Dr. Dalia Miltinienė,
VUL Santaros klinikos, Reumatologijos centras
2022-06-10 Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas naujas reumatoidinio artrito gydymo kompensuojamaisiais vaistais aprašas.
Reumatoidinis artritas (RA) – tai nežinomos etiologijos, lėtinis, nuolat progresuojantis autoimuninės kilmės simetrinis uždegiminis periferinis poliartritas, juo sergant progresuoja sąnario destrukcija, atsiranda kremzlės ir kaulų erozijų. Skaičiuojama, kad RA serga apie 0,5–1 procentas gyventojų. Tinkamai negydomas, RA sukelia sunkų judėjimo funkcijos sutrikimą, apriboja kasdienę veiklą, lemia darbingumo praradimą. Nekontroliuojamas sisteminis uždegimas gali turėti ir kitų neigiamų pasekmių, tokių kaip didesnė širdies ir kraujagyslių ligų, osteoporozės, kai kurių onkologinių ligų, ypač limfomų, rizika. Kad išvengtume negrįžtamo sąnarių pažeidimo ir negalios, svarbu anksti diagnozuoti RA ir pradėti gydyti ligą modifikuojančiais vaistais (LMV).
Reumatoidiniu artritu sergančio paciento būklė vertinama pagal ligos aktyvumą (apskaičiuojant ligos aktyvumo indeksą DAS), sutinusių ir skausmingų sąnarių skaičių, nepalankios prognozės veiksnius, radiologinio pažeidimo stadiją, paciento judėjimo funkcijos sutrikimą, ligos komplikacijas.
Pagrindinis gydymo tikslas – per 6 mėnesius nuo gydymo pradžios pasiekti ligos remisiją ar bent mažą ligos aktyvumą.
Plačiau skaitykite LGŽ EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2024 m. 2 pusmetis