Akivaizdu, kad kompleksiniame paciento sveikatos būklės vertinime lytinės funkcijos objektyvizavimui skiriama per mažai dėmesio. Jaučiame, jog neverbalinis paciento įsitraukimas į šios problemos sprendimą yra didžiulis, tačiau pačių sveikatos priežiūros specialistų požiūris neretai esti atsainus. Šiandien norėtume paliesti itin aktualią temą – erektilinę disfunkciją (asmens negebėjimą pasiekti ir išlaikyti erekcijos). Rodos, 2021 metų Europos kardiologų draugijos Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairėse taip pat atkreipiamas dėmesys į tai, kad erektilinės disfunkcijos vertinimas galėtų būti kaip prognozinis žymuo diagnozuojant nebylią širdies išemijos ligą. Ekspertai pabrėžia, kad apie 40 proc. vyrų, sulaukusių 40 metų, jau skundžiasi įvairiais erektilinės disfunkcijos požymiais, o tarp sulaukusiųjų 60-ies metų – kas antras. Taigi, šioje diskusijoje ieškoti atsakymų į įvairiausius erektilinės disfunkcijos klausimus mielai sutiko bendrosios praktikos šeimos gydytojas Valerijus Morozovas, gydytojas urologas-seksologas Ramūnas Kerpauskas ir gyd. kardiologas dr. Raimondas Kubilius.
Gyd. R. Kubilius
Gyd. R. Kerpauskas
Gyd. V. Morozovas
R. Kubilius: Taigi, kiek kasdienėje klinikinėje praktikoje skiriama dėmesio lytinės funkcijos vertinimui? Tikiu, kad šeimos gydytojo ir gydytojo urologo perspektyvų vertinimas ir požiūriai yra skirtingi…
V. Morozovas: Kadangi dirbu su nuovargiu, nes apie trečdalis ar net pusė pacientų į mane kreipiasi dėl kokių nors nuovargio simptomų, ypač vyrai, kuriems jau per 40 metų, dažniausiai reikia gana aktyviai juos išklausinėti, dažnai pacientai visko patys nepasako… Kalbant apie jaunus žmones arba apie tuos, kurie kreipiasi konkrečiai dėl erekcijos sutrikimų, šios temos šeimos gydytojo praktikoje vis dar yra tabu ir patiems pacientams. Tikriausiai informacijos šiais klausimai trūksta ir kolegoms. Manau, jog didžioji dalis tokių pacientų eina tiesiai pas gydytojus urologus seksologus. Ir tai lemia asmeninis diskretiškumas bei, tikėtina, nepatogumas ar vengimas su erektiline disfunkcija susijusios diagnozės.
R. Kubilius: Gydytojo urologo-seksologo vertinimas visiškai kitoks?
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 6