Vaistai nuo kraujospūdžio. Kada geriau juos vartoti: ryte, vakare, ar – nėra skirtumo?

Kauno klinikų kardiologas prof. Raimondas Kubilius pasidalino informacija iš Europos kardiologų draugijos kongreso apie tai, koks yra tinkamas laikas vartoti vaistus nuo kraujospūdžio. Susipažinkite.

Paskutinę vasaros dieną Europos kardiologų draugijos kongrese, rodos, galutinai atsakyta į klausimą, kuriuo paros metu – ryte ar vakare – geriausia vartoti vaistus nuo kraujospūdžio, ypač kai paskirtas sudėtinis mažų dozių vaistų derinys vienoje tabletėje.

🩺 Atlikus penkių tyrimų, skirtų patikrinti vakarinį ir rytinį vaistų vartojimo efektyvumą, metaanalizę, nenustatyta jokių didesnių širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, komplikacijų ar mirčių skirtumų.

🩺 Vieną kartą per parą skiriamus kraujospūdį mažinančius vaistus galima vartoti bet kuriuo pacientui tinkamu laiku.

Vakarinis kraujospūdį mažinančių vaistų vartojimas nesumažino širdies ir kraujagyslių įvykių ar mirties rizikos, palyginti su vartojimu ryte.

„Manyta, kad didesnis nei įprasta kraujospūdis naktį yra susijęs su padidėjusia širdies ir kraujagyslių įvykių rizika. Surinktų tyrimų, kuriuose buvo vertinamas kraujospūdį mažinančių vaistų skyrimo naktį poveikis, parodė, kad vartojimo laikas neturi įtakos rezultatams“, – apibendrino Britų Kolumbijos universiteto (Vankuveris, Kanada) profesorius Ricky Turgeonas.

Tyrėjai rėmėsi atliktos sisteminės apžvalgos metaanalize, į kurią įtraukti 5 didelių imčių tyrimai, lyginę 46 606 pacientus, vartojusius kraujospūdį mažinančius vaistus naktį ir ryte.

✅ Mirtingumas dėl visų priežasčių, vartojant vakarinę ir rytinę dozę, nesiskyrė. Kaip ir vaistų vartojimo laikas neturėjo įtakos, įskaitant lūžius, glaukomos pasireiškimą ir kognityvines funkcijas.

✅„Metaanalizės rezultatai pateikė įtikinamų įrodymų, kad kraujospūdį mažinančius vaistus pacientai kartą per dieną gali vartoti bet kuriuo jiems priimtiniausiu laiku“, – apibendrino profesorius Turgeonas.