Psoriazė: šiuolaikiniai gydymo būdai ir ateities perspektyvos

Evelina Bučionytė1, Reda Žilinskienė2,

1LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinika; 

2Kauno miesto poliklinika

Psoriazė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia nuo 0,5 iki 11,4 procento suaugusiųjų ir iki 1,4 proc. vaikų [1]. Šia liga vienodai dažnai serga ir moterys, ir vyrai [2]. Psoriazė gali pažeisti odą, sąnarius, nagus ir yra susijusi su gretutinėmis ligomis. Psoriaze sergantiems žmonėms dažniau išsivysto širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, diabetas, metabolinis sindromas ir depresija [3]. Be to, pablogėja gyvenimo kokybė, sergantieji psoriaze susiduria su socialine stigma bei diskriminacija [4].

Psoriazės patogenezė apima sudėtingą genetinių, imunologinių ir aplinkos veiksnių sąveiką, dėl kurios sutrinka imuninis atsakas ir suaktyvėja keratinocitų proliferacija. Bėgant metams buvo padaryta didelė pažanga siekiant suprasti pagrindinius psoriazės mechanizmus, kuriais remiantis kuriami nauji gydymo būdai. Šiuolaikiniais gydymo metodais siekiama palengvinti ligos simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę ir užkirsti kelią ligos progresavimui [3, 5]. Nepaisant psoriazės gydymo pažangos, išlieka keletas iššūkių. Nepageidaujamos reakcijos, atsparumas gydymui, nepakankamas saugumas ir didelės išlaidos, susijusios su kai kuriais gydymo būdais, riboja jų naudojimą ir veiksmingumą. Be to, gydymo atsako skirtumai tarp asmenų išryškina individualizuotų psoriazės gydymo būdų poreikį [3, 6]. 

Žalojantys veiksniai sukelia keratinocitų pažaidą, kuriai įvykus keratinocitai išskiria nukleotidus ir antimikrobinius peptidus. Tai suaktyvina plazmocitines dendritines ląsteles ir mieloidines dendritines ląsteles, kurios atlieka svarbų vaidmenį pradinėje psoriazės fazėje. Stimuliuojamos dendritinės ląstelės išskiria uždegiminius citokinus: IL-12, IL-23 ir TNF-α. Šie citokinai sukelia Th17, Th22 ir (arba) Th1 ląstelių diferenciaciją. Be to, aktyvuotos Th17 ląstelės aktyvina TYK2 / STAT3 signalus keratinocituose. Tai skatina epidermio infiltraciją uždegiminėmis ląstelėmis, epidermio hiperplaziją bei stimuliuoja įgimtą imunitetą ir audinių reorganizaciją (1 pav.) [7]. 

Lengvos formos psoriazės gydymas

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 9