Europos skausmo federacija (EFIC) baigia rengti mokslinių tyrimų strategiją, kuria siekiama suinteresuotosioms šalims aiškiai išdėstyti skausmo prioritetus. Strategijos tikslas – optimizuoti skausmo supratimą ir valdymą Europoje, skatinant aukštos kokybės, daugiadalykius ir bendrus fundamentinius, klinikinius mokslinius tyrimus.
Strategijos etapai
Europos skausmo tyrimų strategijos planą sudaro keturi etapai: 1. Komiteto, kurį sudaro 14 narių, poreikių ir silpnųjų vietų nustatymas diskutuojant bei analizuojant prieinamą mokslinę literatūrą, sukūrimas; 2. Kryžminė maždaug 700 Europos gydytojų ir mokslininkų iš maždaug 40 šalių, kurie pasiūlė prioritetus, apklausa ir komiteto pasiūlymų prioritetų nustatymas; 3. Konsultacijos su pacientų atstovais (Pain Alliance Europe ekspertai) siekiant suprasti į pacientus orientuotus prioritetus; 4. Konsultaciniai susitikimai su Europos skausmo forumu. Tam nustatytos trys veiklos ašys.
Tyrimų naujoms gydymo priemonėms sukurti poreikis
Visuotinai pripažįstama fundamentinių ir taikomųjų (transliacinių) tyrimų svarba, tačiau daugelis eksperimentinių gyvūnų skausmo modelių tebėra orientuoti į refleksines reakcijas, kurios iš esmės nesusijusios su žmogaus skausmu. Gyvūnų modelių, skirtų ūminio skausmo virsmui į lėtinį, praktiškai nėra – tai esminė žmogaus skausmo tyrimų problema, o grįžtamieji transliaciniai tyrimai vis dar nepakankami. Norint suprasti žmonių patologinio skausmo aspektus, būtina skubiai tobulinti metodus, imituojančius patologinio skausmo aspektus, kad būtų galima suprasti patofiziologiją ir grįžtamuoju ryšiu perkelti į gyvūnų tyrimus su perkeliamaisiais biožymenimis, skirtais gydymui kurti.
Geresnių vertinimo bei prognozavimo metodų poreikis
Plačiau skaitykite žurnale SKAUSMO MEDICINA, 2024 m. Nr. 1