Gyd. Rūta Petrikėnė, prof. dr. Rūta Kučinskienė,
LSMUL KK Vaikų ligų klinika
Nuo pat gimimo žarnyno mikrobiota yra atsakinga už vaiko imuninės sistemos aktyvavimą ir vystymąsi, centrinės nervų sistemos (CNS) vystymąsi, virškinimo sistemos veiklą ir metabolizmą. Kūdikystė yra itin svarbus laikotarpis mikroorganizmų kolonizacijai, kuri ne tik turi įtakos kūdikio sveikatai ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu, bet ir yra labai svarbi vyresniame amžiuje.
Žarnyno mikrobiotos formavimasis ir ypatumai
Naujagimių žarnyno mikrobiotos formavimąsi lemia aplinkos ir individo veiksnių sąveika. Tiek naudingi ir būtini, tiek kenksmingi mikroorganizmai kolonizuoja naujagimių žarnyną ir yra labai svarbūs kūdikio sveikatai [1]. Vienas pagrindinių veiksnių, reikšmingai keičiančių naujagimio mikrobiotą, yra vertikalus mikroorganizmų perdavimas per gimdymą. Naujagimių, gimusių per makštį, burnoje, odoje ir žarnyne gausu laktobakterijų, kurios sudaro pagrindinę motinos makšties mikrobiotos dalį. O štai gimusių atliekant cezario pjūvio operaciją naujagimių žarnyne dominuoja mikroorganizmai, panašūs į esančius motinos odos mikrobiotoje, – Staphylococcus, Propionibacterium ir Corynebacterium. Ne mažiau svarbi mikrobiotos formavimuisi yra naujagimio ir kūdikio mityba.
Žindymo nauda kūdikio žarnyno mikrobiotos reguliacijai yra pripažinta ir neabejotina. Žinoma, kad žindomo kūdikio žarnyne ypač padaugėja bifidobakterijų [2]. Žindomas kūdikis taip pat aprūpinamas kitais motinos mikroorganizmais, maistinėmis ir antibakterinėmis medžiagomis, kurios svarbios kūdikio sveikatai. Motinos pieno oligosacharidai (angl. human milk oligosaccharydes, HMO) gali selektyviai reguliuoti naudingų mikroorganizmų dauginimąsi kūdikio žarnyne [3].
Tik gimusio kūdikio žarnyno mikrobiota pasižymi maža įvairove, kuri vis didėja ankstyvojo vystymosi metu. Kūdikystėje žarnyną daugiausia kolonizuoja aerobinės bakterijos, o suaugus jas keičia anaerobai [4]. Kūdikių žarnyno mikrobiotos tyrimai rodo, kad jau antrą gyvenimo dieną naujagimių žarnyne randama klostridijų, enterobakterijų ir streptokokų. Trečią gyvenimo parą 40 proc. kūdikių žarnyne vyrauja klostridijos, Bacteroides ir bifidobakterijos [5], o 4–7 gyvenimo dienomis dominuoja bifidobakterijos. Prieš nujunkymą palaipsniui daugėja Bacteroides, kurie konkuruoja su bifidobakterijomis kūdikio žarnyne. Primaitinamų kūdikių žarnyno mikrobiotos sudėtis darosi panaši į suaugusiųjų ir apie penktus gyvenimo metus tampa santykinai stabili [4].
Mikrobiotos vaidmuo CNS ir imuniteto vystymuisi
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 5
pixabay.com iliustracija