Onkologas chemoterapeutas Leonid Gatijatullin,
Nacionalinis vėžio institutas
2023 metų birželio 6 dieną dvi žinomos Baltijos regiono institucijos – Lietuvos Nacionalinis vėžio institutas ir Estijos Tartu universitetinė ligoninė – suvienijo jėgas ir pasidalino įžvalgomis bei patirtimi gydant radioaktyviajam jodui atsparų diferencijuotą skydliaukės vėžį. Šis bendradarbiavimas parodo, kaip svarbu dalytis patirtimi ir žiniomis, kad pagerintume pacientų, susiduriančių su šia reta ir sudėtinga liga, priežiūrą ir rezultatus.
Radioaktyviajam jodui atsparaus diferencijuoto skydliaukės vėžio paplitimas ir iššūkiai
Radioaktyviajam jodui atsparus diferencijuotas skydliaukės vėžys nėra dažnas, nustatoma 4–5 atvejai iš milijono žmonių per metus [1]. Tačiau šis vėžys kelia didelių iššūkių onkologijos srityje dėl prastos prognozės: 10 metų išgyvenamumo nustačius radioaktyviajam jodui atsparų diferencijuotą skydliaukės vėžį tikimybė – tik mažiau nei 10 proc. [2]. Kadangi tai retas vėžys, siekiant sukurti veiksmingas gydymo strategijas labai svarbus sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimas ir keitimasis patirtimi.
Daugiadalykis sprendimų priėmimas
Vienas iš pagrindinių radioaktyviajam jodui atsparaus diferencijuoto skydliaukės vėžio valdymo aspektų yra sprendimų priėmimas pradedant gydymą tirozinkinazės inhibitoriumi. Abi institucijos, tiek Lietuvos, tiek Estijos, priimdamos šiuos svarbius sprendimus, pasikliauja daugiadalykėmis komandomis. Tartu universitetinėje ligoninėje šią komandą sudaro gydytojai onkologai, patologai, radiologai ar branduolinės medicinos specialistai, endokrinologai ir chirurgai. Nacionaliniame vėžio institute komandos sudėtis panaši, tik prireikus dar kviečiami gydytojai endokrinologai iš kitų išorinių institucijų. Radioterapeutai ir onkologai Lietuvoje yra skirtingos specialybės, o Estijoje sisteminę vėžio terapiją ir radioterapiją gali skirti tas pats specialistas.
Tirozinkinazės inhibitorių skyrimo kriterijai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 10