„Lietuvos gydytojo žurnalas“. Vaikų nerimas ir miegas

Gyd. vaikų neurologė Milda Dambrauskienė,

LSMUL KK Neurologijos klinika

Nerimo sutrikimai yra vieni dažniausių psichikos sveikatos sutrikimų, su kuriais susiduria vaikai ir jaunuoliai. Nerimas ir miego sutrikimai neretai būna susiję tarpusavyje: kuo blogesnė miego kokybė, tuo didesnė nerimo simptomų rizika. Ir atvirkščiai – vaiko nerimas leidžia nuspėti, kad ir jo miegas bus sutrikęs. Pastaraisiais metais atliekamais tyrimais siekiama nustatyti ryšį tarp miego sutrikimų, psichologinio atsparumo ir nerimo sutrikimų, kad būtų galima pasiūlyti efektyvias intervencijas, padedančias įveikti psichologines ir elgesio problemas. 

Gyd. M. Dambrauskienė (Kauno klinikų archyvo nuotrauka)

Nerimo paplitimas

Pasaulinė statistika liudija, kad vaikai ir paaugliai vis dažniau ir labiau susiduria su psichikos sveikatos sutrikimais. Skaičiuojama, kad šiuo metu vienas iš šešių 2–8 metų vaikų atitinka kurio nors emocijų, elgesio ar raidos sutrikimo kriterijus [1]. Vaikams dažniausiai nustatomi psichikos sutrikimai yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, nerimas, elgesio sutrikimai ir depresija. JAV 3–17 metų amžiaus vaikų grupėje 2016–2019 metais aktyvumo ir dėmesio sutrikimas buvo nustatytas 9,8 proc., nerimo – 9,4 proc., elgesio problemos – 8,9 proc., depresija – 4,4 proc. vaikų [2]. 

Jei vaikų nerimo sutrikimai nenustatomi laiku, tuomet padidėja psichikos sutrikimų rizika vyresniame amžiuje. Nors skirtingų tyrimų duomenimis, šių sutrikimų dažnis svyruoja, visa nerimo sutrikimų grupė, apimanti socialinio nerimo sutrikimą, atsiskyrimo nerimo sutrikimą, generalizuoto nerimo sutrikimą, specifines fobijas, panikos sutrikimą ir agorafobiją, paliečia maždaug 10 proc. vaikų iki 16 metų ir gerokai dažniau – ikimokyklinio amžiaus vaikus [3]. Mažesniems vaikams būdingesnis atsiskyrimo nerimo sutrikimas ir elektyvusis mutizmas. 

Vyresniems vaikams ir paaugliams dažniau nustatomas socialinio nerimo sutrikimas, generalizuoto nerimo sutrikimas ir panikos sutrikimas [4]. 

Nerimo simptomai

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 5