, klientai gali būti užkrėsti virusinėmis krauju plintančiomis infekcijomis – hepatito B ir C virusais, ŽIV.
· Dėl bakterijomis užteršto pigmento tirpalo gali atsirasti odos bakterinis uždegimas.
· Po tatuiruotės kai kurie pigmentai organizmo gali būti atmetami, ir tada susiformuoja pūlingos pigmento granuliomos.
· Dėl odos pažeidimo gali atsirasti randai, kurie linkę išvešėti. Kartais netgi vystosi dideli keloidai.
· Ilgalaikis tatuiruotės nepageidaujamas poveikis gali būti lėtinė alergija. Alergija gali paūmėti, jei naudojami tatuiruotės dažo komponentų turintys plaukų dažai.
Atlikus cheminę analizę rasta, kad dažai tatuiruotėms gaminami iš chemikalų, kurie yra toksiniai ir gali sukelti įvairias ligas.
· Tatuiruočių pigmentuose rasta spausdintuvų tonerių ir automobilių dažų medžiagų.
· Kai kurie pigmentai turi karcinogenų – pripažintų vėžį sukeliančių medžiagų. Joms priskiriami akrilai (sintetiniai pluoštai), tirpikliai, polietileneftalatas (PET) ir policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH), kuriuos Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskiria 1-os grupės kancerogenams.
· Tatuiruočių pigmentai turi ir kitų toksinių medžiagų. Labiausia toksinės iš jų geležies oksidas ir kadmis, tačiau taip pat pavojingi švinas, gyvsidabris, chromas, titanas ir kiti metalai bei jų druskos.
· Kai kurie pigmentų metalai – cinkas, nikelis, talis ir volframas yra žinomi lėtinių odos alerginių reakcijų sukėlėjai
· Kadangi tatuiruočių dažai pernešami su limfa į limfinius mazgus bei kai kuriuos audinius, ten susikaupia nemaža šių toksinių medžiagų koncentracija, todėl tatuiruotiems žmonėms randama įvairių limfinės sistemos bei kepenų vėžinių susirgimų.
2022 metais Europos Sąjungoje įsigaliojo REACH (Registration, Evaluation, Authorization, and Restriction of Chemicals) taisyklės, reglamentuojančios tatuiruočių pigmentų naudojimą ES šalyse. Remiantis šia tvarka buvo uždrausti naudoti tūkstančiai nesaugiais laikomų produktų.
Virginijos Grigaliūnienės nuotraukoje – profesorius Rytis Rimdeika