Slaugos koordinatorė Vida Karalienė,
Nacionalinis vėžio institutas, Dienos chirurgijos skyrius
Kolonoskopija yra tyrimas, kurio metu, naudojant lankstų prietaisą – endoskopą, apžiūrima storoji žarna. Prireikus atliekami papildomi veiksmai, pavyzdžiui, paimami audinio gabalėliai ištyrimui (biopsija), stabdomas kraujavimas, pašalinami augliai ar kt. Kolonoskopija gali būti atliekama su nejautra arba be nejautros. Tyrimo metu į žarnyną pučiamas oras, storoji žarna išsipučia, kad būtu galimybė apžiūrėti žarnos vidų. Tyrimas trunka nuo 20 min. iki 1 valandos.
Tinkamo pasiruošimo esmė
Kai žarnynas netinkamai paruoštas kolonoskopijai, gali būti nepastebėta patologija, sumažėja adenomų radimo dažnis, gali ilgėti tyrimo trukmė, ilgiau taikoma nejautra, didėja komplikacijų rizika, na, ir galiausiai gali tekti kolonoskopiją pakartoti.
Nors apie pacientų pasiruošimą kolonoskopijai kalbama labai dažnai ir pateikiama daug informacijos, vis dėlto tinkamas žarnyno paruošimas kolonoskopijai išlieka aktualia tema. Tinkamas pasiruošimas garantuoja ne tik sklandesnę tyrimo eigą, bet ir lengvesnius nemalonius simptomus po tyrimo. Be to, tinkamai tyrimui paruoštas žarnynas garantuoja tikslius kolonoskopijos rezultatus. Tai rimta užduotis, kurią gali atlikti tiktai pats pacientas. Todėl prieš šį tyrimą labai svarbu pacientui suteikti pakankamai informacijos suprantama kalba bei terminais.
Kaip pasiruošti tyrimui?
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 3
RVUL archyvo iliustracija