Prof. Raimondas Kubilius – apie „amžinąjį variklį“ širdį

Kauno klinikų gydytojas kardiologas prof. Raimondas Kubilius pateikė 15 įdomių faktų apie širdį ir jos veiklos ypatumus.

Retai kada pagalvojame, kokią nuostabią amžino variklio veiklą imituoja širdis:

1. Širdis per dieną susitraukia apie 100 000 kartų, arba daugiau nei 2,6 mlrd. kartų per vidutinės trukmės žmogaus gyvenimą.

2. Širdis pumpuoja kraują 100 000 kilometrų vingiais išsiraizgiusiomis kraujagyslėmis, galinčiomis du kartus apjuosti Žemę ties pusiauju.

3. Širdies plakimo garsas tuk-tuk-tuk-tuk susidaro dėl atsidarančių ir užsidarančių vožtuvų burių.

4. Per minutę širdis perpumpuoja 5-6 litrus kraujo. Tokiu siurblio srautu per mažiau nei metus užpildytume olimpinį (50 metrų ilgio, 25 metrai pločio) plaukimo baseiną.

5. Suaugusio žmogaus širdis yra maždaug dviejų rankų kumščių dydžio, kairėje krūtinės ląstos pusėje, o ją supantys šonkauliai rūpinasi apsauga.

6. Dėl vietos širdžiai kairysis plautis yra mažesnis už dešinįjį.

7. Širdis sveria 200 – 425 gramus. Vidutinė vyro širdis sunkesnė, palyginti su moters. Pvz., didžiausio pasaulyje gyvūno – mėlynojo banginio – širdis sveria daugiau nei 500 kg. Jo širdies angomis nesunkiai galėtų sliuogti žmogus. Mažiausią širdį, įžiūrimą mikroskopu, turi laumžirgis.

8. Moterų širdies ritmas yra vidutiniškai aštuoniais dūžiais per minutę greitesnis nei vyrų (galimai dėl to, kad moterų širdys paprastai yra mažesnės, o, norint perpumpuoti tą patį kraujo kiekį, joms privalo plakti dažniau).

9. Širdis turi savo elektros energijos šaltinį ir laidžiąją sistemą, užtikrinančias jos veiklą, ir toliau plaka net atskyrus ją nuo kūno. Ši Dieviška savybė leidžia transplantuoti širdį.

10. Žmonės visuomet sirgo širdies ligomis: širdies ligų įrodymų rasta 3000 metų senumo mumijose.

11. Didžiausi nuodai sklandžiai širdies veiklai yra padidėjęs kraujospūdis, per didelė cholesterolio koncentracija ir rūkymas.

12. Širdis mėgsta judesį: bėgiojančių asmenų rizika susirgti širdies ligomis ar patirti insultą yra 45 proc. mažesnė.

13. Tyrimai rodo, kad širdies smūgis dažniausiai ištinka pirmadieniais. Suskaičiuota, kad gruodžio 25 d. įvyksta daugiausia mirčių nuo miokardo infarkto lyginant su bet kuria kita metų diena.

14. Kodėl širdis simbolizuoja meilę? Tikriausiai dėl to, kad krūtinėje jaučiamas širdies plakimas, nepaisant į ją pataikiusios Kupidono strėlės.

15. Deja, širdis gali būti „sudaužyta“. Didelių išgyvenimų, emocijų, išgąsčio nulemta būklė, vadinama „sudaužytos širdies sindromu“, gali laikinai ar negrįžtamai susilpninti širdies raumenį ar net mirtinai ją „sudaužyti“.

emedicina.lt archyvo iliustracija