Stigmos įtaka sveikatai ir funkcionalumui patiriant lėtinį skausmą: ne tik katastrofizavimas

Amani Lanefjord, F. T. A. Sundstrom, M. Buhrman, L. M. McCracken Psichologijos skyrius, Upsalos universitetas, Upsala, Švedija

Susirašinėjimui: Amani Lavefjord, Psichologijos skyrius, Upsalos universitetas, Upsala 1225, Švedija. El. paštas: amani.lavenfjord@psyk.uu.se

Santrauka

Įvadas. Žmonės, patiriantys lėtinį skausmą, dažnai susiduria su varginančia stigma, kuri gali nulemti ir save stigmatizuojančias mintis. Mintys, susijusios su stigma, turi panašumų su skausmo katastrofizavimu, bet šie reiškiniai skiriasi tuo, kad stigma yra labiau socialinės kilmės. Stigma gali būti vertinama naudojant Lėtinių ligų stigmos skalę 8 teiginių versiją (angl. Stigma Scale for Chronic Illness – 8-item version, SSCI-8). Šiame tyrime pirmiausia įrodome šios skalės, išverstos į švedų kalbą, patikimumą, po to nagrinėjame stigmos įtaką lėtinį skausmą patiriančių žmonių sveikatai ir funkcionalumui, apimant daugiau nei vien skausmo katastrofizavimą.

Metodai. Tyrimo dalyviai (N = 404) suaugusieji, patiriantys lėtinį skausmą, į tyrimą įtraukti internetu, kurie du kartus atliko skausmo, stigmos, katastrofizavimo, skausmo trukdžių, darbo bei socialinio prisitaikymo ir depresijos vertinimus.

Rezultatai. Vienfaktorinis sprendimas atitiko gerą modelio tinkamumą, jei buvo leidžiamas liekanų priklausomumas, kas rodo tam tikrų teiginių perteklių. SSCI-8 skalė atskleidė gerą vidinį suderinamumą ir vidutinį laikiną stabilumą. SSCI-8 įverčiai parodo vidutiniškąstiprią koreliaciją su sveikatos ir funkcionalumo matavimo rodikliais. Be to, buvo nustatyta, kad stigma reikšmingai prisideda prie paaiškintos dispersijos skausmo trukdžių, darbo ir socialinio prisitaikymo bei depresijos matavimuose, net ir atsižvelgus į skausmo katastrofizavimą.

Plačiau skaitykite žurnale SKAUSMO MEDICINA, 2024 m. Nr. 1