Skausmo skirtumų tarp lyčių pagrindiniai biologiniai mechanizmai

Lyčių biologiniai skirtumai, įskaitant anatomiją ir daugelio kūno sistemų funkcijas, yra akivaizdūs. Kaip šie skirtumai susiję su mechanizmais, sukeliančiais ar palaikančiais skausmą, – tai sritis, kuria pastaraisiais metais domimasi vis labiau.

Lytiniai steroidiniai hormonai

Lytiniai steroidai (estrogenai, progestogenai ir androgenai, įskaitant testosteroną) daugiausia analizuojami vaisingumo požiūriu. Tačiau lytinių steroidų receptoriai yra plačiai paskirstę visame kūne, ir vis labiau suvokiama įvairių biologinių procesų, kuriuos jie veikia, įvairovė.

Nors jie turi įtakos ankstyvam vaisiaus vystymuisi, estrogenų ir androgenų koncentracija kraujyje smarkiai padidėja prasidėjus brendimui ir išlieka per visą reprodukcinį suaugusiųjų gyvenimą, kol ilgainiui lytinių hormonų ima mažėti, ypač moterims po menopauzės.

Moterys turi daug didesnį estrogenų kiekį nei vyrai, o androgenų atvirkščiai. Per mėnesį (~28 dienų) hormonų koncentracija moterų organizme svyruoja. Menstruacijų metu estrogenų ir progesterono yra mažai, bet estrogenų pagausėja artėjant ovuliacijai (folikulinė fazė), o didžiausia estrogenų ir progesterono koncentracija būna po ovuliacijos (liuteininė fazė). Progesterono yra ir vyrų organizme, tačiau jo kiekis panašus į folikulinės fazės. Svarbu turėti omenyje, kad hormonai yra vieni iš dažniausiai skiriamų vaistų visame pasaulyje: kontraceptikai, pakaitinė hormonų terapija, ginekologinėms, endokrininėms, odos, piktybinėms ligoms gydyti, o nepertraukiamas vartojimas daugelį metų gerokai keičia cirkuliuojantį hormonų kiekį.

Lytinių steroidinių hormonų įtaka skausmui

Plačiau skaitykite žurnale SKAUSMO MEDICINA, 2024 m. Nr. 1