Vaistininko konsultacija: kaip sumažinti nerimo simptomus

Gyd. neurologė Milda Dargužė,

„Kardiolitos klinikos“

„Duokite man kažko miegui pagerinti“, – ar galite suskaičiuoti, kiek kartų per dieną išgirstate šią frazę? Statistika rodo, kad net trečdalis populiacijos patiria nemigos simptomų. Nemiga gali pasireikšti ne tik sunkumu užmigti, bet ir nekokybišku, pertraukiamu miegu, taip pat ankstyvais prabudimais, bloga savijauta dieną. Manoma, kad nemiga stipriai paveikia ne tik žmogaus gyvenimo kokybę, darbingumą, bet ir sveikatą [1].

Viena dažniausių nemigos priežasčių – nerimas. Nerimas gali sukelti nemigą, o miego trūkumas ar nekokybiškas miegas – nerimą. Taip susidaro užburtas ratas, į kurį įsisukę žmonės ieško pagalbos. Dažniausiai pirmiausia apsilankoma vaistinėje ir konsultuojamasi su vaistininkais. Kas yra nemiga ir ką galime pasiūlyti nerimo ir nemigos kamuojamam pacientui? 

Kaip atpažinti, kad žmogus skundžiasi nemiga? 

Nemigai būdingi ne tik miego sutrikimai, bet ir dienos metu jaučiamas nuovargis, irzlumas ar net fiziniai simptomai. Nemiga nuo miego trūkumo skiriasi tuo, kad pasireiškia net ir tada, kai yra miegui tinkamos sąlygos (pavyzdžiui, miegui skiriama pakankamai laiko, užtikrinama tinkama aplinka, nėra trikdžių, tokių kaip triukšmas ar šviesa). 

Pagrindiniai nemigos simptomai:

  • Sunkumas užmigti. Žmonės skundžiasi, kad atsigulę į lovą ilgą laiką negali užmigti, vartosi. Sveiki žmonės užmiega vidutiniškai per 15 minučių. Jeigu nepavyksta užmigti per 30 minučių ar ilgiau – galima įtarti nemigą. 
  • Dažni prabudimai. Dalis nemigos kamuojamų žmonių užmiega greitai, tačiau miega nekokybiškai, jiems nepavyksta ilgai išmiegoti nepertraukiamai. Jie pastebi, kad miegas paviršutiniškas, kad dažnai prabunda, o prabudę sunkiai užmiega, miegas tampa fragmentiškas. Miego sutrikimų neturintys žmonės naktį taip pat prabunda, tačiau būdrauja trumpiau nei 30 minučių. Jeigu naktį prabudus būdraujama ilgiau nei 30 minučių, galima įtarti nemigą dėl sunkumų palaikant nepertraukiamą miegą. 
  • Ankstyvi prabudimai. Miegama per trumpai, nes per anksti prabundama ir nebeužmiegama. Įtariama, jeigu prabundama likus 30 minučių ar daugiau iki norimo prabudimo laiko.
  • Nuovargis dienos metu. Po nakties žmonės nesijaučia pailsėję, jaučiasi pavargę, išsekę. Gali būti jaučiamas mieguistumas, energijos, motyvacijos stoka, didėja klaidų rizika dėl sulėtėjusios reakcijos.

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2024 m. Nr. 5-6

freepik.com iliustracija