Birutė Kaminickienė, vaistinės vedėja-farmacinės veiklos vadovė (BENU VAISTINĖ LIETUVA), „Lietuvos metų vaistininkas 2023“ rinkimų finalinio etapo dalyvė (Marijampolė)
Knygos
Skaityti mėgau visada, gaila, kad laiko šiam pomėgiui lieka vis mažiau… Jei knyga labai įdomi, įtraukianti, nesvarbus ir paros metas – galima ir per naktį skaityti! Labiausiai patinka autentiški, tikrais faktais paremti romanai.
1. Mark Sullivan „Po raudonu dangum“. Tai tikra istorija apie jauno vaikino Pino Leilos gyvenimą, dar tiksliau – tikrais įvykiais paremta siaubo kupina istorija apie šio vaikino žygdarbį Antrojo pasaulinio karo metais. Rašytojui savo istoriją pasakoja pats literatūros kūrinio herojus italas (Pinas Leila). Puslapis po puslapio aiškėja, kad Pinas, būdamas septyniolikos metų, tėvų išsiųstas kuo toliau nuo bombarduojamo Milano, slaptais Alpių takeliais padeda žydams pabėgti į Šveicariją ir išgelbsti nuo nacių. Vėliau, verčiamas tėvų, jis pradeda savanoriauti vokiečių pusėje, dėl ko daug kas jį palaiko išdaviku. Bet iš tiesų Pinas tampa šnipu. Būdamas vieno paslaptingiausių Trečiojo reicho generolų asmeniniu vairuotoju, jis pradeda teikti Italijos partizanams informaciją apie slaptus nacių objektus.
Knygoje persipina rizikingos užduotys, slaptos misijos, šeimos santykiai, meilės drama ir dar daug kitų situacijų, kurios išties labai įtraukia ir sudomina.
2.Paulas Kalanithi „Įkvėpti tylą“. Dar vienas tikras pasakojimas apie gydytoją neurochirurgą, stojusį akistaton su mirtina liga. Knygą pradėjo rašyti pats autorius, indų kilmės amerikietis, gydytojas, neurochirurgas, ir kartu – rašytojas.
Būdamas 36 metų, perspektyvus gydytojas sužinojo, kad jam – ketvirtos stadijos plaučių vėžys. Pats ne kartą gydęs mirštančius ligonius, medikas, tvirtai palaikomas artimųjų, pradėjo kovoti su sunkia liga, herojiškai iškentėdamas visus varginančius chemoterapijos kursus… Knygoje daug pasakojama apie jo kaip gydytojo patirtį, analizuojama begalinės meilės gyvenimui, apskritai gyvenimo ir mirties prasmė… Deja, liga šį kartą buvo stipresnė nei ligonis. Po gydytojo mirties knygos epilogą parašė jo našlė žmona Lucy Kalanithi. Tai išties labai jautri knyga, kurią visiems rekomenduočiau perskaityti.
3. Laura Schroff, Alex Tresniowski „Nematoma gija“. Tai autobiografinis romanas apie knygos autorę Laurą ir benamį berniuką Maurice. Atsitiktinai susikirtę jųdviejų keliai pakeitė jų gyvenimus. Skaitant, prisipažinsiu, buvo labai sunku sulaikyti ašaras… Tai be galo nuoširdus pasakojimas apie tai, kaip pasiturinti moteris pakviečia benamį berniuką pietų, ir taip netikėtai užsimezga jų draugystė… Susitikinėdama kartą per savaitę, moteris parodo vaikui, kad yra ir kitoks gyvenimas. Pasak autorės, draugystė su Murice gyvuoja ir dabar, prabėgus 30 metų nuo jų pažinties pradžios.
Filmai
Filmus dažniausiai žiūrime visa šeima, ilgais žiemos vakarais ar ilgesnių kelionių metu, kai nereikia vairuoti… Jeigu filmas pastatytas pagal knygą, visada tą knygą stengiuosi perskaityti prieš žiūrėdama filmą, nes dažnai knygose pateikiama kur kas daugiau informacijos, suteikiama didesnė laisvė vaizduotei…
1. „Ieškantys laimės“ (The Pursuit of Happyness), režisavo Gabriele Muccino. Amerikiečių biografinė drama, paremta Christopherio Gardnerio gyvenimu. Vaidina Willas Smithas kartu su savo sūnumi Jardenu Smithu. Tai filmas apie valią, užsispyrimą, tikslo siekimą, nepaisant besiklostančių aplinkybių. Tėvas lieka su sūnumi gatvėje. Nenorėdamas sumažinti sūnaus savivertės, viską jam pateikia kaip žaidimą. Siekdamas savo tikslų, stengiasi bendrauti su įtakingais žmonėmis, kurie jam atveria didesnes galimybes. Gavęs šešių mėnesių trukmės neapmokamą stažuotę, jis tampa vienu iš dvidešimties stažuotojų, besivaržančių dėl apmokamų biržos maklerio pareigų. Išlaiko biržos maklerio egzaminą ir paskutinę stažuotės dieną yra pakviečiamas į susitikimą su partneriais… Ir štai sužino, jog laimėjo taip trokštamą etatą!
Visas filmas nuo pirmųjų iki paskutinių minučių – tai įtempta kova už save, už savo ateitį; tai ir nedėkingai susidėliojančios gyvenimo aplinkybės; kartu – ir sąžiningumo bei savivertės pamokos.
Taip nejučia mintyse ir susiformuoja išvada: jeigu turi tikslą ir sistemingai jo sieki, neįmanomų dalykų nebūna… Filmas, kaip ir galima tikėtis, baigiasi laimingai: Christopheris Gardneris įkuria nuosavą kelių milijonų vertės maklerio kompaniją ir taip įgyvendina savo didžiąją svajonę.
2. „Šindlerio sąrašas“ (Schindler’s List), režisierius Stevenas Spielbergas. Tai net septyniais „Oskarais“ įvertinta drama apie Antrąjį pasaulinį karą, vokiečio Oskaro Šindlerio ir nuo holokausto išgelbėtų daugiau nei tūkstančio žydų istorija.
Filmo scenarijus remiasi 1982 metais parašyta išgalvota istorija, bet jame gausu tikrų istorinių faktų ir įvykių. Vaizdžiai pateikiama informacija ir apie holokausto aukas, ir apie vokiečių verslininką Oskarą Šindlerį. Jis savo gamykloje įdarbindavo žydus, taip gelbėdamas jų gyvybes. Istoriniai faktai sako, kad O. Šindleris, baigiantis karui, įsteigė karinę stovyklą Čekijoje. Pasinaudodamas savo įtaka, evakavo į ten apie tūkstantį žydų, nors nauja gamykla iš tikrųjų nepagamino nė vieno tinkamo ginklo. Po karo O. Šindleriui patyrus sunkumų, jam į pagalbą atėjo būtent išgelbėtieji žmonės.
3. „Irklais per Atlantą“. Režisierius, scenarijaus autorius ir aktorius – Aurimas Valujavičius. Manau, kad nei šio filmo herojaus, nei scenarijaus autoriaus, nei režisieriaus, nei tuo labiau siužeto pristatinėti nereikia, nes visi apie šią išskirtinę kelionę viską puikiai žinome, stebėjome Aurimo žygį per Atlantą irkline valtimi ir sulaikę kvapą laukėme šios neeilinės kelionės sėkmingos pabaigos… Šis dokumentinis filmas dar kartą įrodo, kad mūsų šalis turi tikrų didvyrių, kuriais visi be galo didžiuojamės.
Spektakliai
Apie labiausiai patikusius teatro spektaklius, manau, pasakoti neverta, nes žodžiais sunku perteikti tą būseną ir emocijas, kurias išgyveni teatro aplinkoje, klausydamasis nepakartojamos muzikos, gėrėdamasis artistų talentais… Galiu tik įvardyti, kurie teatro pastatymai paliko didžiausią įspūdį.
1. Dainiaus Bervingio ir Gintaro Visockio šokio spektaklis „Dulkių spindesys“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras).
2. Franko Wildhorno miuziklas „Džekilas ir Haidas“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras, režisierė Viktorija Streiča).
3.Franko Vildhorno Miuziklas „Grafas Montekristas“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras, Franko Vildhorno muzika, režisierius Kęstutis S. Jakštas)
Beje, jau turime bilietus į Valstybinio Kauno muzikinio teatro operetę „Grafas Liuksemburgas“, taigi artimiausiu metugeriausių spektaklių sąrašas gali pasikeisti – apie šią operetę girdėjau labai daug puikių atsiliepimų…
Pomėgiai
Mano mėgstamiausia veikla, didžiausias pomėgis, kurį galiu išskaidyti į tris atskirus pomėgius, – tai laikas, praleistas kartu su šeima: dieviname keliones, ilgus pasivaikščiojimus gamtoje (į žygius, kad ir kokie ilgi bei varginantys jie būtų, visada stengiamės išsiruošti su vaikais) ir pasivažinėjimus dviračiais.
Tolimiausias maršrutas automobiliu buvo kelionė į Bulgariją. Neapsakomas grožis, kai anksti ryte važiuodamas pamatai iš už kalnų kylančią saulę ar tiesiog stebi besikeičiančius gamtos vaizdus… Pernai skridome į Tunisą: šios šalies miestuose gana stipriai juntamas skurdas, skurdi ir gamta, kitoks nei Europoje tenykščių gyvenimas… Vis dėlto keliaujant link Sacharos dykumos tikrai buvo kuo žavėtis: sausumos ir kalnų oazių skirtumai, urvuose gyvenantys berberai, kupranugarių kaimenės pakelėj… Turėjome galimybę su gidu apsilankyti vienoje iš berberų šeimų, kuri mielai aprodė savo namus ir ūkį su asiliukais bei avimis… Tačiau visai nebūtinos tolimos kelionės – kaimyninės šalys, taip pat ir mūsų Lietuva, gali didžiuotis nuostabia žalia gamta, o miestai ir miesteliai turi savo istorijas ir ypatingus kampelius, kuriuos verta aplankyti…
Citatos
1. Viena iš mėgstamiausių citatų, kuria kasdienybėje mėgstu vadovautis, – „Jei negali pakeisti situacijos, pakeisk požiūrį“.
2. Visada stengiuosi prisiminti, kad gyvenime yra tik dvi dienos, kai negalime nieko pakeisti. Tai „vakar“ ir „rytoj“.
3. Dažnai kartojamos citatos, ypač kai būna labai sunku: „Ir tai praeis“ bei „Visada taip nebus“.
Parengė Virginija Grigaliūnienė