Tautvydas Mištautas1, gyd. ortopedas traumatologas prof. dr. Šarūnas Tarasevičius2,
1Lietuvos sveikatos mokslų universitetas;
2 Klinika „Nordclinic“
Daugiau nei 230 milijonų žmonių kasmet gulasi ant operacinio stalo. Aštrus pooperacinis skausmas yra dažna klinikinė būsena – pasireiškia daugiau nei 80 proc. operuotų pacientų. Apie 75 proc. iš jų skundžiasi vidutiniu, sunkiu arba labai stipriu skausmu. Opioidiniai analgetikai yra pagrindiniai vaistai nuo pooperacinio skausmo, efektyviai jį malšina, tačiau gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Dėl šios priežasties tarptautinėse gairėse rekomenduojama gydyti skausmą vaistinių preparatų deriniu, pasižyminčiu efektyvumu ir gera tolerancija. Dažnai taikoma multimodalinė analgezija – tramadolio, kuris yra silpnas opioidas, ir paracetamolio derinys.
Sudėtinio vaisto privalumai
Pagrindiniai tramadolio ir paracetamolio derinio privalumai yra jų vienas kitą papildantis veikimas – sinerginis poveikis. Šis derinys suteikia greitą ir ilgalaikę analgeziją (paracetamolio poveikis greitas, tramadolio – ilgalaikis), jai užtikrinti nereikia didelės dozės, sumažėja nepageidaujamų reiškinių rizika. Be šių privalumų, sudėtinis vaistas patogus vartoti, nes pacientui pakanka išgerti vieną tabletę, tai palengvina gydymą.
Nors keletas tyrimų patvirtino, kad 37,5 mg tramadolio ir 325 mg paracetamolio sudėtinės tabletės veiksmingos ir saugios vartoti pacientams, kenčiantiems pooperacinį skausmą, iki šiol nebuvo atlikta išsamių 75 mg tramadolio ir 650 mg paracetamolio sudėtinių tablečių tyrimų, kurie įvertintų šio derinio naudą klinikinėje praktikoje. Pirmojo tokio neintervencinio tyrimo tikslas buvo įvertinti tramadolio ir paracetamolio (37,5 mg/325 mg ir 75 mg/650 mg) sudėtinių tablečių vartojimą kasdieninėje klinikinėje praktikoje ir ištirti jų klinikinį veiksmingumą bei saugumą pacientams, kuriems pasireiškė pooperacinis skausmas.
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 3