Skausmą sukeliantys psichosocialiniai mechanizmai ir pagrindiniai su lytimi susiję skausmo skirtumai

Psichosocialiniai mechanizmai, kurie lemia su seksualumu ir lytimi susijusius skausmo skirtumus

Žmogaus skausmas skiriasi priklausomai nuo seksualumo ir lyties patirčių. Pavyzdžiui, moterys, ypač po brendimo, yra jautresnės skausmui nei vyrai ir patiria dažnesnius, stipresnius, plačiai paplitusius ir negalią sukeliančius lėtinius skausmus. Su lytimi susiję skausmo skirtumai gali būti paaiškinami tiek biologiniais mechanizmais (pvz., lytiniai hormonai, genai, imuninės ląstelės), tiek psichosocialiniais mechanizmais, būtent su lytimi susijusiais veiksniais.

  • Kanados lyčių ir sveikatos tyrimų instituto duomenimis [6], „Lytis reiškia socialiai sukonstruotus vaidmenis, elgesį, išraiškas ir identifikuojama kaip mergaitės, moterys, berniukai, vyrai, skirtingų lyčių asmenys. Tai daro įtaką tam, kaip žmonės suvokia patys save ir vienas kitą, kaip jie veikia ir sąveikauja, ir kaip pasiskirsto galias ir išteklius visuomenėje. Lyties tapatybė neapsiriboja dvilytiškumu (mergina / moteris, berniukas / vyras), ji taip pat nėra statiška; ji turi tęstinumą, bet laikui bėgant gali keistis. Asmenys ir grupės gali labai įvairiai suprasti, patirti ir išreikšti lytį per vaidmenis, per savo lūkesčius, per santykius su kitais ir tai sudėtingi keliai kaip lytis institucionalizuojama visuomenėje. 
  • Todėl terminas „lytis“ apima platų spektrą sąvokų, atspindinčių skirtingus tarpusavyje susijusius psichosocialinio lygmens procesus, kurie gali turėti didelę įtaką skausmo atsiradimui, nes skausmas bent iš dalies yra socialiai nulemtas, daugialypis, yra dinamiška patirtis pagal lytį [4, 5, 13]. 
  • Tiksliau lytį galima konceptualizuoti ties skirtingais analizės lygiais [4]: vidiniu asmens, tarpasmeniniu, situaciniu, poziciniu ir ideologiniu. 

Plačiau skaitykite žurnale SKAUSMO MEDICINA, 2024 m. Nr. 2